Vilioklis vangioms žuvims
Poledinėje žūklėje slankiojančio valu kabliuko naudojimas – jokia naujiena. Paprastai jis atlieka antrinio masalo vaidmenį. Beje, neretai šis atsarginis arba papildomas vilioklis būna netgi kibesnis už pagrindinį, ypač tai išryškėja tuomet, kai žuvys būna vangios.
Kadangi žuvų aktyvumas labai sumenksta viduržiemį, todėl, manding, kad ši tema dabar yra itin aktuali. Juo labiau, kad žūklė su papildomu kabliuku taip pat turi savų niuansų, į kuriuos būtina atsižvelgti.
Visgi pastaruoju metu sistemėles su papildomu kabliuku pamatysi vis rečiau ir tam veikiausiai yra viena esminė priežastis – vis labiau populiarėjanti žūklė bemasalinėmis avižėlėmis ir švytuoklėmis, skaitydami suprasite, ką turiu omenyje. Bet pirmiausiai – keliais žodžiais apie patį slankiojantį kabliuką...
Viskas čia yra labai paprasta: ant valo aukščiau pagrindinio masalo užmaunamas kabliukas su ausele. Apie jo apipavidalinimą kalbėsiu plačiau, o tokios sistemėlės veikimo principas irgi yra elementarus – kuomet nuleidžiame pagrindinį masalą į vandenį arba animuodami jį leidžiame žemyn, kabliukas valu kyla į viršų. Kada pagrindinį masalą keliame, kabliuką spaudžia vandens masė ir jis gija slenka žemyn.
Nuotraukoje matote, ko prireiks šiai sistemėlei pasidaryti. Nors išties tų sudėtinių dalių gali būti ir mažiau arba daugiau, nedėliojau viso savo „turto“, čia yra daugmaž, ką turi „po ranka“, nes vien kembrikai, keraminiai, plastikiniai rutuliukai, kabliukai, avižėlės, įvairios kitos smulkmenos netilptų ir į kelias nuotraukas...
Valu aukštyn ir žemyn slankiojantis kabliukas gerai savo funkcijas atlieka tik tada, kai pagrindinis masalas yra pakankamai sunkus, jei lyginsime su paties kabliuko ir ant jo esančių priedų, t. y. plastikinių, keraminių rutuliukų, kembrikų, natūralaus masalo, svoriu. Kitu atveju, tarkim, gaudant su labai smulkiomis ir nedidelio svorio bemasalinėmis avižėlėmis, toks kabliukas tik trukdys jų animacijai.
Taip pat kabliukas valu viliojančiai slankios tuomet, kai apačioje esantis pagrindinis vilioklis bus kilnojamas vertikaliai. Žuvaujant švytuoklėmis, kurios juda horizontale, toks kabliukas faktiškai bus bevertis arba bent jau nepilnai atliks savo funkcijas. Panašiai nutiks ir tada, kuomet avižėlių animacija, o tai vėlgi labiausiai būdinga meškeriojant smulkioms bemasalinėms avižėlėms, yra itin greita, išgaunami tankūs judesiai, šie masalai vandenyje juda smarkiai trūkčiodami ir menkai keičia horizontalę.
Dažniausiai aukštyn-žemyn slankiojantys kabliukai naudojami gaudant velniais, kadangi žaidimas šiais masalais, taip pat ir didelė jų masė itin palankūs tokio tipo antriniam masalui. Žvejai, kurie žuvauja velniais, veikiausiai nepaneigs mano žodžių, kad būna dienų, kuomet ešeriai beveik nesigundo pačiu velniu, bet griebią tik antrinį masalą. Tačiau velnias gal nėra pats geriausias vilioklis tokiu metų laiku, apie šį masalą jau esu rašęs kitame straipsnyje.
Meškeriojant avižėlėmis laisvai valu slankiojančio kabliuko galimybės yra didesnės, kadangi juo gali gundytis praktiškai visų rūšių žuvys. Bet gali tik tuomet, jei viskas atliekama atsižvelgiant į kelis reikalavimus. Du iš jų jau paminėjau: tai atitinkami masių skirtumai tarp pagrindinio ir antrinio vilioklio, o taip pat – animavimo braižas. Viršuje nuotraukoje matote ir pačią sistemėlę, ji, kaip sakiau, yra labai elementari.
