Džerkinimas
Salmo Slider – ypač tinkantis mūsų vandenims džerkas, sliuogiantis nenuspėjamu zigzagu
Džerkai (jerkbait – angl.) spiningo masalai, kurie buvo sukurti tikslingam iš pradžių stambių lydekų, o paskui ir šamų, sterkų, ešerių ir kitų plėšriųjų žuvų gaudymui. Dabar jie naudojami spininguoti praktiškai visuose planetos vandenyse, o šių masalų plukdymas pavadintas pagal masalų vardą džerkinimu.
Metodo esmė
Terminas džerkinimas pats savaime nieko nesako – reikalingas apibrėžimas, atskleidžiantis šio spiningavimo metodo esmę ir pagrindinius komponentus – masalus, valus, meškerykočius, rites ir priedus. Pirmiausia, žinoma, aptarkime džerkinimo esmę, nes tik tada bus aišku, kodėl šiam metodui reikalingas būtent toks „ginkluotės“ arsenalas. Džerkinimo stilius ėmė formuotis, kai atsirado atitinkama masalų klasė – džerkai. Atsirado jie kaip alternatyva universaliems vobleriams ir iš pradžių tapo tikra to žodžio selektyvaus spiningavimo priemone – stambūs džerkai buvo skirti tik trofėjinių lydekų gaudymui ir puikiai pateisino šį vaidmenį. Dalis spiningininkų džerkus iš karto įtraukė į savo arsenalą dėl didelės jų masės. Pirmoji džerkų karta – šimtgraminiai masalai, kurie daug kam leido grįžti prie senojo lydekų gaudymo stiliaus, kai turėtos tik inercinės ritės.
Salmo Fatso – agresyvaus žaismo džerkas
Tiesa, dabar džerkų įvairovė labai didelė, o joje – greta sunkiasvorių modelių light ir net ultralight klasės masalai, tačiau šis nukrypimas greičiau gamintojų duoklė tiems spiningininkams, kurie negali išsiskirti su lengvučiais įrankiais ir nori netradiciniais masalais gaudyti įprastas jiems žuvis – tokias kaip ešeriai, šapalai, meknės. Raiškus tokio džerko pavyzdys – glaideris (džerkų tipas – angl.) „Salmo Slider“, esantis vos 5 cm dydžio ir 6,5-8,5 g masės. Būtent šis masalas dažnai praverčia, kai ešeriai nenoriai reaguoja į sukres. Na, o kaip tais džerkais džerkinama? Juk jei prieš dešimt metų buvo aišku, jog džerkas – tai vobleris be liežuvėlio, tai dabar nemažai džerkų gaminami su liežuvėliais. Kad taptų aiškiau, pradėkime nuo konkretaus pavyzdžio ir pamatysime ribą skiriančią džerkinimą nuo spiningavimo grynakraujais vobleriais.
Salmo Jack – džerkas judantis side-to-side trajektorija
Kitos savybės – kitas rezultatas
Šilta, apniukusi diena - idealus oras vilioti lydekas šiltojo sezono metu. Su kolega išsiyrėm į vieną Luodžio įlanką ir išmetėm inkarą ties įlanką beveik atskyrusios nuo ežero meldų juostos galu. Čia į abi puses driekiasi metro-pusantro gelmėje lydekų ganyklos. Vietinės margašonės nemėgsta vaikytis spėriai judančius masalus, todėl nei sukrės, nei guminukai jų tinkamai negundo, o štai lėtai plukdomi vobleriai kur kas dažniau tampa jų susidomėjimo objektu. Bėda ta, kad voblerių veikimo spindulys – 20-30 m, tad tenka dažnai keisti vietą, o tai nepageidautina. Todėl jau kelintą sezoną čia naudojame džerkus. Žinoma, ne miniatiūrinius, o tokius, kurių masė – 40-100 g. Ne viskas iš karto pavyko, todėl spininingininkas, susidomėjęs džerkinimu, iš karto turi susitaikyti su neišvengiamybe, kad iš karto reikiamą šio spiningavimo būdo modelį susikurti nepavyks. Jei šis tas ir gausis, tai vėliau reikės toblinti, šlifuoti.
