Troutino F – naujokas Team Salmo spiningų šeimoje
Kiekvieną sezoną debiutuoja nauji spiningų modeliai, tačiau ne visi net ir intensyvios reklamos dėka iškart tampa pastebėti, o štai TEAM SALMO serijos naujokas, specialus spiningas Troutino F, apie kurį dar nė karto nekalbėta mūsų krašto žiniasklaidoje, rašančioje meškeriojimo temomis, jau ne vienam spiningininkui, vertinančiam naujoves, krito į akis. Kuo ypatingas šis upėtakių gaudymui skirtas spiningas, kad iškart tapo tokios klasės įrankių favoritu?
Pirmo metimo svarba
Kiekvienam upėtakininkui gerai pažįstamas jausmas, kuris apima, kai nusileidi nuo šlaitelio prie upelio vingio ir prieš tave atsiduria almančios tėkmės atkarpa, kurios pabaigoje tamsuoja duburys. Masalas jau pirmu metimu turi nuskrieti už tamsuojančio smėlėtoje vagoje lopo, panirti ir neskubiai įvinguriuoti į duburio zoną. Tačiau tai padaryti ne taip paprasta, kaip perskaityti šias eilutes – vagos konfigūracija, tėkmės netolygumai ir svyrančios virš vagos medžių šakos ne šiaip gerokai, o iš esmės apsunkina šį uždavinį. Jei masalėlis nutūps ant vandens ne tiksliai ten, kur reikia – pusė bėdos, apmaudžiausia, jei jis pakibs ant nežinia iš kur atsiradusios šakelės, kurią pastebėti bendrame fone beveik neįmanoma. Teks eiti vaduoti masalą, o tai reiškia, kad kibimo tame duburyje nebelauk. Upėtakis priglus prie dugno ir ilgai tūnos, kol vėl ryšis medžioti. Ne paslaptis, kad ne vienas upėtakininkas paiso niekam nedeklaruojamo prietaro, kuris sako: jei pirmas metimas nesėkmingas, žūklė taipogi nenusiseks. Pusės tokių situacijų išvengti padeda kastingo įgūdžiai, įgyjami per treniruotes, tačiau prastas įrankis ar netgi netinkamai subalansuotas netikslių metimų tikimybę padidina dešimteriopai. Todėl upėtakininkai ilgai derina prie rankos įrankį, kol jis „suauga“ su ranka ir tampa lyg ir jos tęsiniu, o paskui metų metus nenori ir pagalvoti apie jokias naujoves ir kito spiningininko ieško tik tada, kai „prišaudytas“ įrankis išeina iš rikiuotės.
„Prišaudymo“ principas
Ne išimtis ir aš pats – turiu jau antrą dešimtmetį tarnaujantį įrankį, suvokiu, kad jis jau paseno, o keisti ranka vis nekildavo. Kaip užmesdavau juo masalą komfortiškai, taip užmetu ir dabar. Perbandžiau ne vieną dešimtį spiningų, tačiau vis ne tai, ko reikia: tai rankenos ilgis – didokas arba neparankios strypo ir rankenos proporcijos, o jei kartais šie parametrai lyg ir tinka, tai netenkina ritės laikiklio konstrukcija, valo žiedų tipas ar jų išdėstymas. Gal kam pasirodys, kad toks priekabumas detalėms - lyg ir perviršis, tačiau įgyjama su laiku patirtis rodo ką kita. Tai padeda išvengti daugiau kaip pusės masalų nuostolių. Be to, kiekvieno upėtakininko karjeroje būna laikotarpis, kai nebesitikima kur nors įsigyti „svajonių“ spiningą ir tada kreipiamasi į meistrus, kad patrumpintų kokio nors modelio, į kurį dedamos viltys, rankeną, persodintų žiedelius... Kartais tokie eksperimentai pavyksta, tačiau man šis kelias buvo nesėkmingas. Visi tobulinti spiningai arba atsidūrė pas kitus šeimininkus, arba buvo priskirti kitai spiningavimo kategorijai.
Rekrutų paieška
Praėjusį sezoną nušvito viltis rasti mano „senukui“ pakaitalą, kai debiutavo Team Salmo spiningų serija, kurioje vienas 1,98 m ilgio Tioga modeliukas, skirtas svaidyti 1-8 g masalus iš pradžių pasirodė labai perspektyvus, tačiau po serijos bandymų šis „rekrutas“ taip pat atsidūrė prie ešeriavimo įrankių. Spiningas iš esmės neblogas, tačiau jame užprogramuotas pernelyg didelis universalumo diapazonas, o štai upėtakiavimui reikalingo unikalumo jis nepademonstravo. Po šio bandymo netgi pagalvojau, kad toks išgrynintos paskirties spiningas, kokiu noriu, ko gero – pernelyg individualus dalykas, kad jį galima būtų pagaminti serijiniu būdu. Kita vertus, tokio įrankio gamyba – rizikingas rinkodaros požiūriu reikalas. O jei upėtakininkams „neprilips“ prie delno... Todėl jau vien faktas, kad „Salmo“ dizaineriai pabandė imtis tokios užduoties, o „bosai“ sutiko šį eksperimentą finansuoti, sudomino ir nutariau iš arčiau susipažinti su šį sezoną Team Salmo seriją papildžiusiu spiningu Troutino F, nes kompanija pozicionuoja šį įrankį būtent kaip specialų spiningą upėtakių gaudymui. Objektyviai kalbant, ypatingas entuziazmas neapėmė, paėmus į ranką pirmą kartą Troutino. Pirmas įspūdis – spiningas laibokas. Lyg ir nieko kito tikėtis sunku iš light klasės spiningo, kurio stangrumas – medium, tai yra, vidutinio lygio. Kaip nurodoma deklaruojamose charakteristikose. Tiesa, 1,83 m versija atrodė stangresnė nei 1,98 ir 2,13 m versijos. Bet šis įspūdis apgaulingas, nes kuo spiningas trumpesnis tuo jis atrodo stangresnis. Iš pirmo žvilgsnio labiau patraukė akį Troutino valo žiedeliai, išdėstyti taip, kad valo laužimo kampas – minimalus. Tai ir paskatino įrankį išbandyti. Pasirinkau vidurinę – 1,98 m versiją.
