Dar šis bei tas apie silikoninių masalų dažymą
Ilgais žiemos vakarais žvejams paprastai nėra ką veikti. Na, taip – šeima, jei tokią turi, krepšinis, jei jį žiūri, bet paprastai meškeriotojai, kurie nežuvauja šalčiausiuoju metų laiku, knibinėjasi savo žūklės įrangoje ir ruošiasi tam laikui, kada galima bus užmesti meškeres.
Arba spiningus, dugnines, muselines, čia jau nematau esminio skirtumo. Todėl spiningautojams dabar yra pats laikas peržiūrėti savo masalų atsargas, jas papildyti arba... susikurti naujus vilioklius. Bent jau juos perdažant, ką ir kalbėjau pirmame rašinyje apie silikoninių masalų dažymą, vis dar tęsiu šią temą. Priminsiu, kad guminukus spalvinu spiritiniais markeriais.
Ne visos spalvos gerai „prilimpa“
Ne visos rašiklių spalvos vienodai gerai įsigeria į silikoną. Ši medžiaga imliausia mėlynai ir juodai spalvoms, gerai „prilimpa“ tamsiai violetinė, tačiau šviesi violetinė – jau kur kas prasčiau. Oranžinė, geltona ir raudona spalvos irgi neprastai įsigeria į silikoną, bet priklausomai nuo silikono rūšies. Beje, raudona po dažymo gali tapti oranžine, o oranžinė – tamsiai geltona.
Prasčiausiai laikosi žalia ir ruda spalvos, kartais jos netgi visiškai nusiplauna, nors, tarkim, žaliai „gimininga“ salotinė įsigeria palyginti neblogai.
Tiesą sakant, dažų „įsigėrimas“ labai priklauso nuo silikono rūšies, nes vienus guminukus nudažyti lengviau, kitus – sunkiau. Net tos pačios firmos masalai labai skirtingai „sutraukia“ dažus. Visgi ne visų bendrovių masalų serijose taip nutinka, nes kai kurios savo silikoninius vilioklius gamina tik iš vienos rūšies silikono. Tačiau pastarųjų guminukų asortimentas paprastai būna menkiausias.
Pastebėjau, kad kuo minkštesnis yra silikonas, tuo lengviau jį nudažyti, bet irgi yra tam tikrų išimčių.
Patys geriausi dažymui pieno baltumo (nesvarbu, su spalvota nugarėle ar ne) guminukai. Skaidrius spalvinti palyginti sunku, palaikius po šiltu vandeniu jie smarkiai išblunka, lieka tik dažytų spalvų blankūs atspalviai. Matiniai, tačiau turintys brokato, rašiklio dažus priima neblogai, bet prasčiau nei „pieniški“ arba paprasti matiniai. Ne itin imlūs spalvoms ir perlamutru blizgantys masalai. Turintys fosforo kartais dažosi neblogai, bet kiti naktį švytintys guminukai gali ir ne itin gerai „sutraukti“ dažus.
Silikoną galima suminkštinti, jei jis prastai geria spiritinių rašiklių spalvas, tada ši medžiaga bus imlesnė. Tiesa, toks būdas pasiteisina ne visada, nes neaišku kaip tas silikonas pagamintas, kokios yra jo sudėtinės dalys, bet kitąsyk tai padeda. Itin dažnai šį triuką taikau fluorescuojantiems masalams.
O minkštinamas guminukas labai elementariai – merki kelioms sekundėms masalą į verdantį vandenį, tada ištrauki, nusausini ir dažai. Nusausini minkštu, švelniu skudurėliu, po to palieki dešimčiai ar penkiolikai minučių, kad dar geriau išdžiūtų. Drėgnas guminukas nesidažys arba dažysis ruožais, dėmėmis, žodžiu, tai yra negerai.
Esu jau rašęs, kad taip suminkštinus silikoninius masalus, jie gali iš esmės keisti ir savo žaidimą, kadangi po „pavirinimo“ guminuko, jei tai, tarkim, yra riperis, uodegos atsilenkimo amplitudė bus didesnė, judesiai plastiškesni. Todėl prieš atliekant panašias procedūras, gerai pamąstykite, ar verta, nes galbūt nuspalvinsite deramai, tačiau masalas bus nekibus dėl minėtos priežasties.
Geriausiai dažosi balta spalva, čia jau nereikia niekam net aiškinti. Turiu omenyje, kad baltą galima paversti bet kokia kita spalva. Bet taip yra teoriškai. Kadangi kalbu apie silikoną, todėl nenukrypsiu. Jei silikonas bus minėto pieniško baltumo, tuomet, viskas tvarkoje. Tačiau jis gali būti ir su tam tikru atspalviu, pavyzdžiui, vos pilkšvas, į melsvumą ir panašiai. Beje, toks silikonas visada yra kietesnės struktūros, „pieniški“ paprastai yra itin minkšti. Tokie su vos matomu atspalviu balti guminukai, kada juos bandai dažyti kokiomis nors šviesiomis spalvomis (citrinine, salotine, melsva ir panašiai), gali „iškreipti“ tikrąją spalvą ir negausite norimo rezultato.
Kaip padaryti kombinuotas spalvas
Kuomet guminukas prastai „pritraukia“ kokį nors dažą, galima sumaišius dvi skirtingas spalvas išgauti norimą spalvą, kartais tai padeda. Tarkim, norime žalianugario riperio, o žalia spalva, kaip minėjau, blogai įsigeria į silikoną. Tačiau geltona ir juolab mėlyna – puikiai.
