Meškeriojimas dugnine vandens paviršiuje
Nedidelė laimikio, sugauto dugnine vandens paviršiuje dalis
Meškerioti raudes geriausia ten, kur jos maisto ieško vandens paviršiuje ar pusiau vandens, tačiau, kad šios judrios žuvys sukinėtųsi tam tikrame plote, kur užmetamas masalas, reiškia nuolat bombarduoti tą plotą nedidelėmis jauko porcijomis. Ar įmanoma suderinti meškeriojimo procesą taip, kad masalas ir jaukas būtų užmetami vienu metu?
Didelis atstumas tarp atviro vandens ir kranto
Kai atvykome prie Laumių ežero Skuodo rajone, iškart tapo aišku, kad meškerioti čia nebus paprasta – pakrantės daug kur pažliugusios, priekrantėje yra tik kelios sausos vietos, kur galima pasistatyti meškeriojimo platformą ir įsirengti vietą stabiliam meškeriojimui, tačiau kyla didelis keblumas – tarp kranto ir atviro vandens maždaug 25 m atstumas. Arčiau kranto – tik viena kita „akis“. Tad meškerioti plūdine, net ir naudojant tolimojo užmetimo meškerę – gana keblu, nes nedaug šansų atplukdyti užkibusią žuvį per vandenžolių užgožtą akvatoriją. Pirmieji bandymai iškart parodė, jog 0,12 mm skersmens pavadėliai neatlaiko tokios procedūros.
Kai vandens augalija gožią priekrantę, meškeriojimui galima pasitelkti dugninę su plūdria šėrykle
Akivaizdu, kad reiktų juos pakeisti bent 0,16 mm skersmens pavadėliais, tačiau kokia prasmė tai daryti, jei pagrindinis valas – 0,14 mm skersmens. Kitas reikalas – dugninė su 0,20 mm ar 0,22 mm skersmens valu. Tokiu įrankiu traukiant užkibusias žuvis įmanoma po keliolikos aktyvaus valo vyniojimo procedūrų ir „takelį“ link kranto prasivalyti, nes įtemptas valas išpjaus nemažai vandenžolių stiebų. Ką daryti? Be to, ir spręsti reikėjo greitai, nes jau pirmas metimas parodė, kad aktyviai kimba raudės, o šios žuvys Laumių ežere stambios ir jų meškeriojimas labai įdomus. Rytinio kibimo laikas – trumpas. Pabandėme masalą užmesti dugninėmis su lengvomis „Method“ šėryklomis, tačiau dugnas toje vietoje buvo nuklotas tankiu augalijos sluoksniu, todėl tiek jaukas, tiek masalas prasmegdavo į tarpus tarp jų ir žuvys nebegalėdavo jų aptikti. Tada buvo prisimintas raudžių meškeriojimo būdas, aprašytas šių metų „Meškeriotojo“ žurnalo birželio numeryje. Tiesa, pagal „Lucky Fisherman“ klubo planus išbandyti šį metodą ir įsitikinti, kad jis tikrai veiksmingas mūsų vandens telkiniuose, buvo numatyta liepos viduryje ir anaiptol ne šiame ežere, tačiau nutarėme planus pakeisti ir sėdom pertvarkyti dugninių.
Štai tokia yra picker tipo dugninės komponuotė, meškeriojant raudes plūdria šėrykle
Neutralaus plūdrumo šėryklė
Kad ir kaip paradoksaliai, plūdininko akimis žiūrint, tai skamba, tačiau masalą ir jauką raudėms galima patiekti, pasitelkus šmaikščią dugninę Team Salmo Energy Picker 40 (3.00 m, testas - 40 g). Kad gulintis ant dugno jaukas menkai vilioja žvilgsnius į vandens paviršių nukreipusias raudes, aišku kiekvienam šiek tiek patirties turinčiam meškeriotojui, o štai jauko debesėlis, iš kurio link dugno nuolat leidžiasi smulkios dalelės iškart atkreipia raudžių dėmesį. Kad jauko debesėlis atsirastų kaip tik virš masalo, padaryti gana sunku, tačiau įmanoma, naudojant lengvą nedidelę šėryklę.
