Naktį su plūdine. Trečia dalis
Jei lygintume su meškeriojimu šviesiuoju paros metu, žūklė naktį smarkiai skiriasi. Ir turiu omenyje ne vien tą faktą, kad menkas apšviestumas riboja regos lauką, yra ir daugiau niuansų. Kadangi ligi tol kalbėjau apie aktyvų meškeriojimą plūdine upėje, tai ir toliau pasakosiu tik apie šį žūklės būdą.
Bet prieš kalbant apie pačią žūklę, įrangą ir kitus tiesiogiai su meškeriojimu susijusius dalykus, derėtų neužmiršti keleto esminių faktų, kurie susiję su naktimi. Visų pirma, šis paros metas dažniausiai vėsesnis nei diena. Ypač prie vandens telkinio. Žinoma, pasitaiko išimčių, tačiau visumoje yra būtent taip. O tai reiškia, kad žvejys privalo apsidrausti ir atitinkamai apsirengti bei apsiauti.
Regis, na, kas ta trumpa vasaros naktis, galima pakentėti. Išties, ji nėra jau tokia trumpa, jei žuvauji, tarkim, rugpjūčio pabaigoje. Beje, šį laikotarpį kaip tik ir akcentavau ankstesniuose straipsniuose. Kita vertus, staigūs temperatūros pokyčiai, o taip nutinka gana dažnai, gali trukti vos porą valandų, bet kartais tiek pakanka, kad jau sekančią dieną varvėtų nosis ar perštėtų gerklę.
Be to, nepamirškite uodų ir įvairių geliančių mašalų, kurie tamsoje būna itin aktyvūs.
Nepaisant vasaros sezono
Turbūt supratote, kad siūlau pasiimti į žūklę arba jau išsyk apsirengti šiltesniais ir apsaugojančiais nuo kraugerių drabužiais. Nereikia kažin ko, tačiau lengva striukė ar bliuzonas padarys žvejybą tikrai malonesnę. Labai geras pavyzdys būtų bliuzonas Fox Khaki Camo. Aš pats tokį turiu, pirkau pasitikėdamas tik firmos gamintojos apibūdinimais, bet esu labai patenkintas, tikrai neapsirikau.
Nepulsiu aprašinėti, iš kokios medžiagos šis drabužis pasiūtas, bet jo esminės savybės, kad šiltą dieną (nekalbu apie kaitrų vidurdienį, o veikiau apie sąlyginai šiltą orą) jį apsivilkus smarkiai nesukaisi, o atvėsus, jis puikiai laiko kūno šilumą. Po apačia pakanka užsivilkti plonus marškinėlius ir esant 10 °C, nors ir pūstų žvarbokas vėjas, nesušalsite. Galite galvoti, kad tai reklama, bet atsakau už savo žodžius. Dar pridėčiau, kad Fox Khaki Camo spalva netepli, maskuojanti (naktį, to, suprantama, nereikia), bliuzonas su kapišonu.
Beje, kapišonas apsaugos galvą ne tik nuo vėjo, nors vargu ar jis vasarą bus toks, kad geltų ausis, tačiau ir nuo uodų. Iš pažiūros, o ir pačiupinėjus, Fox Khaki Camo atrodo gana storokas, pernelyg šiltas, bet tas įspūdis apgaulingas, nes, kaip minėjau, medžiaga puikiai normalizuoja vidinę kūno temperatūrą.
Jei nusimato lietus arba ateina neprognozuotas, dera turėti neperšlampamą, tačiau kartu ir pralaidų orui drabužį. Pastarąjį faktorių paminėjau todėl, kad vasaros naktimis lyja nebūtinai atvėsus orui, bet ir esant didelei tvankai. Paprastai tuomet iš dangaus vanduo pilasi trumpai, tačiau „nuoširdžiai“.
Tiesa, gali ir nelyti, tačiau jūs sudrėksite, o gal net ir gerokai sušlapsite. Taip nutinka staigiai kylant slėgiui, kas prognozuoja itin giedrą dieną. Bet iki ji prašvis, veikiausiai bus labai tirštas rūkas. Toji migla tarsi savotiška dulksna, nesupranti, kodėl žolė, medžiai, viskas kas aplink, net meškerės ir drabužiai taip smarkiai aprasoja, atrodo, lyg būtų nukrapnojęs nemenkas lietus. Va būtent tuo metu ir būna šalčiausios paros valandos.
Plona, lengva, minimalistinio dizaino kompaktiškai supakuojama striukė, kokias siūlo Norfin, Ternua firmos, puikiai atitiks minėtus reikalavimus. Striukė gali būti ir trumpa, skirta braidymui, tačiau dabar jos tikslinė paskirtis neturi reikšmės, svarbu išsaugoti sausus pečius, nugarą, o jei ji su kapišonu – neleis sudrėkti ir pakaušiui.
Sakysite, o kaipgi kojos? Na, ne tik kojos, bet gerai būtų, kad ir „sėdimoji“ nesušlaptų. Tam yra specialios vasarinės nuo lietaus apsaugančios kelnės, kurios komplektuojamos su striuke arba parsiduoda atskirai.
Visgi dažnai naktį aš žvejoju su plūdine užsitempęs plonas membranines bridkelnes. Ir tam yra kelios priežastys. Pavyzdžiui, kartais žuvauju įsibridęs. Arba net neplanuoju taip meškerioti, bet viso žvejybinio proceso metu galiausiai pasirenku žuvis gaudyti būtent taip. O jei ir ne, pasitaiko, kad traukdamas stambesnę žuvį ir tamsoje praradęs orientaciją, įsmeigi kojas iki dvišakumo į dumblą arba nusprūsti nuo kranto į vandenį.
