Spiningavimas su Texas Rig
Esu rašęs straipsnį apie JAV sukurtą sistemėlę Carolina Rig, kuri pritaikyta basų žūklei, bet mūsų vandenyse puikiai tinka gaudyti ešerius, sterkus, kai kuriais atvejais – ir lydekas. Dabar norėčiau pakalbėti apie paprastesnį jos analogą Texas Rig arba Florida Rig.
Pradėsiu nuo to, kodėl vienai sistemėlei parašyti du pavadinimai. Mano požiūriu, tai ta pati sistemėlė, tačiau skirtingose Jungtinių valstijų vietovėse ji yra vadinama kitaip.
Galbūt aš neteisus, tačiau kiek teko skaityti straipsnių apie šių (veikiau šios) sistemėlių panaudojimą, žiūrėti įrašų YouTube, tai buvo, lietuviškai išsireiškus, ta pati mergelė – tik kita suknelė. Nors gal net ir ne taip – ir mergelė, ir suknelė ta pati, tačiau vardas jau kitoks. Visgi dažnesnis tokio tipo sistemėlės pavadinimas yra Texas Rig, todėl šiame rašinyje ją taip ir vadinsiu.
Trys sistemėlės modifikacijos
Kam, dėl ko amerikiečių žvejai galvoja panašias sistemėles? Jei kalbėtume konkrečiai apie šią, galiu pasakyti, jog tiek Teksase, tiek Floridoje gana daug šlapžemių, o tai reiškia, kad tų valstijų dauguma upių smarkiai pelkėtos. Dumblas, savaime suprantama, skatina įvairių vandens augalų augimą, tad spiningauti tokiomis sąlygomis yra gana sudėtinga. O žuvų ten apstu, netrūksta ir norinčių jas sumeškerioti. Viena iš kultinių, jei taip galima išsireikšti, JAV žuvų yra basas, faktiškai mūsų ešerio atitikmuo.
Amerikiečiai apskritai galvos daug nesuka ir tuo pačių pavadinimu vadina visą eilę tiek gėlavandenių, tiek jūrinių žuvų rūšių, kai kurios iš jų su ešeriais (bass), mano galva, net neturi nieko bendro. Na, bet nesigilinsiu žvynuotųjų į biologiją, geriau tęsiu pasakojimą apie Texas Rig.
Kaip minėjau, ši sistemėlė iš principo yra savotiška Carolina Rig atmaina. Gal veikiau priešingai, nes Texas Rig paprastesnė, joje mažiau detalių (nors irgi ne visada), tad logiškai galvojant vystymosi procesas turėtų būti sudėtingumo link. Bet esminis skirtumas – Carolina Rig turi pavadėlį už svarelio, o Texas Rig sistemėlėje kabliukas remiasi į svarelį, praktiškai gramzdas yra tarsi vilioklio galvutė.
Kažkiek skiriasi ir naudojami masalai. Tiksliau – prioritetiniai viliokliai, kadangi iš principo abiejose sistemėlėse galima naudoti bet kokios rūšies guminukus. Visgi Texas Rig perspektyvesnė žuvaujant su ilgais silikoniniais masalais, tokiais kaip sliekų imitacijos, tvisteriai, kurie turi ištęstus kūnelius ir (ar) labai ilgas uodegas, vabzdžių imitacijos, kada jos yra irgi gana ilgos.
Pasakodamas vėl pakliūvu į nepatogią padėtį, kadangi tokia sistemėlė gali būti kelių modifikacijų, todėl meškeriotojai vėl painiosis. Pabandysiu, nors nežinau ar pasiseks, visa tai „atpainioti“ ir parodysiu, kaip visos jos atrodo realybėje. Nors galbūt Texas Rig modifikacijų galima rasti ir kitokių, bet šitos naudojamos plačiausiai.
Pati paprasčiausia Texas Rig yra ant monofilamentinio arba fluorokarboninio valo užmautas švininis arba volframinis kulkos formos svarelis, kuris laisvai slankioja valu ir remiasi į kabliuką (1 pav.). Kabliukas gali būti tiek ofsetinis, tiek ir paprastas, priklausomai nuo masalo, – ilgakotis arba su trumpu koteliu.
