Neperšlampamų ir „kvėpuojančių“ drabužių priežiūra
Pastaruoju metu Lietuvos žvejai žūklauja jau ne su vatinukais ar treningais, kaip tai buvo prieš porą dešimtmečių, bet rengiasi įvairių firmų neperšlampamais ir (ar) „kvėpuojančiais“ drabužiais. Meškeriotojai pagaliau suprato, kad investicija į mėgstamą užsiėmimą neapsiriboja vien gerais žūklės įrankiais ar masalais, bet reikėtų pirkti ir specialius žvejybinius drabužius, kurie žmonėms suteikia estetinį pasitenkinimą bei saugo jų sveikatą.
Nors įvairios žvejybinės aprangos pasiūla ir labai didelė, visgi jos kainos išlieka gana aukštos, jei drabužiai yra išties kokybiški ir atitinka visus meškeriotojo reikalavimus. Todėl natūralu, kad kiekvienas žvejys yra suinteresuotas savo brangias bridkelnes ar striukę dėvėti ne vieną sezoną, o išlaikyti tinkamus naudojimui bent keletą metų.
Tačiau apie tokių drabužių eksploataciją informacija yra gana skurdi, nes gamintojai paprastai ant savo siūlomų drabužių klijuoja sutartiniais ženklais pažymėtas etiketes ir tų ženklų prasmės kai kurie meškeriotojai nesupranta arba paprasčiausiai nekreipia į juos dėmesio. Būna atvejų, kai žvejys nešioja nupirktą drabužį iki pirmo skalbimo, kadangi panaudojęs netinkamus skalbiklius jį sugadina, nes užkemša laisvai oro bei prakaito cirkuliacijai skirtas specialios medžiagos poras arba sugadina impregnantą.
Išdžiūvusio po skalbimo drabužio apžiūra lyg ir nieko blogo nežada, tačiau pakliuvus į ekstremalias sąlygas (lyjant lietui, esant aukštai oro temperatūrai, kai žmogus pradeda labai prakaituoti), kuomet tas drabužis turi pateisinti gamintojo nurodytą paskirtį visu šimtu procentų, kelnės, striukė ar bridkelnės tampa ne tokios, kokios jos buvo iki skalbimo. Dar blogiau, kai įbridęs į vandenį meškeriotojas pajunta, kad jo daugiau nei šimtą eurų kainuojančios bridkelnės leidžia vandenį, nors gamintojas garantavo, kad drabužis bus nepralaidus vandeniui bent porą sezonų.
Paprastai taip nutinka drabužius skalbiant įprastiniais skalbimo milteliais. Mūsų prekybininkai kol kas nemato alternatyvos ir minėto tipo drabužius siūlo skalbti paprastu muilu ir vengti tai daryti skalbimo mašinose, po intensyvios žūklės „kvėpuojančius“ drabužius siūlo kišti po tekančiu drungnu vandentiekio vandeniu, kad jis išplautų nuo prakaito susidariusias druskas.
Kita blogybė yra prakaito kvapo prisigėrusi medžiaga, kas ilgainiui nutinka daugeliui tokio tipo drabužių. Ypač greitai prakaito kvapo prisigeria neopreninės kelnės ar neoprenu sutvirtintos „kvėpuojančių“ bridkelnių pėdos, braidymo batai.
Kodėl reikalinga drabužių priežiūra?
Dauguma gamintojų gaminamą neperšlampamą aprangą, avalynę ar reikmenis padengia ilgalaike apsauga nuo peršlapimo (angl. Durable Water Repellency – DWR). Šio padengimo dėka vandens lašai neįsigeria į medžiagą, o nuteka jos paviršiumi bei netrukdo jai „kvėpuoti“. Šiuolaikinės neperšlampamos medžiagos, su membrana ar be jos, pasižymi svarbia aktyviam žmogui „kvėpavimo“ savybe. Šių specializuotų – „kvėpuojančių“ medžiagų pagalba fizinės veiklos metu kūno išskiriamas prakaitas garų pavidalu yra šalinamas į išorę, dėl ko žmogus jaučiasi sausai ir šiltai. Kaip greitai prakaitas bus garinamas didžiąja dalimi priklauso nuo pačios medžiagos.
Purvas patekęs ant drabužių pritraukia ir sulaiko drėgmę jų paviršiuje – medžiaga šlampa, todėl ženkliai pablogėja šiluminės bei „kvėpavimo“ savybės, tampa drėgna ir vėsu. Purvas sukuria barjerą trukdantį gaminiui „kvėpuoti“, medžiagos poros užsikemša.
Pagrindiniai požymiai rodantys, jog reikalingas valymas yra keli. Pirmiausia dėl pablogėjusio „kvėpavimo“ prakaito garai ima kondensuotis vidinėje drabužio ar avalynės pusėje. Gali netgi susidaryti klaidingas įspūdis, kad, pavyzdžiui, striukė prašlampa kiaurai. Taip pat nesunku pastebėti, kad vanduo nebenubėga nuo medžiagos paviršiaus, o įsigeria. Dėl to galite pajusti, kad apranga ar avalynė pasunkėjo.