Man taip nutikę ne sykį, ir ne du. Įsitaisęs, regis, pakankamai lėkštame sausame krante, po ranka padėtas graibštas, tačiau masalą čiupo neeilinė žuvis ir „atsipeikėju“ jau stovintis vandenyje aukščiau kelių... Bent jau ilgus bridbačius naktį avėti tikrai rekomenduočiau.
Kad matytum ir ištrauktum
Žvejybai naktį siūlyčiau rinktis žibintuvėlius kuo lengvesnius, kad neįsiskaudėtų sprandas, su įkraunamomis baterijomis, turėti kišenėje ir atsarginę bateriją. Nereikia tokių, kad pašvietus kitam Nemuno krante zuikiai išlakstytų, tačiau pernelyg silpni irgi negerai. Šiaip jau traukiamos į krantą žuvys šviesos nelabai bijo, galbūt tik ūsorius labiau reaguoja į ryškų, koncentruotą šviesos srautą. Bet nereikia žibinti tiesiai į akis, galima juk šalia...
Jau užsiminiau, kad ilgakotis graibštas tamsoje praverčiau labiau nei bet kada. Nors, aišku, kuomet žuvauji įsibridęs, reikia turėti „samtį“ su trumpa rankena. Vėlgi, tamsią naktį pagriebti žuvį ranka, juo labiau teisingai ją suimti – sunkiau nei dieną. Čia, aišku, detalės, tačiau kai išsprūs iš rankų pusę valandos vargintas kokių trijų kilogramų ūsorius, tada prisiminsite ir šitas smulkmenas.
Tiesa, vienos žuvies į krantą graibštu kelti kaip tik nesiūlyčiau. Kalbu apie ungurį, kuris graibšto tinkleliu pasinaudos kaip atrama ir nutrauks net pakankamai storą pavadėlį. Esu rašęs ta tema, aiškinau, kodėl taip nutinka, susiraskite ankstesnius straipsnius apie naktinę žvejybą.
Jei sugalvosite ungurį pasiimti, tikiuosi, nekišite jo į tinklelį žuvims laikyti. Kažkada, pagavęs savo pirmąjį Skaisčio ežere, bandžiau... Turbūt to ungurio palikuonys ir dabar iš manęs skaniai juokiasi. Tas pats nutiks, jei šią žuvį paliksite krante, tarkim, įdėję į maišelį ir pakabinę ant šakos. Žinia, ungurys medžiais nelaipioja, bet žeme šliaužia neįtikėtinai greitai.
Regis, viską išdėsčiau, kas žūklę naktį padarys gerokai komfortabilesnę. Todėl pereisiu prie žvejybinės įrangos aprašymo. Tačiau prieš tai irgi reikėtų šiokių tokių paaiškinimų dėl žūklavimo naktį specifikos, nes tai turės tiesiogines sąsajas su meškere, valu, plūde ir panašiai.
Tvirtesnė, didesnė, ilgesnė
Nepradėsiu gilintis, kodėl taip nutinka (priežasčių gali būti ne viena), bet naktį vanduo upėje ima tekėti greičiau, grįžtamosios srovės, sūkuriai tarsi pasislenka arčiau kranto. Todėl dienos metu idealiai subalansuotą plūdinės sistemėlę tenka reguliuoti, atsižvelgiant į srovių pasiskirstymą žūklavietėje, arba net imti didesnio plūdrumo plūdę ir visą sistemėlę derinti iš naujo.
Žvejojant palaidynės principu tai, manau, aktualu, nes pirmąsyk žuvaujantiems tamsoje šitokie dalykai gali pasirodyti keisti. Be to, jei masinate žuvis jauku, gali iš esmės pakeisti žūklavimo taktika, nes buvęs tinkamas plūdės pravedimui „takas“ atsidurs šone anksčiau sumesto į vandenį prievilo. Todėl skubėti labai daug jaukinti iki sutemstant nerekomenduočiau.
Kadangi, kaip sakiau, vanduo tekės truputį stipriau, tą variantą dera numatyti ir jau dieną pradėti žuvauti su plūdresne plūde. Kita vertus, naktimis žuvys tampa drąsesnės, tad vos matomų plūdės virpėjimų pasitaiko gerokai rečiau. Aišku, visada bus išimčių, priklausys, į kokių žuvų žūklę esate „nusitaikę“.
Dar vienas dalykas, dėl ko reikėtų plūdresnės plūdės – ant jos antenos tvirtinsite specialią švieselę, o ji turės papildomo svorio. Galima išsyk pasiruošti sistemėlę su pritvirtinta šviesele arba naudoti specialias plūdes, kurių antenėlėse įmontuoti „žiburiukai“, ar jos paprasčiausiai žiba tamsoje.
Taip pat tamsoje sunku įžiūrėti priekrantės zonoje esančius vandens augalus, akmenis ir kitus kliuvinius, net jei jie dieną buvo aiškiai matomi, kinta ir aplinkinės erdvė vertinimas. Vėlgi derėtų atsižvelgti į šiuos faktorius ir meškerioti tvirtesniu valu bei pavadėliais. Todėl žuvaudamas tamsoje labai nesismulkinu, juolab, kad dabar yra galimybė suvilioti ir stambesnį laimikį.
Kada meškeriojama nuo lėkšto, tankiai apaugusio aukštais pakrantės augalais kranto, ilgos meškerės yra privalumas. Naktį tai dviguba nauda, nes dabar sunku traukiamą žuvį įvesti į tarpus tarp aukštų žolių. Veikiausiai neverta man labiau netgi plėstis aiškinant šituos niuansus, nes ir taip supratote, kad tamsoje įranga turi būti tvirtesnė, didesnė, ilgesnė...
Romualdas Žilinskas