Silikoniniai niuansai arba geriausias guminukas sterkui
Šiais metais, kaip niekada anksti pradėjau daugiau žvejoti guminukais, gal todėl jau nuo rudens pirmų savaičių mano straipsniuose vis minimi šie masalai. Vargu ar rasčiau paaiškinimą tokiam spiningavimui – tiesiog man metai yra metams nelygūs ir paprasčiausiai mėgstu ilgesnį laiką naudoti vienos rūšies vilioklius. Žodžiu, taip šįmet susiklostė...
Kita vertus, kuomet vanduo rugsėjo mėnesio pradžioje tapo toks skaidrus, koks paprastai būna spalio pabaigoje-lapkritį, mano manymu, guminukai turi daugiau perspektyvų suvilioti plėšrūnes, nei, tarkim, metaliniai ar plastikiniai viliokliai. Guminuko, o konkrečiai – riperio privalumas tas, jog toks masalas yra labiausiai panašus į tikrą žuvelę, jo judesiai irgi beveik identiški. Žinoma, daug kas priklauso nuo konkretaus riperio modelio (tai ir paanalizuosiu šiame straipsnyje), taip pat pravedimo būdų, spalvinių variantų.
Šįsyk mano rašinio „taikinys“ bus sterkai. Tačiau kaip juos gaudyti silikoniniais masalais, kaip pravesti guminukus ir kokias spalvas išsirinkti, esu neseniai rašęs. Todėl į šiems plėšrūnams skirtą riperį pažiūrėsiu bendrine prasme.
Silikonas silikonui nelygus
Atėjęs į žūklės prekių parduotuvę mažiau patyręs spiningautojas neretai pasimeta – silikoninių vilioklių yra toks didelis pasirinkimas, kad neaišku kokius iš jų derėtų pirkti. Žinoma, prestižinėse žūklės reikmenų parduotuvėse paprastai dirba ir atitinkamo lygio pardavėjai, kurie gali padėti susigaudyti toje guminukų gausoje.
Bet taip būna ne visada ir ne visur, be to netgi pardavėjai kitąsyk mieliau aptarnauja solidžius klientus, kurie perka brangias prekes, o ne tuos žvejus, kurie nori įsigyti keletą keliasdešimt centų kainuojančių masalų. Realybė yra tokia, todėl jau prieš perkant masalus reikia žinoti kelis esminius dalykus, kurie palengvins darbą pardavėjams, o galbūt jų patarimų nė nereikės, nes guminukus spiningautojas sugebės išsirinkti pats.
Rašau šitą tekstą tartum bandyčiau mokyti „spiningautojus-pradinukus“, visgi kai kurie pastebėjimai, manau, pravers ir gerokai labiau patyrusiems žvejams. Taigi, renkantis riperius, o rašysiu tik apie juos, derėtų įvertinti esminius faktorius: kokiame vandens telkinyje žvejosite (upėje ar stovinčiame vandenyje), koks yra to telkinio gylis (turiu omenyje, kokiame gylyje spiningausite), kokiu būdu gaudysite (nuo kranto ar iš valties, galbūt velkiausite, džigausite, taikysite Drop shot metodą ar kokią nors savitą, mišrią sterkų gaudymo techniką), na, ir, suprantama, kokiu metų laiku viliosite žuvis.
Kaip pavyzdį pasirinksiu konkrečią firmą Lucky John ir jos produktus, kadangi šios bendrovės siūlomas guminukų asortimentas įspūdingas, čia galima rasti įvairių formų, dydžių, iš skirtingo silikono pagamintų riperių modelių. Gal keistai skamba, kuomet kalbėdamas apie riperius, sakau „įvairių formų“, bet šios rūšies masalo kūnelio išvaizda gali smarkiai varijuoti, apie tai juk ir rašysiu.
