Kontaktinis spiningavimas ir pintas valas
Pintas valas turi vieną svarbią savybę – kadangi jis visiškai neeleastingas, tai puikiai tinka pakirsti sterką, turintį „titnaginius“ žiobtus, nuo kurių kiek atšipęs kabliukas gali atšokti.
Spiningavimo taktika priklauso nuo situacijų – vienose svarbu išvengti tiesioginių masalo kontaktų su dugnu, o kitose būtina jausti nuolatinį sąlytį su juo, kad masalas plauktų priedugnėje, kur yra didžiausia tokių žuvų kaip sterkai, kibimo tikimybė. Kad pavyktų užtikrinti tokią kontaktinę masalo plukdymo taktiką, kai dugną jauti taip, lyg lietum jį pirštais spiningas turi būti suderintas kaip muzikos instrumentas ir perteikti informaciją apie masalo orientaciją gelmėje.
Šiandien įsigyti tinkamą spiningą galima be didelių paieškų, tačiau jei tikrai norite turėti „darbinį arkliuką“ išbandykite Lucky John Anira 24 (testas 5-24 g). Gal jis ir neprilygs kilmingiausiems „Daiwa“ modeliams, tačiau tikrai leis pajusti sterkavimo „dvasią“ ir sėkmingai plukdyti minkštuosius masalus, kuriais spiningaujant būtina jausti kontaktą su dugnu.
Spiningas Lucky John Anira 24 – „skambus“ spiningas, raiškiai perteikiantis masalo kontaktą su kimbančia žuvimi ar dugnu.
Kontaktiniai masalai
Vadinamieji kontaktiniai masalai – ne tik įvairių rūšių guminukai, užverti ant galvakablių, bet ir tokie montažai, kaip drop-shot, Texas, Carolina, Jig Rig, Wacky, kuriais jie plukdomi.
Klasikinis guminukų plukdymo instrumentas – galvakablis. Jo veikimo principas labai veiksmingas ir nesudėtingas: įmestą į vandenį guminuką, galvakablis spėriai velka į gelmę, o guminuko uodegos mentė, kai masalas įgyja pagreitį, ima viksnoti.
Iš šono žvelgiant, masalas aktyvios fazės metu puikiai imituoja plaukiančią masalinę žuvelę ar kitą vandens gyvį. Tačiau, kai galvakablis stukteli į dugną, guminuko žaismas užgęsta. Kad jis atsinaujintų, masalą reikia pakelti nuo dugno ir vėl paleisti laisvai sklęsti.
Tokia guminuko plukdymo taktika vadinama pakopine, nes masalo eigos trajektorija panaši į laiptų kontūrą. Kad guminukas kuo ilgiau būtų aktyviojoje fazėje, spiningininkas turi aiškiai jausti, kada masalas stukteli į dugną. Štai čia susiduriama su tam tikromis subtilybėmis, kurių nežinojimas gali atsiliepti žūklės sėkmei.
Pirma, jei spiningas – „neskambus“, masalo kontaktas su dugnu juntamas prastai, o tai reiškia, kad jis nebus laiku kilsteltas nuo grunto ir vilksis juo, būdamas nejudrus. tada kibimo tikimybė sumažėja iki minimumo. Kitas dalykas, jei spiningo meškerykotis pasižymi vadinamosiomis rezonansinėmis savybėmis, arba, paprasčiau šnekant, lyg muzikos instrumentas sustiprina stygos išgautą garsą. Tada masalo kontaktas su dugnu juntamas taip raiškai lyg paliestum gruntą pirštais.
Spiningautojai tokį raiškumą vadina taktiliniais pojūčiais, leidžiančiais veiksmingai valdyti masalą gelmėje. Na, o styga, kurios skleidžiamą garsą turi sustiprinti spiningas – tai valas, tampantis informacijos laidininku.
Vienagyslių trūkumas
Klasikiniai vienagysliai valai – gana prastas informacijos apie tai, kas su masalu dedasi gelmėje, perteikėjas, nes neilonas bei dervos, iš kurių jie gaminami elastingi, tokį valą išlenkia tėkmė, o ir jis pats vandenyje nebūna tiesus kaip styga. Na, o taktilinius pojūčius vienagyslis valas perteikia dar prasčiau.