Antroji Texas Rig modifikacija (2 pav.) turi daugiau bendrumų su Carolina Rig, kadangi čia tarp svarelio ir kabliuko veriamas papildomas elementas – karoliukas. Jis atlieka dvi funkcijas. Pirmoji būtų vizualinė, todėl karoliukas yra ryškios spalvos. Taip pat geriau kada būna pagamintas iš metalo – tuomet besidaužantis animavimo metu į jį svarelis sukelia papildomus vandens virpesius. Kabliukai naudojami paprasti arba ofsetiniai.
Trečioji Texas Rig sistemėlė (3 pav.) ypatinga tuo, kad joje švininis ar volframinis svarelis prie kabliuko su masalu prispaudžiamas stop mazgu. Pavyzdyje prispaudėjas pagamintas iš fluorescuojančio silikono, todėl irgi gali būti kaip papildomas vizualinis dirgiklis. Nors tai nėra būtina, stop mazgus galima naudoti paprastesnius. Vėlgi kabliukai būna dviejų rūšių – paprasti arba ofsetiniai.
Mano manymu būtent trečioji sistemėlės variacija yra toji klasikinė Texas Rig, juolab, kad žuvaujant su ja yra mažiausia galimybė įsegti kabliuką į žoles. Tokią sistemėlę aš dažniausiai ir naudoju. Ją montuoju ant kietesnės (hard) fluorokarboninės gijos. Su pagrindinių pintu valu sujungiu užrišdamas mažą suktuką.
Trumpai apie svarelius
Kaip matote pavyzdžiuose, visur svarelis turi kulkos formą. Toks gramzdas mažiausiai priešinasi vandens masei, masalas su juo žaidžia optimaliausiai, nesvarbu kokios rūšies guminuką naudotume. Anksčiau šitokie svareliai buvo tarsi panašių sistemėlių vizitinė kortelė. Jie geriau volframiniai, nes tokie yra sunkesni ir mažesni, tačiau brangesni, nei pagaminti iš kitų metalų. Todėl daug kas naudoja švininius, tarkim, Balzer Carolina Bullet Type. Neprasti ir žalvariniai kulkos formos svareliai, pavyzdžiui, Kulka SG.
Pastaruoju metu internete prie Texas Rig konstrukcijos vis randu įvairesnių formų svarelių, net tokių, kurie turi neaptakias formas. Nežinau šių patobulinimų esmės ir prasmės, jų neišbandžiau, tad nekomentuosiu.
2 nuotr. Rastume dar labiau specializuotų tokiai sistemėlei svarelių. Tarkim, Screw in Weight yra su specialia kulkos gale įtvirtinta spirale, kuri įsisuka į masalo priešakį. Visgi man pastarieji gramzdai nelabai patinka, nes pažeidžia silikoną ir bent kartą panaudotas masalas su šiuo svareliu, jau netiks gaudymui kitais spiningavimo būdais.
Daliniam karoliukų kompensavimui, kaip sakiau, jie turi vizualinę ir akustinę reikšmę, sukurti Brass Ratlin Weight svareliai, kurių viduje yra triukšmą skleidžiančios mažos kapsulytės. Gal tas nedidelis barškėjimas, o tiksliau skleidžiami po vandeniu virpesiai, ir turi kažkokią teigiamą žūklei įtaką, tačiau labai jo nesureikšminčiau. Juolab pasižiūrėjęs į tokių svarelių kainas ir atsižvelgdamas į tą faktą, kad jų žūklės prekių parduotuvėse reta. Išoriškai Brass Ratlin Weight nesiskiria nuo įprastinių kulkos formos svarelių.
Pradžioje tikrai pakaks švininių gramzdų, juos galima pasigaminti pačiam, o ištobulinę spiningavimo techniką Texas Rig sistemėle, veikiausiai nusipirks specializuotus svarelius.
Tinkamiausi masalai
Jau sakiau, kad su Texas Rig dažniausiai naudojami masalai yra ištęstos formos tvisteriai, sliekų imitacijos, šiaip visokie pailgi silikoniniai gyviai. Tačiau galima naudoti ir nedideles žuveles bei stambius naktinius sliekus. Suprantama, kad gyvus masalus mieliau ėda plėšrūnai, tačiau tokie viliokliai lengviau „nusimuša“ nuo kabliuko, apsinuogina jo smaigalys ir visada yra daugiau galimybių, kad vilioklis įstrigs tarp žolių. Kita vertus, natūralios kilmės masalų naudojimas prasilenkia su šiuolaikinio spiningavimo filosofija.
