KAM NAUDOJAMI „CHUBBY DARTER“ MASALAI?
Nors ledo žiemos pradžioje sulaukiame vis rečiau ir tikriausiai teks su tuo susitaikyti kaip su neišvengiama mūsų būties realija, nes pasaulio lyderiai kalbomis, o ne darbais vargu ar susitars dėl priemonių, stabdančių klimato atšilimą įvedimo. Tačiau, kita vertus, nebūtina pamiršti šlovingų poledinės žūklės tradicijų, pagal kurias, gruodis ir sausis – geriausias metas žvejoti vertikaliai gramzdinamomis blizgutėmis, vien todėl kad nėra ledo.
Nors ledo žiemos pradžioje sulaukiame vis rečiau ir tikriausiai teks su tuo susitaikyti kaip su neišvengiama mūsų būties realija, nes pasaulio lyderiai kalbomis, o ne darbais vargu ar susitars dėl priemonių, stabdančių klimato atšilimą įvedimo. Tačiau, kita vertus, nebūtina pamiršti šlovingų poledinės žūklės tradicijų, pagal kurias, gruodis ir sausis – geriausias metas žvejoti vertikaliai gramzdinamomis blizgutėmis, vien todėl kad nėra ledo.
Žuvų susitelkimo taškai
Kadangi ešeriai jau lapkričio pabaigoje pradeda stverti žiemines blizgutes, gruodį bei sausį juos tokiais masalais galima labai sėkmingai žvejoti susitelkimo vietose. Beje, tiek ežeruose ar tvenkiniuose, tiek upėse. Tiesa, jei masalo negalima užmesti nuo ledo, tai tą patį galima padaryti iš valties, todėl šią žūklę gali išbandyti tie žvejai, kurie dar nepadžiovė ant kaladžių ir neužkonservavo žiemai savo laivelių.
Beje, Molėtų krašto meškeriotojai ne tik rudenį, bet ir vidurvasarį iš valčių žvejoja žieminėmis blizgutėmis. Pasirodo, kad toks žūklės būdas labai veiksmingas, tačiau reikia būti puikiai susipažinusiam su ežero dugno reljefu. Žūklė žieminiais masalais iš valties bus sėkminga tik tada, kai masalą užmesite tiksliai į ešerių susitelkimo vietą. Tokios vietos – sėklių šlaitai 5-12 m gelmėje, o giliausiame Lietuvos ežere Tauragne ši riba – maždaug 10 m giliau.
Sunkiausia meškeriojant poledinės žūklės masalais iš valties – išsilaikyti reikiamoje vietoje. Nugramzdinti tiesiai po valtimi inkarai ir jų virvės baido žuvį. Todėl dažniausiai yra žvejojama palyginti tykiu oru. Valtis nukreipiama taip, kad ji dreifuotų virš ešerių pamėgto šlaito ar duburio, o gelmėje šokdinamas masalas.
Įrankių derinimas
Žvejų išmonė – beribė. Nors nėra ledo, jie sėkmingai derina įrankius, kuriais žvejojama atvirame vandenyje, su masalais, naudojamais poledinėje žūklėje. Beje, masalų gamą patartina papildyti Lenkijos „Salmo“ firmoje sukurtais horizontalios eigos vobleriais „Chubby Darter“. Šie masalai gaminami nuo 4 g iki 92 g svorio, todėl galima parinkti tokį „Chubby Darter“ modelį, kuris greitai nugrimzta į bet kokią gelmę.
„Chubby Darter“ privalumas – ne tik žaismas, bet ir tikroviškumas. Šie savotiški vobleriai be liežuvėlių nuspalvinti taip, kad absoliučiai tikroviškai imituotų ešerius, kuojas, pūgžlius, plakius, raudes, t.y. tokį mailių, kurį, pirmojo ledo periodui atėjus, aktyviausiai medžioja ešeriai, lydekos bei sterkai.
„Chubby Darter“ horizontalios eigos vobleriai per pastarąjį dešimtmetį ypač išpopuliarėjo Amerikoje ir Kanadoje. Jais gaudomos ne tik lydekos bei vietiniai ešeriai, bet ir vaivorykštiniai upėtakiai, gigantiškos lydekos – maskinongai, didelėje gelmėje gyvenančios ežerinės palijos. Ekspertų nuomone, minėti masalai labiausiai tinka žvejoti skaidriuose ežeruose, o pats geriausias oras – giedra. Tokiomis sąlygomis plėšrūnai geriausiai įžiūri natūraliai atrodančius „Chubby Darter“ masalus ir noriai juos atakuoja.
Mažos gudrybės
Rudenį teko matyti, kaip Asvejos ir Juodųjų Lakajų ežere „Lucky John“ švytuoklėmis, užmetamomis spiningu, sėkmingai buvo gaudomi ešeriai. Paprastai išplaukiama į tinkamą vietą (žūklavietės gylis turi būti ne mažesnis nei 4-5 m), nugramzdinamas inkaras ir truputį luktelima, kol aprims sukeltas triukšmas. Tada į vandenį pažeriama sauja smulkaus žvyro. Teko matyti, kad išmoningesni žvejai į žvyro ir smėlio mišinį įmaišo smulkiai sutrupintų kiaušinių lukštų. Pasak ekspertų, skaidriame vandenyje gerai pastebimi akmenėliai, lėtai grimzdami į gelmę, gundo ešerius. Tiek kupriai, tiek smulkesni dryžuotašoniai ima sukinėtis aplink akmenukų ir lukštų debesėlis.
Tad užmetamas masalas – tradicinės žieminės blizgutės tiesiog po valtimi, o švytuoklės 5-8 m nuo valties. Kai švytuoklė nugrimzta beveik ligi dugno, ji šiek tiek kilstelima ir suvyniojama pora metrų valo. Tai kartojama kelis kartus, kol masalas atsiduria nuo valties per spiningo meškerykočio ilgį (spiningą patartina naudoti 2,7-3,30 m ilgio), o tada žvejojama lygiai taip, kaip nuo ledo. Švytuoklė kilstelima ir paleidžiama neskubiai sklęsti. Kibimas fiksuojamas dažniausiai tada, kai švytuoklė beveik sustoja. Lygiai taip pat galima meškerioti ir horizontalios eigos vobleriais „Chubby Darter“.
Salmo.lt info
Horizontalios eigos vobleriai „Salmo Chubby Darter“ tinka vilioti ešerius tiek nuo ledo, tiek atviru vandeniu