Riperių spalvinės variacijos sterkams
Prieš pradėdamas kalbėti apie tinkamiausių spalvų riperius sterkams, norėčiau tarti kelis žodžius apie šių plėšrūnų biologiją, kad suprastumėte, kodėl blausiaakiai mėgsta būtent tokių, bet ne kitokių spalvinių variacijų silikoninius masalus.
Jeigu lyginsime sterkų ir lydekų žūklę, pamatysime, kad aštriadantės netgi skaidriame vandenyje neretai atakuoja masalus, kurie yra ryškūs ir nė iš tolo neprimena jų aukų. Taip yra todėl, kad lydekoms tokie viliokliai iššaukia agresiją ir jos, netgi būdamos sočios, gali nepraleisti pro šalį plaukiančio itin ryškių spalvų guminuko arba voblerio. Kita vertus, aštriadantės dažnai į aukas reaguoja šonine linija, todėl jos gali neištverti, jei šalimais pasirodys aktyviai judantis vilioklis. Toks jau jų „charakteris“ – į agresiją atsakyti tuo pačiu.
Sterkai yra visai kitokio „sukirpimo“ plėšrūnai: išrankesni, ne tokie patiklūs, jų aktyvumo protrūkiai retesni. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad blausiaakiai apskritai labiau mėgsta drumstesnius vandenis, plaukioja didesniuose gyliuose ir geriau kimba prietemoje arba naktimis, bet tai nereiškia, kad jų rega prastesnė nei lydekų. Tiesa, pastarasis faktorius gal ir ne esminis, nes sterkai gali būti aktyvūs ir visą šviesųjį paros metą, taip pat ir šviečiant saulei. Visgi ryški saulė, štilius, giedras dangus – blogiausia, kas gali tą dieną nutikti išsiruošusiam sterkauti spiningautojui, bet laimę bandyti įmanoma.
Taigi, bet kokiu atveju sterkams reikėtų atrasti tokių spalvų riperius, kurie yra labiausiai panašūs į jų aukas. Bet juk blausiaakiai neretai kimba ant visokių egzotinių spalvų masalų – kaip čia viską paaiškinti? Paaiškinti visada galima, tik reikia logiškai tokius faktus įvertinti.
Kaip jau sakiau, sterkų stichija – drumsti telkiniai. Beje, net ir nuskaidrėjus vandeniui upėse, blausiaakių aktyvumas šviesiu paros metu padidėja po stipresnių ilgai užsitęsusių liūčių, kai upės susidrumsčia.
Dabar įsivaizduokite situaciją, kad sterkas kažkur gelmėje persekioja pulkelį kuojų. Spiningautojas užmeta į tą vietą ryškiai geltoną riperį, kuris dydžiu bei forma yra kažkiek panašus į tą žuvį. Geltona spalva gelmėje išnyksta, blausiaakis mato tik „kuoją“, kuri yra truputį ar kiek daugiau šviesesnė už tikrąsias jo aukas. Kadangi toks masalas panašus į persekiojamas žuveles, bet labiau krenta į akis sterkui, juolab vilioklis juda kažkaip kitaip, kas galbūt plėšrūnui leidžia instinktyviai nujausti, kad tai – veikiausiai kokia pasiligojusi ar sužeista „kuoja“. Lengviau pagaunama auka bus atakuojama pirmiausiai – sterkas jūsų guminuką todėl ir griebs.
Guminukas Lucky John Pro Roach Paddle Tail
Bet visiškai kitokia situacija bus kur nors 2 m gylyje, kada diena giedra, o vanduo skaidrus – skaisčiai geltonas riperis veikiausiai nepatrauks blausiaakio dėmesio, nes tokių aukų jis neėda. Pasirodys gana keista, tačiau tokiomis sąlygomis tas pats sterkas gali griebti oranžinį guminuką (ne ryškų, tačiau blankų, sterkai jautrūs netgi mažiausiems vilioklių atspalviams), kuris irgi vargu ar bus panašus į natūralią aukos spalvą. Bet taip atrodo tik mums, o ne plėšrūnui, nes ši spalva net ir tokiomis sąlygomis jam pasirodys pakankamai natūrali. Beje, siūlyčiau pasiskaityti straipsnį apie tai, kokiame gylyje kokios spalvos pradingsta, suprasite kodėl dabar taip kalbu.
Tiesą sakant, aš turiu ir kitą versiją, apie tai, kaip žuvys mato spalvas, ir kurią vargu ar paneigtų, nors gal ir nepatvirtintų, mokslininkai. Man kartais susidaro įspūdis, kad tam tikros žuvų rūšys vis kitaip identifikuoja spalvas. Bet remkimės labiau patikrintomis žiniomis ir grįžkime prie sterko.
Pagrindiniai veiksniai, kaip blausiaakis reaguos į tam tikrų spalvų guminukus, yra vandens drumstumas ir apšvietimas. Apšvietimas, beje, susijęs su gyliu, kadangi šviesa gelmėje nublanksta. Veikiausiai mano pamąstymai „kaip ir kodėl“ daugumos žvejų net nedomina – svarbu, kad sterkas kimba ant kažkokių konkrečių spalvų guminukų tam tikromis sąlygomis. Taigi, drumstame vandenyje esant apniukusiai dienai, jau minėta skaisti geltona, šartrezo spalvos yra tos, kurios sulauks didžiausio blausiaakio dėmesio. Ypač tuose vandens telkiniuose, kur sterkai dažnai maitinasi ešeriais, o jei dar tokie guminukai pamarginti skersinėmis tamsesnėmis juostelėmis – bus itin kibūs.