Masalo pravedimo variacijų yra daug, nereikia galvoti, kad viliokliu žaidžiama tik palei pat dugną, spiningaujant tiesiog tenka eksperimentuoti konkrečiame vandens telkinyje ir stebėti, kokia animacija bus geriausia. Kadangi Texas Rig sistemėlėje naudojamas masalas panašus į ant galvakablio užmautą vilioklį, juo netgi įmanoma džigauti. Visgi pastarasis metodas taikomas tik ten, kur augalų mažiau arba jų apskritai nėra.
Tą patį galiu pasakyti apie bandymus tvičinguoti, t. y. velkamą dugnu vilioklį trūkčioti spiningo viršūnėle lėtai sukant ritę. Kita vertus, šis būdas gali būti sėkmingai taikomas ten, kur žolės gana tankios, bet sužėlusios salomis, kuokštais.
Kur dugnas „švarus“, traukiame masalą tolygiai arba su pauzėmis. Šiuo atveju, mano nuomone, žūklės sėkmę labiau lemia ne tiek masalo žaidimas, kadangi jis yra labai jau monotoniškas, kiek pats masalas. Todėl prisodrintos kvapais ir skoniu silikoninės gyvių imitacijos yra pats geriausias pasirinkimas.
Kada žolės sužėlusios neaukštu (arba virš jų yra bent 0,5 m vandens sluoksnis) kilimu, galima bandyti žaisti masalu virš jų, tačiau teks rinktis nesunkius svarelius. Tuomet itin praverčia plūdrūs silikoniniai masalai, tarkim, Lucky John Unagi Slug (jį matote 3 pavyzdyje nuotraukoje).
Iš kitų labai tinkamų gaudyti su Texas Rig sistemėle masalų galėčiau paminėti Keitech Mad Wag Mini, Lucky John Ballist (jis yra 2 pavyzdyje), Lucky John Pro Crusher Grub, Lucky John Pro Bug, Lucky John Hogy Shrimp, Lucky John Pro Lugworm, Perch’ik Babka, puikūs yra Lucky John Pro Nayada, Lucky John Pro Sandworm guminukai.
Labai viliojančiai atrodo panašus į 1 pavyzdyje parodytą masalą naujas Lucky John produktas Lucky John Tioga Hog. Aš taip sakau, kadangi su beveik identiškomis vabzdžių imitacijomis tikrai rezultatyviai gaudžiau ir tebegaudau ešerius.
Kaip matote, masalų dydžių nenurodžiau nei coliais nei centimetrais. Specialiai, nes kai kas mano, jog panašioms sistemėlėms naudojami tik maži ar bent jau vidutinio dydžio guminukai. Netiesa, jų dydis gali būti įvairus.
Taip pat norėčiau atkreipti dėmesį į silikoninius sliekus. Juos galima mauti ant kabliukų nuo galo, taip kaip įprasta, tačiau kitąsyk geriau žuvys (nebūtinai ešeriai) kimba, kuomet šie masalai veriami per kūnelio vidurį.
Kimbant žuviai taip pat galimi įvairūs variantai ir nepatyrusiam spiningautojui tai kartais sunku atskirti nuo masalo užsikabinimų (jų vis tiek neišvengsime, o tik sumažinsime iki minimumo) už kliuvinių. Taip neretai kimba sterkai, jie tiesiog sustabdo vilioklį – pajunti tik papildomą svorį ir jokio akcentuoto timptelėjimo...
Ešeriai atakuoja kur kas išraiškingiau, nors pasitaiko, kad iki prisiruošia ryti vilioklį, jį ilgokai baksnoja. Tą baksnojimą irgi galima supainioti su masalo stuktelėjimu į tankesnius žolių kuokštus, akmenis.
Lydekos paprastai griebia labai juntamai, bet būna atvejų, kada jos čiupdamos tartum pastumia masalą į priekį ir valas atsipalaiduoja. Nepatyręs spiningautojas tokiu momentu dažniausiai nesuvokia, kas atsitiko, nespėja sureaguoti ir pakanka kelių uždelstų akimirkų, kad pakirtimas būtų pavėluotas. Pradėjus gaudyti Texas Rig, kilus menkiausiam įtarimui, kad tai gali būti žuvies ataka, reikėtų pakirsti.
Romualdas Žilinskas