Lynų meškeriojimas: tvirta meškerė ir jaukas su įdaru
Lynų kaimynystėje nuolat sukinėjasi būreliai kuojų ir ypač gausu raudžių, šmirinėjančių po lynų lankomus lelijų atvašynus. Vos į vandenį pabyra jaukas, kurio sudėtyje yra batono džiūvėsių trupinių bei vadinamąją baltą žuvį viliojančių aromatų, kai tuntai kuojų ir raudžių susiburia puotauti, o lynai tokio sambrūzdžio nemėgsta ir laukia, kol jis nurims.
Todėl ne taip paprasta paruošti jauką, kuris viliotų pirmiausia lynus, o baltai žuviai ir karpiams su karosais būtų ne ypač apetitiškas, tačiau toks receptas, pasirodo įmanomas ir palyginti nesudėtingas kaip ir viskas, kas genialu.
Racionaliausia versija
Kad lynai turėtų daugiau šansų už kitas žuvis pirmieji suskubti prie jauko galima rinktis kelias jauko paruošimo versijas, tačiau pati racionaliausia versija – dvikomponentis jaukas.
Viena jo dalis – malti duonos džiūvėsiai ir avižiniai dribsniai, o kita – įdaras iš kukurūzų ir kapotų sliekų. Kad jaukas įgautų tamsią spalvą, ne ypač patrauklią šiltuoju sezono metu raudėms ir kuojoms, bei ne ypač išsiskirtų dugno fone kaip balta varna, o atrodytų natūraliai, į jį įmaišoma žemės, kurioje buvo laikomi sliekai arba žemės iš kurmiarausio.
Kukurūzų ir kapotų sliekų įdaras suteikia jaukui saldoką aromatą, turintį aitrų sliekų kvapo prieskonį, kuris maloniai kutena lynų uoslę. Jauko rutuliai turi būti kietai supresuoti ir lėtai tirpti, gulėdami ant dugno, todėl į mišinį būtina įmaišyti nemažai avižinių dribsnių, suteikiančių jaukui deramą lipnumą.
Be to, sunkūs rutuliai greitai nugrimzta ant dugno, palikdami minimalų smulkių dalelių debesėlį, todėl prie jo nesitelkia balta žuvis. Iš rutulių į vandenį gana greitai pasklinda lynus viliojantis aromatas. Nenustygstamai maisto ieškantys dumblinėtojai aromatą pajunta gana greitai ir prisistato į „įvykio vietą“ .
Masalas greta jauko
Lynai ima skabyti jauko rutulius ir gana greitai prisikasa iki įdaro. Paragavę jo, lynai beveik visada susigundo ir šalia aptiktu masalu – mėšlinių sliekų vėrinuku, kurį gali atstoti ir vienas stambus „naktinukas“.
Masalas užmetamas taip, kad nugrimztų pakraštyje ploto, kuriame pabertas jaukas. Pastarasis nugramzdinamas taip, kad maždaug pusė jo atsidurtų tarpuose tarp vandens augalų, o likusi dalis – už augalijos ribų. Kai lynas užkimba, trumpam palikęs saugų vandenžolių džiunglių prieglobstį, meškeriotojas turi daugiau šansų jį sutramdyti ir ištraukti.
Tokioje situacijoje lynus parankiausia gaudyti plūdine, kurios komponuotės svarbiausias elementas tokios keliamosios galios waggler plūdė, kad masalą pavyktų užmesti reikiamą atstumą. Bet svarbiausia pati meškerė – ji turi būti gana stangri, atlaikanti nemažas apkrovas, nes patartina naudoti gana storą ≤ 0,20 mm valą ir atsisakyti pavadėlio. Tokio derinio nauda iškart įsitikinsite, kai stambus lynas pabandys ieškoti išsigelbėjimo augalijos tankmėje.
Kai lynas, paragavęs iš kapotų sliekų padaryto jauko įdaro, aptinka masalą ir ima jį ryti, jis kilsteli nuo dugno lengvutį svarelį, o plūdės antena iškart iškyla iš vandens
Iškylanti plūdė
Plūdės grimzlė nustatoma tokia, kad iš vandens kyšotų tik raudonas antenos galiukas. Svareliai išdėstyti taip, kad 9/10 jų atsidurtų pusiau vandens, o masalą prie dugno prispaustų daugiausiai 0,2 g svarelis.
Kai lynas įsiurbs masalą, jis kartu kilstels nuo dugno ir svarelį, esantį 10 cm atstumu nuo kabliuko, tačiau nepajus jo menkos masės, o štai plūdės antena tuojau pat sureaguos ir virš vandens pasirodys tamsioji antenos dalis ( (rekomenduojama naudoti juodos, žalios spalvos plūdes, kurių antenos nudažytos tokia pat spalva tik 2-3 cm galiukas raudonas).
Meškeriotojas gaus aiškų signalą, jog žuvis susidomėjo masalu. Beliks tik sulaukti, kol plūdė ims čiuožti į šoną, pamažu grimzdama į gelmę.
Salmo info
Receptas
Sudėtis:
- Malti duonos džiūvėsiai – 1,5 kg
- Avižiniai dribsniai – 0,5 kg
- Kukurūzai – 2 skardinės (po 250-300 g)
- Žemė – 3-5 saujos
- Sliekai – 40-50 vnt
Paruošimas:
Džiūvėsius, dribsnius ir žemę gerai išmaišyti, kad jaukas įgautų vientisą atspalvį. Kukurūzus trinti grūstuve, kol pasidarys tyrė, kuri kartu su skysčiu suverčiama į sausą mišinį. Viskas dar sykį gerai sumaišomas. Tada jaukas palaipsniui, neskubant vilgomas vandeniu, kol sudrėksta (negalima stipriai sušlapinti).
Tada mišinys pertrinamas per sietą ir paliekamas brinkti. Tinkamas lipdyti į rutulius jis būna, kai pradeda gerai klijuotis. Sliekai sukapojami 2 cm gabaliukais. Kiekvienam rutuliui turi tekti po žiupsnį šio įdaro.