Spiningavimo klasikiniu Drop-shot metodu ypatumai
Šis šešiašimtgraminis ešerys taip godžiai įrijo pauzės metu pakibusį Lucky John Ballist guminuką, kad išorėje liko kyšoti tik uodegėles galiukas
Spiningavimo būdas, vadinamas drop-shot per keletą pastarųjų metų tapo populiariausiu ešerių meškeriojimo instrumentu, tačiau daugelis jį traktuoja savaip ir kuria savas versijas. O kokia iš tiesų yra gryna arba, kaip kai kurie ekspertai sako, klasikinė drop-shot versija?
Svarelis, kabliukas ir silikoninė žuvelės imitacija – štai ir visa komponuotė spiningavimui drop-shot būdu. Toks jos paprastumas – pagrindinė šio būdo populiarumo priežastis. Mūsų krašte toks spiningavimo būdas žinomas daug seniau nei jį nusižiūrėjo vakariečiai, tačiau anksčiau buvo naudojamas natūralus „tvisteris“ – sliekas. Tarp mūsiškio „dropšoto“ ir šiuolaikinės (klasikinės) jo versijos esminiu skirtumu tapo dirbtinis masalas. Pastaruoju metu vyksta debatai, kurių tikslas išsiaiškinti, kokio tipo silikoninis masalas geriausiai tinka drop-shot metodui. Šis klausimas nebuvo toks aktualus, kol spiningininkai iš inercijos vis dar negalėjo atsisakyti ankstesnių įpročių ir gaudydami ešerius drop-shot būdu masalą vis tiek pusę distancijos paplukdydavo horizontalia trajektorija. Šiandien jau visi suvokia, kad drop-shot – spiningavimo būdas, paremtas efektu, kurį plėšriosioms žuvims perteikia pakimbantis jų akivaizdoje masalas – grobis.
Klasikinė drop-shot komponuotė – kabliukas su masalu tvirtinamas 40-50 cm aukščiau gramzduko
Provokuojantis efektas
Šis efektas yra toks provokuojantis, kad pagundai atakuoti grobį, atsispiria ( beje, ir tai ne visada) tik absoliučiai sotus ešerys ar kita plėšrioji žuvis. Taigi svarbiausias drop-shot technikos elementas – ne horizontalus masalo plukdymas, o jo peršokimas iš vieno taško į kitą. Po to seka pauzė, kurios metu masalas kaip tik ir pakimba vienoje vietoje. Žinant šį ypatumą, galima žengti dar vieną žingsnį – pažiūrėkite kaip tokiais atvejais elgiasi klasikinė žuvelė – imitacija su uodegos mente? Pastaroji sustingsta ir provokuojantis efektas perpus sumažėja. Tačiau visai kitaip elgiasi Lucky John Hama Stick guminukas su plona uodegėle, kurios gale nežymus pastorėjimas – šis masalas ir sustabdytas dar vizgina uodegėlę, o panaudojus vieną svarbų veiksmą, tai yra, atpalaidavus valą ir leidžiant masalui grimzti, jo judesiai tampa keleriopai aktyvesni.
Mazgas Palomar geriausiai tinka tvirtinti drop-shot kinkinių kabliukus prie valo
„Kulinarinės“ savybės
Kadangi šis guminukas priskiriamas dar ir silikoninių masalų, turinčių skonį ir kvapą (skumbrės aromatas), tai jo provokuojančios savybės padvigubėja. Šiandien Lucky John Hama Stick galima laikyti vienu veiksmingiausių ekonominės klasės „kramtalų“ stambių ešerių gaudymui. Be jokios abejonės, tokio tipo guminukas pranašesnis už klasikinius masalus su uodegos mente. Pavyzdžiui, praėjusį sezoną aktyviai bandyti „kramtalai“ Lucky John S-Shad ir Lucky John Ballist, su miniatiūrinėmis virpančiomis uodegėlėmis taip pat labai tinka klasikiniam drop-shot metodui. Vienintelis priekaištas gamintojams – šių masalų dydžių gama. Galėtų joje būti mažesnių modelių, nes ešeriai tam tikru periodu geriau reaguoja į smulkų mailių. Kita vertus, rimtai spininguojant geriau taikytis į stambų laimikį, o ne vidutiniokų ešerių ar lydekaičių gaudymą.
Plukdymo niuansai
Nors šiandien jau akivaizdu, kad klasikiniam drop-shot tinkamiausi „siūlauodegiai“ silikoniniai masalai, tačiau spininguoti jais nėra taip paprasta ir nepakaks vien įsigyti minėtų guminukų pakuotę. Drop-shot masalui teisingai plukdyti reikalingas tinkamas įrankis – tai spiningas su nedidele, sklandžiai veikiančia rite. Optimalus įrankio ilgis – 2,10-2,40 m. Praėjusį sezoną favoritu tarp tokių įrankių buvo Team Salmo Tioga (spiningavimui iš valties - 2,13 m ilgio su testu 0,5-5,5 g, o nuo kranto – 2,37 m ilgio su testu 0,5-5,5 g versija), bet šį sezoną jį neabejotinai aplenkė Team Salmo Tioga Small Game ( 2,15 m, testas 0,4-5 g ir 2,31 m, testas 0,5-6 g). Spiningai pasižymi gerai subalansuotu stangrumu – viršūnėlės lanksčios, o du trečdaliai strypo stangrūs. Toks subalansavimas leidžia iš vienos pusės užtikrinti tinkamą masalo žaismą, o iš kitos pusės – suvaldyti stambų laimikį. Tačiau tinkamai subalansuotų ir tinkamų pagal šį parametrą drop-shot metodui spiningų nestinga tik, deja, daug modelių yra pernelyg sunkūs. Šiandien drop-shot metodui tinkama 2,10-2,15 m spiningo masė turi svyruoti tarp 70-80 g, o ankstesnės kartos Team Salmo Tioga 2,13 m sveria 89 g. Geriau šį parametrą atitinka 2,15 m ilgio Team Salmo Tioga Small Game sveriantis vos 78 g. Vos matomi tokio įrankio viršūnėlės virptelėjimai generuoja masalo judesius. Kad kontaktas su masalu būtų kuo glaudesnis, iškyla klausimas, kokį valą naudoti?
Valo parinkimas
Vienagyslis valas, žinoma, tinka, tačiau pintas valas – pranašesnis, nes kontaktas tada būna „kietesnis“, o masalą juo valdyti lengviau, tačiau pintas valas netinka pačiam drop-shot kinkiniui. Pastarąjį geriausia surišti iš metrinės (ar kiek ilgesnės) 0,18-0,201 mm Team Salmo Troutino 100% Flurocarbon valo atkarpos. Svarbi detalė – jungtis tarp valų. Mažytis sukutis tinka labiausiai. Dar viena esminė detalė – masalo užvėrimas. Geriausiai ne tik žuvelę, bet ir „sliekus“ verti už lūpos. Tada masalo judesiai bus natūraliausi.
Žūkladėžė
Ypač lengvu Team Salmo Tioga (2,13 m, testas – 0,4-5 g) spiningu galima išgauti visus masalo žaismo niuansus
Siūlauodegis guminukas Lucky John Hama Stick pasižymi viliojančiu žaismu pakibęs vienoje vietoje
Lucky John S-Shad masalas rekomenduojamas, kai masalas plukdomas atviroje vietoje šuoliukais
Vangaus ešerių kibimo dienomis Lucky John Ballist su miniatiūrine uodegėle gali nusverti svarstyklių lėkštę į spiningininko pusę