Taigi pirmasis faktorius, į kurį reikia atsižvelgti, kuomet renkatės riperį bet kokiu plėšrių žuvų arba konkrečiai sterkų žūklei – spiningausite tėkmėje ar stovinčiame vandenyje. Tai gana svarbu, jei vertinsime guminukus ne vien pagal formą, apie ją rašysiu vėliau, bet ir pagal pagal jų „minkštumą“. Kalbu apie silikoną, iš kurio guminukai yra pagaminti, kadangi paėmus į rankas kelis tokios rūšies masalus nesunku suvokti, kad vieni jų yra padaryti iš gerokai standesnės, kietesnės medžiagos, o kiti – minkšti, kartais net glebūs it iš kokios šaltienos.
Šioje vietoje norėčiau šiek tiek nukrypti nuo temos. Paprastai savo firminius gaminius įvairios bendrovės užsako kažkokioje vienoje gamykloje. Tad labai dažnai jų guminukų silikonas yra tarsi tos bendrovės vizitinė kortelė, parduodami modeliai turi tam tikros sudėties „gumą“, tai galima jausti juos pačiupinėjus, tarkim, Mann’s yra vieni minkščiausių, Relax – juntamai standesni, nors abi firmos gamina panašius pagal išvaizdą riperius. Ne visus, bet dalis iš tiesų yra labai panašūs.
Bet atkreipkite dėmesį į kitą faktą – šių firmų guminukų tam tikrų spalvų silikonas pagal minkštumą skirsis. Pavyzdžiui, visiškai baltas „pieniškas“ riperis bus labai minkštas, o prisodrintas blizgučių – gerokai kietesnis.
Gerai tai ar blogai – nesiimu spręsti, daug metų spiningauju šių firmų gaminiais ir nežadu jų atsisakyti. Noriu pabrėžti ką kitą: „gumos“ standumas lemia riperio judesių amplitudę, smarkiai įtakoja šio masalo animaciją, tad taip išeitų (o taip ir yra), jog to paties modelio guminukai žais kitaip, jei mes pasirinksime kitokią spalvą. Gal nelabai žymiai, tačiau visgi...
Naujos kartos firmos, tokios kaip minėta Lucky John, Keitech ir kitos, kurios šiuo metu yra populiarumo „viršūnėje“, šių nukrypimų nuo normos išvengė. Kaip tai padaroma technologiškai mums nėra svarbu, kur kas svarbiau, kad jų silikoniniai masalai, nepaisant spalvinių variacijų žais taip, kaip „užprogramuota“ konkrečiai modelių serijai. Žodžiu, žvejys randa geriausią pravedimo būdą tam masalui ir nereikia lėtinti ar greitinti traukimo tempo, kaitalioti galvakablių, kad priverstų guminuką dirbti tuo pačiu ritmu. Tai yra elementari loginė išvada ir, manau, niekas tam neprieštaraus.
Beje, jei jau žadėjau remtis Lucky John produkcija, tai reikėtų pasakyti, kad šios firmos guminukai pagaminti iš vidutiniškai kieto silikono, praktiškai visos modelių serijos – iš vienodo, nes bendrovė varijuoja ne medžiagų įvairove, tačiau akcentuoja šios rūšies vilioklių formas. Noriu pasakyti, kad pagal išvaizdą atskirų serijų riperiai smarkiai skiriasi ir, suprantama, tai yra ta „vinis“, kuri suteikia jiems vis kitokią animaciją.
Noriu akcentuoti faktą, jog labai minkšti riperiai judės itin išraiškingai vingiuodami ne tik uodega, bet ir kūnelio dalimi, jei ji teisingai perdurta galvakablio kabliuku. netgi traukiant juos įprastu būdu, naudojant pačius lengviausius galvakablius, žvejojant stovinčiuose vandenyse. Galima būtų pagalvoti, kad toks jų „lankstumas“ yra sėkmės laidas, kadangi pagal visas teorijas šitokių riperių skleidžiami virpesiai geriausiai fiksuojami plėšrūnių šoninėmis linijomis.
Stovinčiuose vandens telkiniuose, upių įlankose, o kitąsyk ir silpnoje tėkmėje tokia teorija iš tiesų pasitvirtina. Visgi net ir tokiu atveju rasčiau nemažai niuansų, į kuriuos privalu atsižvelgti.