Todėl reikia guminuko nugarėlę nuspalvinti viena spalva, o po to – kita ir tokiu būdu gausite žalią spalvą. Tačiau kurią spalvą pirmiausiai tepti, o kurią „ant viršaus“ yra svarbu. Taip pat būsimos žalios spalvos atspalviui įtakos turės ir nenuplauto dažo laikas – mėlyna įsigeria akimirksniu, geltoną reikia palaikyti gerokai ilgiau.
Galimas daiktas, kad bandydami pasidaryti grynai žalią spalvą, priklausomai nuo to, apie ką kalbėjau, gausite žalsvą, žalsvai mėlyną – nelygu koks silikonas, kaip ilgai laikysite nenuplautus vienus ar kitus dažus, kaip storai juos tepsite, nes tai irgi turi reikšmę spalvos intensyvumui. Pasitaikydavo, kad rašikliais tekdavo guminuką braukyti ir po keletą kartų, kol reikiamai įsigerdavo viena arba kita spalva.
Beje, jei po nuplovimo guminukas bus per blankus arba ilgainiui praras reikiamą spalvą (kartais ir taip nutinka), galima ją paryškinti. Yra buvę, kad po kelis sykius bandydavau dažyti silikoną, kol galiausiai padarydavau tokį, kokio noriu. Paprastai taip nutinka dažant rudai, žaliai, žydrai, oranžine spalva.
Lygiai tokiu pačiu būdu kitąsyk išgaunamos rudos, rusvos, violetinės ir kitos „negrynos“ spalvos. Beje, būtent tokie „neaiškių“ atspalvių guminukai dažniausiai ir būna itin kibūs. Bėda ta, kad kartais pakartoti norimą spalvinį variantą paprasčiausiai nebeįmanoma dėl elementarių priežasčių – užmiršti, kokias spalvas tarpusavyje „maišęs“ ir kokiu santykiu, čia turiu omenyje neplauto dažo laikymo trukmę, pirminę tikrąją masalo spalvą, kuri buvo uždažyta, ir kitus niuansus.
Kai kurios rašalinių rašiklių spalvos realiai neatitinka nurodytų. Kaip pavyzdys – juoda. Kuomet tik nudažai silikoninį masalą ir nenuplauni – juoda ir yra juoda. Tačiau pakišus po šiltu vandeniu ir pavalius muilu, t. y. pašalinus paviršinį dažo sluoksnį (tai būtina!), pamatai, kad juoda pavirto į juodai rudą arba juodai mėlyną, kartais tik į tamsiai mėlyną. Todėl turiu bent keletą juodų spiritinių rašiklių – net ir tos pačios firmos, bet paimti iš kitokių rinkinių, jie gali turėti skirtingus atspalvius.
Dar viena gudrybė. Norint, kad guminukas įgautų vos juntamą atspalvį, o tai neretai reikalinga riperių šonams, kada bandome išgauti vos melsvą, blankų violetinį, pilkšvą atspalvį, kuris suteikia masalui natūralumo, nereikia jo spalvinti rašikliu, pakanka nudažyti vatos gumulėlį ir jį suvilgyti spiritu. Tada lengvai perbraukti per guminuko šonus, pilvelį.
Kartais ant guminukų šonų bandau daryti ruoželius, dėmes. Su spiritiniais markeriais tai padaryti sudėtinga, kadangi jų dažai tarsi „išplaukia“ ir tik nedaugelis guminukų nusidažo taip, kaip noriu. Jau minėjau, kad tai labai priklauso ir nuo silikono rūšies.
Galimas kitas variantas. Nuspalvini, pavyzdžiui, guminuko šonus ir išsyk spirite suvilgyta vata (tam labai tinka ausų krapštukai) braukai ant masalo dryžius. Po to laikai nenuplautą guminuką kokias 10–15 min. sausai, ir tik tada galutinai jį nuplauni po karštu vandeniu su muilu. Paprastai „spirituota“ vata perbrauktos vietos būna šviesesnės, gali skirtis ir jų atspalvis.
Panašiai galima daryti ir tarsi dvisluoksnį, trisluoksnį ir t. t. panašių spalvų guminuką, jei jo šonus brauksime spirite išmirkyta vata išilgai masalo kūnelio skirtingais laiko tarpais. Tokiu pat principu gaunami dryžuoti arba dėmėti guminukai, nors šiuo atveju dėmės ir dryžiai nebus labai ryškūs.
Dar norėčiau tarti kelis žodžius apie fluorescuojančius guminukus. Tokie nebūtinai naudojami tik naktį, kartais plėšrūnės, ypač sterkai, juos mielai griebia ir dieną. Bet dar geriau – jei šviečiančius guminukus padengi ištisai oranžine, ruda, žalia, geltona spalvomis. Gaudant su nuspalvintais fluorescuojančiais masalais naktį, jie irgi švytės, bet blankiau. Tas švytėjimas nebus, tarkim, rudas arba žalias, jis visada yra žalsvai gelsvas, bet šiuo atveju taps ne toks intensyvus, nes dažai jį prigesina. Kartais tai netgi geriau, kitąsyk – ne, bet masalų spalvinis asortimentas kaip-ne-kaip prasiplėtė.
Kuomet markeriais nudažau vienspalvių guminukų tik nugarėles ir jų šonus viena spalva (ją įmanoma padaryti ir „pereinamą“ – nublankstančią, išryškėjančią), arba kitąsyk ir keliomis, tuomet vargu ar skirtumėte – ten yra firminiai spalviniai variantai ar dažyti namuose. Todėl net nematau prasmės rodyti silikoninių masalų perdažytų pavyzdžių, jų ir šiaip apstu mano nuotraukose po straipsniais.
Romualdas Žilinskas