Sensas – patikrintas jaukas vilioti karšius vandens talpyklose
Man teko nemažai laiko praleisti ant vandens talpyklų krantų Latvijoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje meškeriojant karšius, ir visur vietiniai meškeriotojai mane tikino, kad plačiašoniai kimba, kai vandens telkinyje juntama tėkmė, o kai jos nėra, kibimas būna labai vangus, - pasakojo vienas žinomiausių Latvijos meškeriotojų, savo praktikoje naudojantis išskirtinai Sensas jaukus ir priedus, Normundas Grabovskis. Sutikite, jog liepą, rugpjūtį ir rugsėjį kiekvienam meškeriotojui aktualus klausimas, kaip prasto kibimo dienomis suaktyvinti karšių kibimą?
Normundo Grabovskio nuomone, norint negrįžti be laimikio versija viena – reikia pasiūlyti karšiams tokį jauką, kuriam jie nesugebėtų atsispirti, o tuo pačiu atkreiptų dėmesį į masalą. Kitas dalykas, kaip tokį jauką sukomponuoti ir iš ko? Patyręs meškeriotojas, atstovaujantis Salmo komandą, nutarė pasidalinti su kitais meškeriotojais savo išmanymu ir atskleisti jauko ruošimo subtilybes, kad ir kiti galėtų pakelti savo meistriškumą. Kai ruošiu jauką meškeriojimui vandens saugykloje, daug dėmesio skiriu ne tik jo sudėčiai, bet ir spalvai, - pasakoja N.Grabovskis. – Suprantama, jog pirmenybę teikiu kokybiškiems, visapusiškai praturtintiems jauko mišiniams, kurią praskiedžiu meškeriojimo žeme, kad jaukas sužadintų apetitą, tačiau šiukštu nepasotintų susibūrusių jo ragauti žuvų. Kad mano jaukinimo taktika būtų aiški, pateikiu keletą receptų, kuriuos nuolat sėkmingai „eksploatuoju“ ir kuriais kiekvienas gali lengvai pasinaudoti.
Jaukas stambiems (1-3 kg) karšiams
Meškeriojimo sąlygos: vasara, tolima distancija, gelmė – 6-10 m. Jauko receptas tinka tiek meškeriojimui plūdine, jauką užmetant laidyne, tiek meškeriojimui feeder stiliaus dugnine, jauką gramzdinant šėrykle. Meškeriotojo uždavinys – suformuoti ant dugno jauko „kilimėlį“, kuris suburtų karšius ir skatintų juos nepasitraukti kitur kuo ilgesnį laiką. Svarbu, kad jaukas grimzdamas nepaskleistų smulkių dalelių debesėlio, kuris iškart suvilioja smulkią „baltą“ žuvį.
Jauko sudėtis:
Mišinys Sensas 3000 Bremes (karšis) – 1 kg
Mišinys Sensas 3000 Carp (karpis) – 1 kg
Jauko klijai PV1 Noir (juodos spalvos) – 1 pakuotė
Dažiklis Tracix Black (juodos spalvos) – 1/5 stiklainio
Aromatizuotas Melasos sirupas – 1 buteliukas (600 ml)
Tamsi meškeriojimo žemė Terre De Riviera – 2 pakuotės po 3 kg
Pastaba: toks jauko mišinys sudomina ir suburia karšius visose vandens talpyklose 98 proc. atvejų, remiantis mano sukaupta statistika.
Jauko paruošimas:
Į plastiko kibirą (talpa 17-25 l) suberiami jauko mišiniai ir klijai. Tada, užsimovus gumines pirštines, kad nenusidažytų rankos, į mišinį (jau sumaišytą) įterpiamas reikiamas kiekis Tracix Black ir dar kartą viskas sumaišoma. Į 2 l talpos indą supilama melasa ir iki viršaus pripilama vandens. Šį „kokteilį“ reikia plakti tol, kol melasa visiškai ištirps vandenyje. Tada jaukas pašlakstomas 0,5 litro melasos skiediniu ir maišomas, kol skystis susigers. Tiesa, minėtų 0,5 l iškart į jauką nepilkite, o darykite tai palaipsniui – po 100 ml, visą laiką nuolat maišant mišinį. Jauką reikia drėkinti tol, kol vienu suspaudimu pavyks suformuoti rutuliuką. Po šios procedūros jauko mišinys paliekamas brinkti.