Jei naudosime labai sunkų galvakablį, o ypač ofsetinę galvutę, toks minkštas ir plačiai į šonus judinantis uodegą riperis grims į dugną lyg akmuo ir jo judesiai veikiau atbaidys žuvis nei pritrauks, nes galbūt bus pernelyg agresyvi judesių amplitudė. Gal ir ne, tačiau vėsiame vandenyje, kai kurioms plėšrūnėms, tarkim, sterkams, taip animuojantys riperiai – ne pats geriausias pasirinkimas.
Pelekai, kūnai, uodegos ir kitos masalo detalės
Kaip savotiškas stabdys tokiems minkštiems riperiams yra jų uodegos „pelekai“, į kurių formą bei dydį reikia atkreipti dėmesį.
Kada guminuko „pelekas“ bus užlenktas beveik 90° kampu, jis stabdys masalo skendimą ir netgi privers riperį grimzti ne stačiai galva, o daugiau ar mažiau horizontalioje padėtyje. Tarkim, tokie yra Lucky John Joco Shaker, Anira Soft Swim, Tioga masalai, nors, kaip minėjau, šios firmos gaminių silikonas vidutinio minkštumo.
Beje, apvalių formų platūs „pelekai“ labiau stabdo masalą, nei kampuoti. Kita vertus, tokiu būdu išgaunama ir stipriausia riperio uodegos vibracija, jo uodega atsilenkia labai plačia amplitude.
Netgi, jei pasigilintume dar labiau, apvalumas apvalumui nelygus. Tarkim, jau minėtų Tioga, Joco Shaker arba Makora Shad Tail, Long John riperių „uodeginiai pelekai“ yra kone apvalūs, kai, pavyzdžiui, Kubira Swim Shad „pelekai“ ištęsti į aukštį ir platėjantys į apačią, Basara Soft Shad – ištęsti, labiau platėjantys į viršų, LJ Minnow – panašūs į širdeles, t. y. labai platūs viršuje ir t. t.
Kam vardiju net ir tas smulkmenas? Dėl tos priežasties, kurią minėjau, bet pridėsiu dar ir tai, kad „peleko“ išplatėjusi apatinė dalis ir didesnis apvalumas irgi yra didesnis „stabdys“. Beje, „plačiapelekiais“ riperiais, reikia pabrėžti, sėkmingai įmanoma spiningauti vos 1 m gylyje. Tiesa, dabar tenka surasti optimalų balansą tarp galvakablio ir guminuko.
Jei kalbėtume konkrečiai apie sterkus, nereikia manyti, jog blausiaakiai plėšrūnai netgi stovinčiame vandenyje geriau kimba tik ant mažiau judrių, t. y. ne taip plačiai lankstančių savo uodegas riperių. Spiningautojų skirstymas guminukus į „sterkinius“ ir, tarkim, „lydekinius“ yra kažkoks marazmas, tai veikiau išankstiniai stereotipai, kurie gajūs mūsų žvejų tarpe. O tai, kad spiningautojai sterkų daugiau sužvejoja ant „kietesnių“ riperių net ir ežeruose ar tvenkiniuose yra ne kas kita, kaip tas senas ir patikrintas faktas: kokiu masalu daugiau ir dažniau gaudai, tokiu ir pagauni.
Visiškai kitaip yra upėse. Ten guminukus veikia tėkmė, kuri kitąsyk būna net ir labai smarki, o be to ir nevienalytė. Kada guminukas yra pagamintas iš minkšto silikono, plius jo uodegos pelekas sudaro vandeniui didelį pasipriešinimą, toks masalas juda panašiai, kaip gaudant su itin sunkiu galvakabliu stovinčiuose vandenyse. Netgi daugiau – dabar jis gali smarkiai judėti į šonus visu kūnu, o visa tai atrodo labai nenatūraliai, chaotiškai ir vargu ar patrauks plėšrūnų, juo labiau tokių kaip sterkai, dėmesį.
Nors ir vėl – jau kelinti metai Nemune bandau naktimis žvejoti sterkus ant labai lengvai ir tolygiai traukiamo guminuko, kuris neliečia dugno. Suprantama, kad tenka rinktis ne visai sterkinio riperio stereotipus atitinkančius šios rūšies masalus. Tai gana įdomus spiningavimo būdas, bet nesiplėsiu dabar jį aprašinėdamas.