Kokie masių skirtumai tarp pagrindinio ir antrinio vilioklių, tiksliai pasakyti negalima. Tai tenka išsiaiškinti pačiam žvejui ir geriausiai – žūklės metu arba bent jau namuose, prisipylus vonią ar statinę vandens, kur bandyti pažaisti tokia sistemėle.
Faktas, kad meškeriojant avižėlėmis, teks rinktis smulkius plonavielius kabliukus, būtinai su ausele. Tačiau gali būti ir pakankamai masyvūs kabliukai, jei ant jų užkabinti rutuliukai bus, tarkim, iš putplasčio arba plūdraus silikono, taip pat plūdrios muselės arba užmauta daugiau uodo trūklio, musės lervų, kas kompensuoja storesnės ir sunkesnės kabliuko vielos masę, didina kabliuko plūdrumą.
Kaip supratote, laisvai valu slankiojantis kabliukas gali būti su įvairiais priedais, jei atsižvelgsime į tai, ką išvardijau, nors aš paprastai ant tokio kabliuko veriu įvairiaspalves paprasčiausio kembriko atraižėles arba keraminius rutuliukus, arba ir vienų bei kitų kombinacijos. „Apipavidalinant“ tokį kabliuką meškeriotojui tenka „įjungti“ savo fantaziją ir eksperimentuojant rasti žuvims labiausiai patinkančius variantus.
Netgi visiškai „nuogas“ kabliukas kitąsyk visai neprastai vilioja žuvis. Tačiau jis turėtų būti raudonos spalvos, nors kartais žvynuotosios čiumpa ir baltu, geltonu metalu tviskantį kabliuką, kuris yra be jokių priedų.
Beje, nukrypstant nuo temos, raudona emale dengtus trišakius kabliukus neretai ešeriai griebia ir gaudant blizgėmis, nebūtinai tai bus vadinamoji akutė. Ir kimba būtent pauzės metu.
O geriausiai, jei jau renkatės „nuogo“ kabliuko variantą, nusipirkti ryškiai dažytų kabliukų, juos matėte ir pirmoje nuotraukoje. Be abejo, ant jų galima užmauti ir visus lig tol vardytus „priedus“, šiuo atveju sviestas sviestuotas tikrai nebus.
Tiesa, nepaminėti liko tokie kabliuko „priedai“, kaip kraujo plazma, paprasčiausi įvairių spalvų siūlai, labai gerai žuvys reaguoja ir į dirbtines uodo trūklio lervas, ypač jei jos dar būna prisodrintos kvapų. Aišku, paprasčiausia yra mauti ant valu slankiojančių kabliukų natūralius masalus, tačiau tiems žvejams, kurie nori sportiškesnio meškeriojimo, kam greitai šąla rankos, natūralios kilmės pagardai netiks.
Norėčiau dar grįžti prie avižėlės ir valu slankiojančio kabliuko suderinamumo. Jį įtakoja ir valo storis, taip pat kabliuko auselės diametras. Jei kabliuką su labai siaura ausele užmausime ant storesnės gijos, suprantama, kad jis slankios valu daug prasčiau.
Kažkiek kabliuko slankiojimo valu greitį įtakoja ir gelmė, kurioje žvejosite, nes veikiausiai dėl didelio slėgio giliose vietose kabliukas kils ir leisis šiek tiek prasčiau. Gaudant velniais, kada sistemėlėje yra naudojamas labai sunkus gramzdas, tai neturės jokios reikšmės, tačiau konstruojant subtilesnę sistemėlę su palyginti lengva avižėle, šį niuansą veikiausiai pajusite. Vėlgi, viskas priklausys nuo to, kas ant slankiojančio kabliuko užnerta, kokius judesius atliksite žaisdami avižėle.