Kai jaukas po 15-20 minučių sugeria visą skystį, mišinys dar kartą sumaišomas ir, jei reikia, šiek tiek papildomai sudrėkinamas. Tuomet į jauką suberiama visa meškeriojimo žemė ir lipdomi rutuliukai. Beje, geriau lipdyti ne rutulio, o nedidelės sardelės formos jauko porcijas. Jei tokia porcija, kuri skirta užmesti laidyne nesusilipdo vienu dviem paspaudimais, jauką galime dar šiek tiek sudrėkinti, bet skystis pilamas tik ant viršutinio jauko sluoksnio, iš kurio tuo metu lipdomos „sardelės“. Paprastai to viršutinio sluoksnio pakanka startinei jauko porcijai. Iš kurios suformuojamas pagrindinis jauko „kilimėlis“. Kai jaukas ruošiamas užmesti šėrykle, viskas daroma lygiai taip pat, tačiau sauso mišinio imama perpus mažiau, nes šiam meškeriojimo stiliui jauko reikia dvigubai mažiau.
Jaukas puskaršiams (iki 600 g) ir kitai vidutinio dydžio karpinei žuviai
Meškeriojimo sąlygos: vasara, gelmė nuo 3 iki 7 cm, vanduo šiltas, drumstas
Jauko sudėtis:
Mišinys Sensas 3000 Super Bremes – 1 kg
Mišinys Sensas 3000 Super Black Bremes – 1 kg
Aromatizatorius Sensas Aromix Bremes – 1 buteliukas (500 ml)
Meškeriojimo žemė Terre De Riviera – 2 pakuotės
Džiuvėsėliai Sensas 3000 Super Pastancino Two Color – 1 pakuotė
Jauko paruošimas
Jauko mišinys suberiamas į plastiko kibirėlį ir kruopščiai išmaišomas. Poros litrų talpoje trečdalis aromatizatoriaus Aromix Bremes sumaišomas su 600-700 g vandens. Tuo skysčiu toliau vilgomas mišinys. Tvarka tokia: iš pradžių ant jauko išpurškiamas trečdalis kvapaus „kokteilio“, nuolat viską maišant, kol mišinys juntamai sudrėks. Luktelėjus porą minučių, jauką vėl reikia drėkinti aktyviai maišant. Kai jaukas ima lipti po vieno suspaudimo delne, mišinys paliekamas brinkti 10-15 minučių, kad į visas daleles įsigertų skystis ir aromatas. Tačiau reikia būti labai atidžiam ir jauką nesudrėkinti pernelyg daug.
Kai jaukas išbrinks, suberkite į jį 0,5 pakuotės Pastancino. Tai smulkūs sausainiukai, kurie suteikia jaukui papildomą aromatą, spalvinį akcentą. Jei po Pastancino įmaišymo jaukas ima lipti į rutulius, į mišinį reikia suberti visą meškeriojimo žemę Terre De Riviera ir dar kartą viską kruopščiai išmaišyti. Startinė jaukinimo partija – pusė viso mišinio. Jei kibimas ima silpti ir reikia papildomai paberti jauko, mišinio paviršių vėl apipurškite „aromiksu“ ir tik tada lipdykite rutulius. Ši recepto versija skirta vilioti žuvis prie masalo, meškeriojant plūdine, o jei pasirinksite dugninę, visų sudedamųjų dalių kiekį sumažinkite per pusę. Išbrinkusį mišinį būtinai reikia praskiesti meškeriojimo žeme santykiu 1:3. Žemę galima imti ir iš kurmiarausių – tai ekonominė versija. Beje, Sensas jaukai tik iš pradžių atrodo brangūs, bet, kai su jų pagalba pavyks sugauti daug žuvies. Suprasite, kad jie to verti.
Parengta pagal užsienio spaudą – salmo.lt