Yra dar vienas faktorius, kuris turi daug reikšmės, kaip atrodys greitai traukiamas, staigiai grimzdamas ir netgi labai lėtai vedamas guminukas vandenyje. Tai – jo kūnelio forma. Bene universaliausia yra šiuo metu populiari, kuri turi labiau tvisteriams būdingą kūnelį – tai būtų Lucky John Joco Chaker, Tioga ir panašūs guminukai. Jie tikrai nesivartys į šalis, kad ir kaip šiuos riperius betrauktum, kad ir kokius galvakablius benaudotum.
Ploti iš šonų, pavyzdžiui, Anira Swim, Roach Paddle Tail nelabai tinkami gaudant sunkiais galvakabliais arba (ir) greitai juos vedant. Tačiau tokie riperiai turi kitą privalumą – jie labai patraukliai animuoja su lengvais svoriais, lėčiau traukiami. Bet irgi plokščiais kūneliais Long John arba Red Tai Shad – tiks ir spiningaujant su sunkiomis galvutėmis, nes jie yra labiau ištęsti, kūno forma kampuota arba dalinai kampuota.
Greitai tekančiam vandeniui reikėtų rinktis riperius, kurių kūneliai yra labiau ištempti į ilgį arba panašūs į tvisterių, o jų uodegėlės turėtų būti atlenktos didesniu nei 90° kampu, geriausiai – 120° ir daugiau. Tipiniai gaudymui greitesnėje tėkmėje būtų Makora Shad Tail, Long John, LJ Minnow ir kiti tokios išvaizdos modeliai.
Tuomet gaudymui ežeruose arba lėtesnėje tėkmėje, suprantama, labiau vykę būtų Anira Soft Swim, Roach Paddle ir panašūs. Mano patirtis rodo, kad, tarkim, Red Tail Shad yra pakankamai universalūs, nors iš pirmo žvilgsnio veikiau būtų skirti lėtai tėkmei. O Basara Soft Swim, Kubira Swim Shad apskritai mano mėgstami, juos puikiausiai naudoju tiek labai greitoje srovėje su sunkiais galvakabliais, tiek vesdamas visai lėtai ežeruose.
Yra ir daugiau detalių, kurios priverčia guminuką dirbti patraukliau sterkams, t. y. ne plačiai maskatuoti uodega, o veikiau tolygiai virpėti, kas būdinga plaukiančiai srovėje žuvelei. Visų pirma, tai – pati uodega, o tiksliau – jos strampas. Upėse riperio uodega turėtų būti trumpesnė nei taikomiems stovinčiuose vandenyse šios rūšies guminukams. Geriau neiškarpyta, nesuplota, nes tokia būna pernelyg lanksti.
Kita vertus, yra visų minėtų guminuko kūnelio dalių visuma, dar pridėkime silikono kietumą ir, suprantama, traukimo techniką. Manding, aš labai viską čia gana painiai pasakoju, pernelyg smarkiai analizuoju ir galbūt kai kas įžvelgia „prieštarų prieštaras“. Kad ir tokias: platesnio (ne suploto, bet aptakaus!) kūnelio guminukai tėkmėje dirba tolygiau, patraukliau, bet, kaip nekeista, toks pasirinkimas irgi prieštarauja mūsų spiningautojų nuostatoms, kad būtent sterkams visada reikia siaurų guminukų.
Ir todėl, kaip rodo praktika, tarkim, Tioga Fat yra tikrai geri masalai sterkams. Nors labiau tipiniais šių plėšrūnų viliokliais spiningautojai įvardytų (o jie tokie iš tiesų, išbandyta praktiškai) siaurakūnius Basara Soft Swim, Makora Shad Tail, LJ Minnow, Red Tail Shad, Long John...
Tad visgi, koks geriausias guminukas yra sterkui? Pradėkime nuo pradžių: kur žvejosite – tekančiame ar stovinčiame vandenyje, kokios svorio galvakabliais, kokiame gylyje?..
Romualdas Žilinskas