Kontaktiniam spiningavimui galima naudoti įvairius pintus valus, tačiau labai svarbu, kad pintuko gija taip kaip Valas pintas Lucky John Vanrex X8 Fluo Green 125m ilgai neprastų glotnumo ir apskritos formos
Todėl spiningautojai anksčiau naudodavo kiek įmanoma stangresnius neiloninius valus, tačiau iki reikiamo efekto ir tais atvejais būdavo dar toli. Situacija kardinaliai pasikeitė, kai atsirado pinti valai. Jų elastingumas lygus nuliui, todėl pinti valai užtikrina tokį pat kontaktą su masalu, kokį užtikrintų metalinė viela, jei ją būtų įmanoma panaudoti spiningavimui.
Pintą valą tikrai galima palyginti su styga, Neįpratusiam prie tokio masalo kontakto su dugnu raiškumo gali pasirodyti, kad jis į grumtą kaukši kaip plaktukas, kalantis vinis. Menkiausias stuktelėjimas į dugną puikiausiai juntamas, todėl masalą valdyti lengva.
Net pradedančiajam viskas aišku, o ką kalbėti apie niuansus, kuriuos jaučia patyręs spiningininkas. Kibimas juntamas labai raiškiai ir aiškiai skiriasi nuo masalo kontakto su dugnu. Ką ten kibimas – menkiausias žuvies grybštelėjimas skaitomas lyg prieš akis atversta knyga.
Kokybę lemia kokybė
Jei kas mano, kad kokybiškam spiningavimui tinka visi valai, tas nebandė specialiai tam reikalui sukurtų pintų valų. Galima vardinti įvairius jų pavadinimus, tačiau apsiribosime tik tais valais, kuriuos bandėme. Vienas geriausių savo klasėje šiandien laikomas Valas pintas Lucky John Vanrex X8 Fluo Green 125m pintas valas.
Šio valo privalumas kaip ir daugelio aukštos klasės pintų valų, tas, kad jo skersmuo – labai tikslus (žinoma, kiek tai įmanoma, jei kalbame apie pintus valus), o išorinis perimetras - maksimaliai apskritas. Jei prie to pridėsime, jog valas labai gluotnus (šią savybę užtikrina speciali danga), tai turėsime pintuką tolimiems užmetimams. Kaip ir visi pinti valai, jis visiškai neelastingas, todėl nė kiek neišsitempia ir primena stygą, ištemptą tarp masalo ir spiningo viršūnėlės.
Užtenka masalui stuktelti į dugną, kai šis kontaktas raiškiai perteikiamas spiningo viršūnėlei. Be to, valas pasižymi fenomenaliu tvirtumu, nenusileidžiančiu kitų žinomų kompanijų pavyzdžiams: tai reiškia, kad stambių žuvų gaudymui galima naudoti vos 0,12 mm (#0.6) skersmens valą, atlaikantį net 5,2 kg apkrovą.
Na, o kiekvienas spiningautojas puikiai žino, koks tai privalumas - kuo valas plonesnis, tuo mažesnį vandens ir tėkmės pasipriešinimą jis patiria ir neišlinksta plukdant guminuką, o tiesioji tarp masalo ir spiningo viršūnėlės užtikrina idealius taktilinius pojūčius.
Objektyvios charakteristikos
Kokie atsiliepimai apie šį valą? Pareikšti jam priekaštus dėl skersmens negalima, nes gamintojo pateikiama charakteristika – objektyvi. Kaip ir gluotnumo deklaracija. Jo žalsva spalva – ypač tinkama spinigavimui mūsų krašto vandens telkiniuose. Tiesa, kaip ir daugelio pintų valų, ji kiek blunka, tačiau valas nepraranda gluotnumo, o paviršiaus danga realiai atspari trinčiai.
Žinoma, ji gana ribotai apsaugo nuo kontaktų su aštriomis briaunomis, kurios lengvai rėžia visus pintus valus. Todėl spiningaujant ten, kur yra dreisenų kupstų, aštriabriaunių kliuvinių, patartina naudoti 0,5-1 m fluorokarbono pasaitėlį, kuris tvirtinamas tarp masalo ir pintuko.
Pasaitėliams mūsų rinkoje, turbūt, tinkamiausias – Lucky John Fluorocarbon Hard 30m. Tinkamas sterkų gaudymui skersmuo – 0,205 mm. Valas drumstokame Nemuno vandenyje užsirekomendavo be priekaištų ir kontaktą su dugnu užtikrino raiškų, tad jį drąsiai galima rekomenduoti „ praskambinti“ duburių šlaitus ir teritorijas už dambų, kur medžioja sterkai.
Kad pintas valas būtų apsaugotas nuo aštrių kliuvinių, labai praverčia pavadėlis iš stangraus vienagyslio „nematomo“ valo Lucky John Fluorocarbon Hard 30m
Salmo.lt info