Meknių žūklė spiningu. Įrankiai
Bepigu plūdininkams – ar tu žvejoji sliekais, ar kukurūzais, ar žirnį ant kabliuko kabini – meškerė ta pati. Žinoma, daug matęs, daug regėjęs šio žūklės būdo garbintojas visada turi bent keletą meškerių, tačiau absoliuti dauguma plūdinės gerbėjų puikiausiai išsiverčia su dviem – trimis meškerykočiais. Spiningautojai tokios dalyko sau neleistų. Nebent specializuojasi vien tik kažkokių konkrečių plėšrūnių žūklėje ir vilioja jas tik vienos rūšies masalais. O jei nori aprėpti daugiau – pakratyk, broli, kišenę...
Tikrai nesiruošiu niekam „kratyti kišenių“ netgi priešingai, pasistengsiu rasti ką nors universalaus, optimalaus, pigesnio ir daugiau ar mažiau patenkinančio spiningautojo poreikius. Aš čia kalbu apie spiningą meknių žūklei – priminsiu, kad jas galima gaudyti vobleriais, sukriukėmis, mažomis vartiklėmis... Masalai labai jau skirtingų rūšių, todėl pagal visus spiningavimo kanonus, kiekvienam jų reikėtų atskiro koto. Laimei, meknių masalus sieja vienas esminis dalykas – jie maži. Kitas bendrumas – auksažvynes mes dažnai gaudome naktį, todėl tas spiningas turėtų būti kiek galima jautresnis. Ši savybė, beje, reikalinga ir gaudant mažais masalais, nes nedidelis meškerykočio užmetimo svoris jau savaime įrankį daro tokį, kad žuvies kibimus mes gana greitai pajuntame ranka.
Tačiau yra vienas „bet“, kuris gana svarbus meknių žūklėje, kuomet masalais pasirenki voblerius arba gaudai stambias meknes pačiais lengviausiais masaliukais. Vienas iš voblerių pravedimo būdų yra jų plukdymas. Tam geriau tinka ilgas spiningas. Nebūtinai trimetrinis, tačiau su mažesniu nei 2 metrų kotu bus nepatogu – pernelyg daug valo guls ant vandens ir mes prarasime ryšį su vobleriu, suprantama, kibimo nejausime. Ypač, kai gaudysime naktį. Ta pati situacija, kuomet žuvauji su labai lengvais masalais, čia gali būti ir „nulinukės“ sukriukės, kurias, beje, visai sėkmingai čiups ir poros kilogramų meknė. Trumpu spiningėliu toli lengvos sukriukės nenusviesime, o jei ir pasiseks, iškilę iš vandens akmenys, žolynai (tai – meknių pamėgtos vietos) trukdys reikiamai laviruoti viliokliu dėl tos pačios priežasties – valas guls ant vandens paviršiaus ir kabinsis už kliuvinių. Dar turėkite omenyje, kad meknes itin dažnai gundome braidydami, bet ne nuo stataus kranto ar iš valties, todėl kampas tarp vilioklio ir spiningo viršūnės būna mažas.
Deja, ilgesni spiningai mažiau jautrūs ir jais sunkiau manipuliuoti vedamus masalus. Antrasis faktorius atkrenta dėl naudojamų masalų (čia juk ne koks nors tvičingas, nors jo elementai niekada nemaišo net ir minėtiems masalams, na, išskyrus sukriukes) ir netgi priešingai – įrankio jautrumas bus didesnis, kada mažiau valo bus vandenyje. Bet pats blankas, dėl to tikrai net neverta ginčytis, iš tiesų mažiau jautrus nei tokio pat trumpesnio koto.
Kadangi ieškome aukso vidurio, pažiūrime, ką mes galime rinktis. Manding, kad ilgis turėtų būti apie 2,50 m, užmetimo svoris iki 15 g, pakankamai standus, kad būtų jautrus, tačiau ir ne pernelyg kietas, kad toliau užmestų lengvą masaliuką. Šiuo atveju nebūtina žiūrėti į mažiausią užmetimo ribą, nors ji – visada svarbi. Mano pasirinkimas būtų Lucky John Anira Stream10, ilgis 2,40 m, užmetimo svoris 3–10 g, Shimano Technium AX, kurio ilgis 2,33 m, o užmetimo svoris 3–14 g ir Spiningas Lucky John Progress Chub 10, turintis 2,44 m ilgį, užmetimo svoris nuo 3 iki 10 g. Kainos tikrai ne tos, kurios verčia pritūpti su žodžiais: na, taip... Sakyčiau, pagal savo kokybę ir visas charakteristikas – tikrai normalios. Be to turėsite universalų kotą meknių gaudymui.
Ritė gal mažiau svarbi, bet aišku, turėtų valą kloti ant būgnelio be trikdžių. Tokiam spiningui didesnės nei 3000 nevertėtų rinktis, nes bus per sunki, jausite disbalansą. Aš asmeniškai nemėgstu mažų ričių (kiti veikiausiai su minėtais kotais derintų 2000 dydį) dėl tos priežasties, kad jos lėčiau suka valą, lengviau pasigauti „barzdą“, nes meknes teks gaudyti ir naktimis (aišku, galite to nedaryti), naudojant lengvus, kitąsyk plukdomus paviršiumi masalus visada yra daugiau galimybių supainioti giją. Kai ji plona (nesiūlyčiau storesnės nei 0,14 mm) – juo labiau. Ir neimkite labai stangrios, nes juk masalai lengvi – sunkiau bus užmesti. Nepamirškite fluorokarbono pavadėlio – meknės itin įtarios...
Romualdas Žilinskas