Vienas tinkamiausių minėtoje žūklavietėje – jau tapęs klasikiniu „Salmo Fatso“ pulbaitas (džerkų tipas – angl.), imituojantis ešerį. Lenkų gamintojai pateikia penkias „Salmo Fatso“ „ešerių“ spalvinimo versijas, iš kurių HP ir RHP pačios tinkamiausios. Dažniausiai naudojame dešimties centimetrų versiją, sveriančią 48 g, tačiau pavasarį pasitaiko, jog lydekos geriau reaguoja į didesnį „Salmo Fatso“ modelį ( 14 cm, 95 g). Pirmą kartą juo gundyti Luodžio lydekas nesisekė, kol neįsigilinau į masalo modifikacijų subtilybes. Turėjau dvi versijas – 52 g lėtą grimzlių (slow sinking – angl.) ir 48 g plūdrų modelį, imituojančius ešerius. Kadangi diena buvo nevėjuota, pasirinkau lengvesnę versiją, nes masalo svaidymo sąlygos buvo idealios. Tačiau po poros valandų „Salmo Fatso“ įvairiaus dydžio ir tempo šuoliukais, rezultatas buvo lygus nuliui, tad jau kilo mintis persimesti prie esančio už puskilometrio sėkliaus, tačiau nutariau pabandyti sunkesnę versiją – lėtą grimzlių. Labai netikėta buvo, kai jau pirmą kartą užmetus į „Fatso“ dantis tvirtai suleido šešiasdešimt centimetrų lydeka.
Pasirodė, kad grimzlius po kiekvieno šuoliuko ir pauzės atsidurdavo vis giliau ir plaukdavo maždaug metrą nuo dugno, todėl lydekos jį puikiai matydavo ir atakuodavo, o plūdri masalo versija kursavo, nugrimzdusi vos keliasdešimtį centimetrų ir buvo prastai lydekų matomas. Šis pavyzdys puikiai atspindi džerko veikimo principą – tai vizualinio kontakto masalas, kuris visada turi atsidurti margašonių ar kitų žuvų akiratyje. Į šį niuansą visada būtina atsižvelgti ir parinkti džerką, kuris atsidurs reikiamu atstumu nuo lydekų slėptuvių.
Stangrumo atsarga
Iš minėtų pavydžių matyti, jog klasikinis džerkas – masyvus masalas, kurį liauna „vytele“ neužmesi, o jei ir užmesi, tai plukdyti jį bus labai nekomfortiška. Tai reiškia, kad spiningas turi pasižymėti reikiamu stangrumu. Netgi su atsarga. Pavyzdžiui, minėtam dešimties centimetrų „Salmo Fatso“ plukdyti labai parankus „Salmo Agressor Jerk 70“ (žiūrėti skyrelį „Žūkladėžė“), kurio testas 20-70 g. Šis spiningas pasižymi reikiamu stangrumu, tačiau nėra absoliučiai kietas kaip „kuolas“, kurio gali prireikti pluldyti šimtgraminį džerką. Šis palyginimas rodo, kad rimtas spiningininkas džerkinimui privalo turėti mažiausiai du skirtingo stangrumo spiningus: vieną vidutinio svorio masalas, o kitą masyviems masalams. Todėl neatsitiktinai šį sezoną debiutavęs „Salmo Agressor Jerk“ spiningas gaminamas dviejų versijų – viena jau minėta, o kita žymima skaičiumi 100 ir yra žymiai stangresnė (testas – iki 100 g).
Tas pats pasakytina ir apie kitus „Salmo“ spiningus, skirtus džerkinimui: štai „Salmo Elite Jerk“ gaminamas taip pat dviejų versijų – 80 (testas – iki 80 g) ir 100 (testas – iki 100 g). Tokie spiningai – dažniausiai naudojami, tačiau prireikia ir stangresnių, ypač tiems spiningininkams, kurie gaudo tik trofėjinius egzempliorius ir naudoja ypač stambius masalus. Tokių džerkų plukdymui naudojami spiningai „Salmo Elite Silver Jerk 110” (testas iki 110 g), Salmo Elite Black Jerk 140“ (testas – iki 140 g), „Salmo Elite Blue Jerk 200“ (testas - iki 200 g) ir „Salmo Elite Red Jerk 250), kurio testas – net iki 250 g.
