Kabliukų aštrumas ir pakirtimo kokybė
Kiekvienam meškeriojimo būdui ir taktikai skirti tam tikri kabliukai, todėl labai svarbu kiekvienoje situacijoje parinkti tinkamiausią modelį. Kokiomis savybėmis turi pasižymėti geras kabliukas? Atsakymus rasite ekspertų komentaruose.
Nors meškeriojimo reikmenų parduotuvėse parduodami specialūs galąstuvai kabliukams, tai nereiškia, jog kiekvieną naują kabliuką prieš žūklę reikia galąsti. Kabliuko geluonis turi būti aštrus ir apdorotas taip, kad ilgą laiką neatšiptų. Žinoma, net ir šiuolaikinės technologijos neužtikrina kabliukui tokių savybių, kad jo geluonis būtų neatšimpantis. Todėl, kai pastebėsite, kad išsilaisvina ir nutrūksta paeiliui kelios žuvys, iškart patikrinkite kabliuko geluonį. Tai daroma labai paprastai: brūkštelkite geluonimi per nagą – jei nesminga, kabliukas atšipęs. Va, tada prireiks galąstuvėlio. Jei ir tas nepadės, kabliuką geriau pakeisti. Nepamirškite, jog kabliuko aštrumas nepriklauso nuo vielos, iš kurios jis nukaldintas storio. Kabliuko kokybę lemia technologija, todėl geriau naudoti gerą reputaciją pelniusių gamintojų kabliukus.
Cobra Crystal kabliukai ypač tinkami meškeriojimui tokiais masalais kaip uodo trūklio ir musės lervos
Kokios vielos, iš kurios nukaldintas kabliukas, savybės atspindi gerą kabliuko kokybę ir ar tai įmanoma nustatyti iš akies?
Norint atlikti nedidelį eksperimentą, teks aukoti vieną kabliuką iš pakuotės. Patikėkite tokia auka dažniausiai greitai atsiperka. Pririškite kabliuką prie storoko valo atkarpos, įsmeikite geluonį į mirtinai įtvirtintą medinę trinkelę ar tiesiog darbastalio kampą ir pabandykite iš jėgos pozicijų trūktelti. Gali būti, jog kabliukas iškart lūš arba ims tiesintis. Pirmuoju atveju jis nukaldintas iš pernelyg užgrūdintos vielos, antruoju – atvirkščiai. Jei kabliukas spyruokliuos, vadinasi, medžiaga, iš kurios jis pagamintas, tinkama. Jei pasirodys, kad kabliukas pernelyg minkštas arba pergrūdintas, bandykite ir kitus tos pakuotės kabliukus. Prastus išmeskite iškart ir be gailesčio. Gali būti, kad teks išmesti visą pakuotę. Taip pat nesigailėkite. Sutaupyta daug nervų ir išsaugota daug geros nuotaikos.
Kuojos masalą stveria staigiai, todėl veiksmingai pakirsti pavyksta tik tada, kai kabliuko geluonis smailus kaip adata
Koks kabliuko kotelio ilgis optimalus?
Į šį klausimą atsakyti apibendrintai praktiškai neįmanoma. Kiek situacijų tiek variantų, kurie priklauso nuo masalo dydžio ir tipo, įnagio montažo ypatumų, pasirinkto meškeriojimui įrankio (plūdinė, dugninė, muselinė). Bendrosios rekomendacijos tokios: meškeriojimui plukdomais masalais tinkamesni kabliukai su ilgesniu koteliu, o ant trumpesnio geriau verti ant dugno gramzdinamus masalus. Laikantis šios rekomendacijos pavyksta sėkmingiau pakirsti kimbančią žuvį, o paskui ją sėkmingai ištraukti. Pageidautina, kad kabliuko dydis daugmaž atitiktų masalo parametrus, pavyzdžiui, meškeriojant kukurūzų grūdais, tačiau ir čia akivaizdi viena išimtis: meškeriojant uodo trūklio lervomis geriau jas verti ant kabliuko ilgu koteliu.