Kigan tipo valo žiedai apsaugo nuo valo kilpų užsimetimo
Kastingavimo įspūdžiai
Trumpa Troutino F rankena sukonstruota taip, kad įrankį galima būtų valdyti vienu riešu krustelėjimu
Ir štai tas momentas, kai stoviu prie upelio vingio. Jau vien todėl nuotaika šventiška, be to, gerai nuteikė ir faktas, kad spiningas puikiai susiderino su mano turima Salmo Grand Majestic ritele. Balansas – tiesiog idealus: trumpa, lyginant su kitais spiningais, rankena su rite gramas į gramą atsveria spiningo strypą su valo žiedeliais. Pirmas metimas, tiesa, idealiai nepavyko – masalas nukrito per arti. Antrą atlikau energingiau – beveik į tašką. Tapo aišku, jog su deklaruojamu šio spiningo medium klasės stangrumu yra kiek kitaip, o tolesnis įrankio bandymas parodė, kad jo stangrumas – vidurkis tarp fast ir medium, o tai, mano nuomone, idealus lygis upėtakiavimui: spiningas puikiai „klauso“, užmetant ne tik standartinius 5-6, bet ir 3-3,5 g vobleriukus. Be to, tapo akivaizdu, jog vidurinę versiją pasirinkau teisingai, nes ji atitinka klasikinį 2,10 m variantą. Mat, rankena – trumpa, o strypas jos sąskaita – tokio pat ilgio kaip ir 2,10 m (plius minus centimetras). Atitinkamai 1,83 m modelis atitinka dvimetrinę versiją, o 2,13 m -2,25 m. Privalumas? Žinoma. Upėtakiaujant trumpesniu spiningu daug parankiau dirbti ribotoje erdvėje. Tada, suprantama, įvertinau ir rankeną kaip reikiant. Vargu, ar peržiūrėję dešimtis net ir garsiausių gamintojų katalogų aptiksite jos analogą. Ji - lemiantis šio spiningo paskirties požymis ir akivaizdžiai rodo, jog įrankis tikrai projektuotas upėtakiavimui. Antras požymis – spiningo masė: 1,83 m sveria 79 g, 1,98 – 83 g, 2,13 – 92 g. Rodiklis, atitinkantis geriausius tokio ilgio spiningų analogus. Kaip ir tikėjausi puikiai atsiskleidė ir valo žiedelių išdėstymo schemos privalumai – valas jais slysta lygia tiese, o tai leidžia tiksliai apskaičiuoti masalo sviedimo jėgą. Net ir prieš vėją nereikia „perspausti“.
Kibimo niuansai
Ko gero Troutino F gebėjimas „pančioti“ užkibusį upėtakį netgi geresnis nei kastinginės savybės
Kadangi turėjau limitą keliems Troutino F „test draivams“, o ne vienam, antroje žūklėje pavyko spiningą „įdarbinti“ realaus kibimo situacijoje. Neslėpsiu, jog gerokai abejojau, kad spiningas pasižymi tokiomis geromis „kovinėmis“ kaip ir kastinginėmis savybėmis. Ir pasirodo suklydau: realiai spiningo Troutino galimybes „pančioti“ užkibusį upėtakį reikia vertinti net geriau nei kastingines. Kai sviedi šiuo įrankiu masalą, juntamai jauti, jog spiningininkas tampa kad ir negyvu, bet rankos tęsiniu, o, kai spiningas gesina upėtakio šuolius, jo elgsena primena stangrėjantį valą – spyruokliuoja, tačiau galinis valo žiedelis lyg taikiklis kiekvieną akimirką žiūri tiesiai į žuvį. Tai irgi privalumas, kuris papildo subalansuotą Troutino stangrumą ir leidžia naudoti plonus valus ( tame tarpe ir pintus, nes Kigan tipo žiedelių konstrukcija apsaugo, kad ant žiedų nesusimestų valo kilpos). Plonas valas savo ruožtu leidžia dar labiau išryškėti kastinginėms spiningo savybėms. Trumpai tariant, spiningo gebėjimams „prisegti“ upėtakį iškart suteikiau penkis balus. Suprantama, jog po testavimo, kai imi jausti įrankiui prieraišumą, parūpsta ir spiningo dizainas. Mano manymu, jį kiek išderina „skeleton“ tipo rankena, tačiau akivaizdu, kad, jei ji būtų kitokia ir spiningo savybės būtų kitokios. Ypač subalansavimas su ritėmis. Gaila, kad rankena – šaltoka, nes ji pagaminta iš EVA medžiagos. Kamštis būtų solidžiau, bet šį trūkumėlį su kaupu atsveria ritės laikiklis, kurio ritės kojelę užveržiančioji dalis – viršutinė, todėl net per ilgą žūklę ritė neatsilaisvina.
Viktoras Armalis