Gaudyti raudes plūdria šėrykle sėkmingai galima naudojant lengvą dugninę Team Salmo Energy Picker 40, kurios testas – 40 g
Bet šėrykla net ir pati lengviausia grimzta! Jei po ranka turite aštrų peiliuką perpjaukite pusiau vyno kamštį ir įsprauskite jį į reikiamo skersmens šėryklę-krepšelį cilindro formos. Kamštis užims viršutinę pusę šėryklės. Likusi apatinė talpins lygiai tokio dydžio, koks reikalingas, jauko porciją. Tada valo gale suriškite klasikinę komponuotę iš dviejų kilpų – didžiosios (20-30 cm) ir mažosios (4-5 cm). Į didžiąją kilpą iškart turi būti įvertas Nr.16 sukutis su segtuku šėryklei tvirtinti. Prie mažosios kilpelės pririšamas 10-15 cm vienagyslio valo pavadėlis (0,16 mm skersmens) su Nr.14-12 kabliuku, kuris bus mažai pastebimas užvėrus ant jo vieną musės lervą, o dvi – tuo labiau (stambesnis kabliukas naudojamas, jei parenkamas didesnis masalas). Ir meškeriojimui pasiruošta.
Iš plūdrios šėryklės byrancios jauko dalelės vilioja raudes ir suformuoja debesėlį, kurio centre atsiduria masalas
Belieka tik pasirūpinti veiksmingo jauko. Skaidriame vandenyje, kuriame paprastai meškeriojamos raudės, daugelio ekspertų nuomone, tinkamiausias – tamsus jaukas. Visiškai pakanka bazinio mišinio, tačiau, jei norima kibimą ypač pagyvinti, galima į jį įmaišyti saują kepintų ir sumaltų kanapių, ir saują išmirkytų grūdelių, o taip pat mišinį galima pagardinti aštriu aromatiniu pagardu. Kadangi jaukas jau buvo paruoštas, beliko tik jį šiek tiek atmiešti sudrėkinto batono rieke. Batono kąsneliai ilgam pakimba vandens storymėje, o raudės jį labai aktyviai rankioja.
Štai toks buvo rytinis vieno meškeriotojo, gaudžiusio viena dugnine, laimikis
Kibimo niuansai
Po skubių pasirengimų prikimštą jauko šėryklę ir masalą ( pora musės lervų) užmetu į už lelijų lapų ribos, kur plyti jau beveik atviras vanduo. Deja, skubotai montuojant dugninės įnagio komponuotę pasirodė netinkamas kamščio keliamosios galios ir dugninės masės balansas – šėryklė su jauku per keliolika sekundžių vis tiek nugrimzdo ant dugno. Tiesa, žuvis spėjo užkibti, tačiau ne raudė, o kuoja. Surandu žūkladėžėjė šėryklę, pagamintą iš plastiko tinklelio, įstatau kamštį į ją ir vėl užmetu. Dabar šėryklė plūduriuoja taip, kad iš vandens kyšo poros milimetrų kamščio gabaliukas. Kurį laiką niekas nevyksta – matyti tik pusiau panirusi į vandenį šėryklė, tačiau staiga liaunutė Team Salmo Energy Picker 40 viršūnėlė atgyja ir keliskart gyvai linkteli. Pakirtimas ir dugninė sulinksta – aštuonių šimtų gramų raudė netrukus atsiduria ant kranto. Štai taip juvelyriniam meškeriojimui skirta dugnine galima gaudyti raudes. Dienos laimikis buvo įspūdingas.
Viktoras Armalis
2015-07-01
Receptas
Jaukas raudėms vilioti
Sudėtis:
Bazinis jaukas – Competition Mix Black – 0,5 kg
Pagardas (sausas) – Bait Booster Routage – 50 g
Kepintų kanapių miltai – 50 g
Mirkytos kanapės – 50 g
Paruošimas:
Jauką suvilgyti ir leisti jam išbrinkti. Į išbrinkusį mišinį suberiami visi likusieji komponentai. Tada dar kartą laibai saikingai suvilgyti. Mišinys turi būti apysausis ir imti byrėti iš šėryklės, vos atsidūręs vandenyje. Kad jame nebūtų pernelyg stambių dalelių, jauką patartina pertrinti per sietą, kurio akučių dydis – 4 mm. Tada į jauką suberiamos mirkytos kanapės ir mišinys dar kartą išmaišomas.