Cobra Hanna kabliukai rekomenduojami gaudyti stambias žuvis gležnais masalais, nes jie pagaminti iš vidutinio storio vielos ir yra ne tik aštrūs, bet ir pakankamai tvirti Kas geriau lopetėlė ar kilputė?
Gamintojų statistika rodo, kad populiaresni kabliukai su kilputėmis, tačiau iš tikrųjų principinio skirtumo tarp vieno ir kito tipo kabliukų nėra. Daug svarbiau, kad tiek lopetėlė, tiek kilputė būtų tinkamo dydžio ir atitiktų valo skersmenį. Aišku, kad kabliukas su maža lopetėle ar kilpute pririštas prie pernelyg storo valo laikysis nepatikimai – tiek kilputė, tiek lopetėlė gali paprasčiausiai ištrūkti iš mazgo ir, sudie laimikiui. Kabliukai su kilpute, tiesa, turi vieną privalumą: rišant mazgą, valą galima praverti pro kilputę ir tada mazgas laikysis patikimiau. Tačiau, surišus mazgą, reikia ypač atidžiai patikrinti ar kilputės briaunos nepjauna valo: kabliukas suimamas replėmis ir, paėmus už valo, iš visų jėgų už jo tempiama. Jei valas atlaiko, viskas tvarkoje. Kai naudojami ypač dideli ir didelio skersmens valai ( plėšriųjų žuvų ir jūrinė žūklė), geriau rinktis kabliuką su kilputėmis, tačiau svarbiausias dalykas – patikimas, kokybiškai surištas mazgas. Jei meškeriojama labai mažais kabliukais, taip pat geriau rinktis modelius su kilputėmis, nes pasitaiko, kad lopetėlės perrėžia mazgus iš plono valo.
Kai meškeriojama musės lervomis ir reikia suverti musės lervų vėrinuką, patartina rinktis kabliukus, kurių aštrumas jau išbandytas
Gluotnumo faktorius – viena esminių kabliuko kokybės ypatybių.
Visi šiuolaikiniai kabliukai apvelkami antikorozinėmis dangomis. Tai daroma įvairiai – kabliukai oksiduojami, nikeliuojami, padengiami emalėmis. Bet kuriuo iš minėtų atvejų kabliuko paviršius turi būti ne šiaip lygus, o gluotnus, veidrodinis. Jei, perbraukę nagu per geluonį, pajusite gruoblėtumą, žinokite, kad toks kabliukas prastai pakirs žuvį. Jei šiurkštumas juntamas ant kabliuko „kaktos“, prastai versis masalai, jei - ant kotelio, sunkiau užrišite mazgus, be to, galite ir valą pažeisti, o tada galima avarinė situacija, jei užkibs stambi žuvis. Nelygus auselės ar lopetėlės paviršius taip pat gali pažeisti valą. Be to, kabliukai, kurių paviršius šiurkštus, gruoblėtas ar šiaip nelygus, žaloja gležnus masalus, tokius, kaip uodo trūklio lerva ar apsiuva. Po kiekvieno užmetimo teks keisti masalą.
Ar teisinga, kad kabliukų kaina atspindi kokybę?
Iš dalies teisinga, bet ne visada. Gerą reputaciją pelniusių gamintojų kabliukų kaina aukštesnė, tačiau ir kokybė garantuota. Vis tik pastaruoju metu kabliukų gamintojų randasi vis daugiau, tad „naujokai“, kad galėtų konkuruoti su anksčiau į rinką įėjusiais prekiniais ženklais, net pačios aukščiausios kokybės produkcijai priversti taikyti mažesnius įkainius. Todėl verta ir tarp pigesnių kabliukų paieškoti inovatyvių modelių išbandyti juos ir patiems įsitikinti kokybe.
Salmo.lt inf.