Kaip ir sakiau, kabliukas valu tinkamai slankios tada, kai apatinis masalas judės vertikaliai. Juo aukščiau jį kelsime ir nuleisime, kuo lėtesni bus pagrindinio masalo judesiai, tuo labiau ryškės slankiojančio kabliuko privalumai. Itin lengvi slankiojantys kabliukai reikalauja ir lėtesnių judesių, ilgesnių pauzių. Kita vertus, žuvaujant labai dideliuose gyliuose ir atliekant labai plačius rankos mostus, slankiojantis kabliukas gija gali pakilti labai aukštai, tad pakirtimo mostas irgi turėtų būti platus.
Bet šioje vietoje susiduriame su viena esmine problema – norint, kad kabliuko judėjimas vyktų sklandžiai, tenka naudoti ne storesnį nei 0,12 mm (dažniausiai – 0,08–0,10 mm) valą. Jei kirsime plačiu mostu, o stambi žuvis bus prarijusi ne slankiojantį kabliuką, tačiau avižėlę, veikiausiai ją nutrauksime.
Todėl siūlyčiau riboti slankiojančio kabliuko slankiojimo nuotolį – virš jo ant gijos surišti stop mazgą. Rinkinyje, kur yra iš siūlų pagamintas stop mazgas, paprastai būna ir plastikinių ar keraminių raudonų rutuliukų, jie reikalingi, kuomet žuvauji su waggler plūde. Tie rutuliukai labai tinka mauti ir ant slankiojančio kabliuko, kaip papildomas vilioklis, jei tik rutuliukų skylučių diametras ne mažesnis už kabliuko barzdelę.
Būna pirkti ir įvairiaspalvių silikoninių stop mazgų (stoperių). Jie irgi puikiausiai pritaikomi tokiam reikalui, nes silikonas yra palyginti minkštas, tad maudami ant kabliuko nenulaušite jo barzdelės arba nesutrupinsite karoliuko, nes keraminiai, jei juos mauni jėga, dažnai sutrupa.
Dideliuose gyliuose labai neprastą efektą turi ant slankiojančio kabliuko užmauti fluorescuojantys rutuliukai, jais ypač domisi kuojos, kartais neblogai reaguoja ir karšiai. Tačiau pastariesiems (nors kuojoms irgi nemaišo) ant slankiojančio kabliuko reikėtų užnerti dar ir uodo trūklio lervučių arba jų sintetinių pakaitalų.
Meškeriojant tokia sistemėlę reikėtų atkreipti dėmesį ir į sargelį. Iš kokios medžiagos jis pagamintas – nesvarbu, tačiau labai ilgas ir itin jautrus netinka. Regis, koks skirtumas, tačiau nepaisant to, kad geriausiai papildomas kabliukas gundo žuvis tada, kai masalas kilnojamas platesniais ir lėtesniais mostais, jie neturėtų būti labai plastiški, veikiau lėti, bet akcentuoti. Tad pasirenkamas ir atitinkamo jautrumo stangresnis bei trumpesnis sargelis, kuris be viso to leis dar ir akimirksnio tikslumu pakirsti kimbančią žuvį.
Aišku, žuvaujant su papildomu kabliuku, vis tiek pagrindinis dėmesys sutelkiamas į apačioje esančią avižėlę, nes kitu atveju slankiojančio kabliuko net nevadinčiau antriniu masalu, visgi yra galimybė suderinti abiejų vilioklių žaidimą, bet tam reikia praktikos.
Laisvai valu slankiojantis kabliukas gali būti geras priedas ir žuvaujant vertikaliosiomis blizgėmis, kaip ir minėjau, velniais, įvairiomis sunkiomis netipinėmis avižėlėmis, tarkim, ožkomis, velniukais (dabar jau turiu omenyje ne mūsiškį velnią) ir panašiai. Atsižvelgiant į masalų svorius bus galima naudoti ir gerokai didesnius bei sunkesnius kabliukus, taip pat ir storesnį valą. Skirtingų rūšių masalų animacija yra irgi labai skirtinga, tad į tokį faktą teks atsižvelgti parenkant slankiojančius kabliukus bei juos apipavidalinant.
Romualdas Žilinskas