Kaip multu užmetant masalą išvengti „barzdos"?
Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose ir forumuose dažnai diskutuojama, kad, spiningaujant kai kuriais naujos kartos spiningo masalais, pavyzdžiui tokiais, kaip „jerkbait“ (toliau - džerkai) ar „swimbait“, geriau naudoti multiplikacinę (toliau – multas), o ne visiems įprastą neinercinę ritę. Kodėl kyla ši tendencija ir kaip išmokti užmesti minėtus masalus rite, neužsidirbant „barzdos“?
Jei spiningauti iš valties ar nuo kranto nutarėte įsigyti inercinę ritę - multą, atsiminkite, kad ja svaidomi masalai, kurių masė ne mažesnė kaip 10 g. Tokių masalų svorio kategorijoje – daugelis voblerių, sukrių, guminukų, tačiau būtent jiems užmesti geriau naudoti klasikinę neįnercinę ritę. Priežastis paprasta – tokie masalai plukdomi nesukuria apkrovų, kurios ganėtinai stipriai veiktų ritės mechanizmus. Multo eilė ateina, kai masalų svoris padidėja iki 40 ir daugiau gramų ir tie masalai plukdomi trūktelėjimų serijomis. Įsimenantis šių masalų pavyzdys - jerkbait arba masyvūs vobleriai be liežuvėlių , kurių atsiradimas ir vis platesnis naudojimas ir lėmė pastarąjį dešimtmetį kilusį multo renesansą.
Dabar spiningininkų arsenale žymiai daugiau masalų, kuriems užmesti ir plukdyti parankesnis – multas. Tai „swimbait, „stickbait“, „rattlin“, „propbait“ vobleriai be liežuvėlių, daugelis vandens paviršiumi plukdomų spiningo masalų. Antra, priežastis, paskatinusi multo atgimimą – pintas valas, kuris idealiai tinka žūklei multu ir inovatyviais spiningo masalais.
Tačiau multas turi vieną esminį trūkumą – šis įrankis tai „barzdų“ generatorius, nes valas nuo būgnelio nusivynioja, sukdamas tą būgnelį. Šis trūkumas ypač pavojingas, jei niekada nebandėte užmesti masalą klasikine inercine rite. Menkiausias būgnelio ir valo sąveikos sutrikimas ir turite klasikinę barzdą, kuri paprastai susiformuoja, kai valo nusivyniojimo greitis – mažesnis už būgnelio sukimosi greitį. Ypač tai kelia problemas, naudojant pintą valą. Todėl patartina, vos įsigijus multą, neskubėti prie vandens, o pasitreniruoti šia rite užmesti masalus. Treniruotėms geriausiai tinka ne patys masalai, o kiaušino arba lašo formos 15-18 g švininis svarelis su įlietu sukučiu.
Iš pradžių (tai daroma kas kartą pakeitus vienos masės masalą kitu) multas sureguliuojamas taip, kad stabdžio priveržimo laipsnis atitiktų naudojamo masalo masę. Kaip ir visų inercinių ričių taip ir multo valo būgnelis užmetant masalą sukasi, nes nuo jo vyniojasi valas. Jei skriejančio ore masalo pagreitis užges greičiau nei nustos suktis ritės būgnelis, valas esantis būgnelyje „pasišiauš“ kaip gaidžio gūžys ir susinarplios. Kad taip neatsitiktų, spiningininkas valo būgnelio sukimąsi kontroliuoja nykščiu – prilaiko, kad tas pernelyg neįsibėgėtų, o paskui nesisuktų tuščiai.
Tačiau to maža, nes pirmoje masalo užmetimo fazėje svarbu, kad nusivyniotų kuo ilgesnė valo atkarpa. Nuo to priklauso masalo užmetimo distancija. Šios fazės metu valo būgnelio sukimąsi „prilaiko“ mechaninis multo stabdys, kurio reguliatorius – ant korpuso šalia ritės rankenėlės ašies esanti veržlė su įrantomis. Kuo daugiau ją priveršite, tuo sunkiau suksis valo būgnelis, o tai reiškia, jog proporcingai mažės „barzdos“ atsiradimo tikimybė.
Kaip patikrinti, ar tinkamas mechaninio stabdžio priveržimo laipsnis? Padėkite svarelį ant žemės, paspauskite multo galinėje dalyje esantį klavišą, atpalaiduojantį valo būgnelio fiksaciją ir įtempkite valą. Pakelto nuo žemės svarelio masė turi iš lėto sukti valo būgnelį. Tada laikoma, kad stabdys priveržtas kiek reikia. Tai pasiekiama atleidžiant arba priveržiant stabdžio reguliatorių. Tada jis dar truputį paveržiamas ir jau galima bandyti užmesti masalą, tačiau nepamirškite, kad būgnelį vis tiek reikia prilaikyti nykščiu.
Naudokite kuo plonesnį pintą valą – bus lengviau toli užmesti masalą. Antra, pamirškite laisvą masalų svaidymo neinercine rite stilių: meškerykočiu užsimojate plačiai, kad viršūnėle atsidurtų padėtyje 15.00 val. ir staigiai mostelėkite juo ne iš riešo, o iš peties. Kai meškerykotis atsiduria padėtyje 11.00 val., spustelimas būgnelio fiksacijos atpalaidavimo klavišas, o po pusės sekundės meškerykočio viršūnėlė nuleidžiama iki padėties 9.00 val. Kai masalas pasiekia vandenį, valo būgnelis mirtinai sustabdomas nykščiu. Beje, geriau būgnelį dėl viso pikto pristabdyti anksčiau, kad jis ne akimirkos nesisuktų tuščiai, kai masalas jau nebetempia tolyn valo.
Nors toks šiuolaikinis multas techniniu požiūriu nuo klasikinės „Nevskaja“ tipo inercinės ritės skiriasi kaip diena ir naktis, tačiau šių ričių veikimo principas – vienodas: masalui užmesti panaudojama inercijos jėga
Salmo.lt inf.