Guminukas Lucky John 3D Red Tail Shad
Drumstame vandenyje šviečiant saulei sterkams jau kiti prioritetai. Dabar geresnė turėtų būti balta spalva. Tiesiog baltas „pieniškas“ arba perlamutro tviskesio riperis arba toks pats, bet su juoda arba tamsiai mėlyna nugarėle. Perlamutrinius aš apskritai labai vertinu, tačiau, vėlgi, tai yra veikiau mano įsitikinimai. Reikėtų akcentuoti faktą, kad skaidriame vandenyje „prašauti“ su spalviniu variantu daug lengviau nei drumstame. Tiesa, dera paaiškinti, kaip aš įsivaizduoju drumstą ir skaidrų vandenį. Drumstas, mano nuomone, yra tada, kai matomumas blogesnis nei 1 m.
Guminukas Lucky John 3D Anira Soft Swim
Ir dabar paaiškinsiu, kodėl taip yra. Daug metų laikiau akvariumines žuveles, galbūt jas laikote ir jūs. Užgesinkite ryškią akvariumo šviesą ir palikite kelioms valandoms natūralų apšvietimą, jei tik jūsų akvariumas stovi ne ant saulės apšviestos palangės (beje, tada nieko nenutuokiate akvariumistikoje). Uždekite. Ir ką pamatėte? O tai, kad žuvys akvariume išblankusios, savo ryškias spalvas jos atgaus po keliolikos minučių. Paskaitykite viršuje esančią pastraipą ir patys pasidarysite išvadas.
Dar vienas pastebėjimas. Stambiems sterkams įtikti yra sunkiau nei smulkmei, todėl ant pernelyg ryškių spalvų riperių kartais galima itin sėkmingai spiningauti, tačiau trauksime vien... „vietnamiečius“. Jei taip nutinka, reikėtų bandyti pasiieškoti savo masalų arsenale kažkokio panašaus masalo, bet blankesnio, gal tamsesnio atspalvio – juk sakiau, kad blausiaakiai jautriai reaguoja į menkiausią spalvinių tonų pasikeitimą.
Kadangi sterkai gerai mato tiek drumstame vandenyje, tiek ir tamsoje, jie kitąsyk labai mielai griebia dvispalvius masalus. Čia turiu omenyje ne tik tuos riperius, kurių nugarėlės yra patamsintos arba netgi visiškai kitokios tamsesnės spalvos, tačiau ir atvirkščius variantus – kuomet guminukai būna su tamsesniais pilveliais bei šviesiomis nugarėlėmis.
Guminukas Lucky John 3D Basara Soft Swim
Taip yra todėl, kad sužeista ar serganti bei jau bebaigianti galuotis žuvelė gula ant dugno pilvu į viršų ir veikiausiai tada šis netipinis riperių dažymas būna sėkmingas. Nedideliuose gyliuose upėje, kai vanduo drumstas, man pasiteisindavo tamsiai žali arba tamsiai oranžiniai su geltonomis bei salotinėmis nugarėlėmis guminukai. Skaidriame vandenyje irgi gerai žalia spalva, tačiau pageidautina panaši į salotinę, o guminuko nugarėlė turėtų būti juoda arba tamsi mėlyna. Tikrai neprastas variantas yra oranžiniai šonai bei tamsiai žalia nugara.
Guminukas Lucky John 3D Kubira Swim Shad
Kaip ir minėjau, skaidriame vandenyje sunkiau parinkti reikiamas spalvas. Šviečiant saulei – ypač. Bene geriausiai dabar tiktų perlamutriniai balsvi, pilkšvi, netgi rausvo blizgesio su juodomis ir rudomis nugarėlėmis riperiai.
Beje, apie rudą spalvą. Jos mūsų spiningautojai, kiek pastebėjau, kažkodėl vengia. Nežinau kodėl taip yra. Aš kelis metus iš eilės Nemune labai sėkmingai tiek dieną, tiek ir naktimis žvejodavau su blizgučių prisodrintais baltapilviais riperiais, kurių nugarėles buvau nusidažęs tamsiai rudai. Brokatiniai taškeliai (geriausiai balti arba gelsvi) man pasiteisindavo ir skaidriame vandenyje šviečiant saulei, kas, atrodytų, yra ne visai logiška. Nors gal tai ir buvo pagrindinis sterkų dirgiklis, kadangi tie blizgučiai tviskėdavo kaip tikros žuvelės žvynai. Ir perlamutriniai riperiai tuokart būdavo kibūs.
Guminukas Lucky John 3D Red Tail Shad
Visgi universaliausia spalva laikau vadinamąją „morką“, kurią sterkai griebdavo kartais vienodai gerai ir naktimis, ir dienomis, ir drumstame, ir skaidriame vandenyje – tai jau yra sterkinė klasika. Tačiau grįšiu prie to paties – net ir toji „morka“ ne visada patinka tokia pati. Kitąsyk sterkai nori šviesios, kuri primena ankstyvą, tik iš daržo išrautą šviežią morkytę, o kartais tamsesnės, šita labiau panaši į apvytusią, ilgai rūsyje laikytą. Ir pabandykite priešingai – nepagausite nieko.
Guminukas Lucky John 3D Kubira Swim Shad
Aš čia „piešiau“ spalvinius variantus iš savo praktikos, nes guminukus iš tiesų dažnai dažausi pats. Galbūt kiti žvejai turi savus prioritetus – juk vandens telkinys telkiniui nelygus...
Romualdas Žilinskas