Dėl įprastos trinties bei delsiant skalbti purviną drabužį ar išvalyti avalynę DWR savybės ilgainiui taip pat silpnėja. Norint viso šito išvengti bei prailginti gaminio tarnavimo laiką, DWR padengimą reikia atnaujinti išvalant bei impregnuojant tam skirtomis priežiūros priemonėmis.
Kas yra Nikwax Waterproofing?
Daugiau nei 30 metų patirtis bei pastovios investicijos į tyrimus ir naujų produktų gamyba, kompanijai Nikwax Waterproofing leido užsitikrinti pasaulinio lyderio pozicijas aprangos, avalynės bei reikmenų valymo ir impregnavimo priemonių pagamintų vandens pagrindu rinkoje. Nikwax produktai tiekiami daugiau nei į 50 šalių.
Ypač daug dėmesio gamintojas skiria aplinkos tausojimui, todėl Nikwax gaminamas vandens pagrindu, nenaudojant kenksmingų cheminių tirpiklių. Šitoks gamybinis požiūris yra įvertintas ne vienu tarptautiniu apdovanojimu. The North Face, Spyder, Vaude, Patagonia, Salomon, Gore-Tex – tik dalis žinomų gamintojų, kurie rekomenduoja Nikwax savo gaminių priežiūrai.
Kodėl verta rinktis Nikwax?
Naudojant įprastines skalbimo priemones neperšlampamų ir „kvėpuojančių“ drabužių, avalynės ar reikmenų priežiūrai, dalis skalbiklių aktyviųjų dalelių lieka ant medžiagos paviršiaus netgi po skalavimo. Dėl savo sudėties šios dalelės pritraukia vandenį, todėl netgi nesant purvo medžiaga šlampa. Kartais pigios skalbimo priemonės dėl savo agresyvaus valomojo pobūdžio arba skalbikliai, kurių sudėtyje yra ir baliklio, gali neigiamai paveikti DWR, kadangi DWR tiesiog greitai nusiskalbs ir nesaugos nuo drėgmės.
Siekiant kad aprangos ar avalynės savybės ilgam išliktų nepakitusios, reikia naudoti specializuotas priemones.
Nikwax priemones naudoti paprasta bei saugu, jos pagerins vandenį atstumiančias ir oro cirkuliaciją gerinančias savybes, o jų naudojimas yra paprastas. Drabužius galima skalbti skalbyklėje, plauti rankomis arba tiesiog ant jų užpurkšti esančio flakonėlyje specialaus skysčio. Norint impregnuoti drabužius, avalynę ar reikmenis nereikia laukti kol išdžius – impregnuoti patartina dar šlapius. Pašildyti, tam kad suaktyvinti vandens atstūmimo savybes – taip pat nereikia. Aktyviosios dalelės įsiskverbia vandens pagalba ir tolygiai pasiskirto visame paviršiuje. Be to, Nikwax vandens pagrindu pagamintuose impregnantuose aktyviųjų dalelių yra 5 kartus daugiau negu aerozoliniuose, todėl suteikiama ilgalaikė gaminio apsauga.
Beje, būtent Nikwax išrado impregnantą vandens pagrindu. Kadangi naudojamas vanduo, sudėtyje nėra kai kurių gamintojų naudojamų chemikalų, tarkim, žmogaus sveikatai žalingų fluoridų, todėl šios firmos gaminiai yra ypač saugūs naudoti, nealergizuoja. Taipogi yra nedegūs, neskleidžia garų.
Nikwax pasirinkimas išties platus. Nikwax priemonių pagalba galima išvalyti ir impregnuoti sintetinius drabužius su membrana ar be jos, apatinius drabužius, vilnonius apatinius ir kojines, drabužius iš flyso (fliso), pūkinius drabužius ir miegmaišius, avalynę iš lygios odos, nubuko, zomšos, palapines, kuprines ir kitus reikmenis. Impregnuoti rekomenduojama 1–2 kartus per metus, skalbti drabužius pakanka 3–4 kartus į metus esant intensyviam drabužių naudojimui.
Firmos skalbikliai yra universalūs, todėl jais galima skalbti drabužius iš pačių įvairiausių medžiagų, kurios paprastai naudojamos žvejybiniams drabužiams gaminti. Tačiau derėtų atkreipti dėmesį į impregnantus, kurie yra labiau specializuoti. Žūklės prekių parduotuvėse galėsite rasti pačių įvairiausių Nikwax impregnantų, ant skalbimui bei impregnavimui skirtų priemonių flakonėlių yra naudojimo instrukcijos. Impregnavimui skirtas priemones nuo skalbiamųjų galima atskirti pagal flakonėlio kamštelių spalvą – pirmosios yra su violetiniais, o antrosios – su žaliais kamšteliais. Nikwax skalbimo priemonės taip pat panaikina ir nemalonius (prakaito, žuvies ir pan.) drabužių kvapus.
Salmo informacija