Tačiau vien reikiamas stangrumas spiningo dar nepadaro džerkinimo įrankiu. Toks spiningas turi būti apsodintas vadinamojo žemo profilio valo žiedais arba, kitaip tariant, valo žiedais be kojelių, kad valas priglustų prie spiningo strypo. Tokie žiedai užtikrina gerą valo nusivyniojimą nuo ritės, kuri taip pat yra kitokia – džerkinimui daugiausiai naudojami „multai“. Tai šiuolaikinės inercinės ritės, kurių valo vyniojimo principas – tiesioginis: valas vyniojamas ant būgnelio, kuris sukasi ant ašies. Toks „multas“, pavyzdžiui, yra „Salmo Elite Venture“ modelis, talpinantis 140 m 0,35 mm skersmens valo. Kodėl ši greitaeigė ritė parankesnė nei padedanti išvengti „barzdų“ tradicinė neinercinė ritė? Todėl, kad džerkinimo metu ritės patiria stiprias smūgines apkrovas ir neinercinių modelių ašys gana greitai išklimba, o inercinių ašys įtvirtintos korpuse dviejuose taškuose ir gana nesunkiai smūgiams atsispiria.
Tačiau, kad džerkinimui galima būtų naudoti inercines rites – „multus“, spiningas turi būti tam pritaikytas, o tiksliau jo rankena turi būti speciali. Populiariai tokios rankenos vadinasi „pistoletinėmis“, nes jų apačioje yra „gaidukas“ kaip pistolete, kuris masalo užmetimo momentu apkabinamas smiliumi. Jis atlieka dvi funkcijas – užtikrina, jog meškerykotis neišslys iš delno, o taip pat padidina metimo taiklumą. „Pistoletinė“ rankena pritaikyta tvirtinti „multus“ ir leidžia reikiamai laikyti patį spiningą.
Dar vienas „džerkinių“ spiningų skiriamasis bruožas – palyginti nedidelis ilgis: nuo 1,50 iki 1,80 m. Tai sąlygoje džerkinimo ypatumai – masalą plukdyti patogiau, spiningo viršūnėlę nukreipus link vandens paviršiaus beveik vertikaliai. Taip laikant įrankį galima išgauti įvairias šuoliukų serijas, padidinti arba sumažinti jų tempą, tarpais tiesiog traukti masalą horizontaliai. Žinoma, pagrindinis džerkų „žavesio“, žiūrint lydekų akimis, bruožas – laisva eiga, kuria po eilinio trūktelėjimo sklendžia masalas, pasukdamas į šonus. Tada džerkas imituoja pasimetusią, panikuojančią žuvelę, kuri yra geidžiamas lydekų grobis.
Buldogiškas sukandimas
Vietiniai Vajuonyje lydekas gaudantys spiningininkai tikina, kad neverta imti į valtį su savimi jokių kitų masalų – tik stambias sidabraspalves vartikles. Esą, vietinės lydekos domisi tik „metalu“, o voblerius ignoruoja. Tokiais atvejais viduje visada „pasišiauši“ ir užsigeidi įsitikinti, kad kiekviena taisyklė turi išimčių. Pirmiausia dreifuodami palei sėklių, išbandėme įvairius guminukus ir voblerius. Rezultatas – du neaktyvūs kibimai. Tada išmetėme inkarą ant sėkliaus šlaito ir aš, vis dar nenorėdamas pasiduoti vietinei tvarkai, užmečiau masyvią lydekaitės imitaciją „Salmo Jack“ (18 cm, 70 g). Šis masalas plukdomas energingais šuoliukais, tarp kurių ilgos pauzės. Kai džerkas atsidūrė maždaug pusiaukelėje iki mūsų valties, spiningas sulinko, o ritė „užgrojo“.
Masalą pastvėrusi lydeka apsuko kelis ratus aplink valtį ir pagaliau pasirodė paviršiuje. Po kelių bandymų panerti į gelmę stambi margašonė jau buvo ranka pasiekiama, kai staiga paleido iš nasrų džerką. Žiūrėjau į neriančią pamažu gelmėn trofėjinę žuvį ir galvojau, kad rimtai apsižioplinau: lydekos labai tikroviškai jų grobio judesius ir išvaizdą mėgdžiojančius džerkus sukanda ypač tvirtai ir nepaleidžia iki paskutinio, tačiau dažnai masalą jos pastveria taip, kad trišakiai lieka išorėje. Todėl po to, kai pajuntate, jog lydeka jau sugriebė masalą, reikia stipriai pakirsti.
Viktoras Armalis
2015-07-21
Žūkladėžė
Specialus pavadėlis
Lucky John Jerk Leader
„Salmo“ kompanijos ekspertai spiningavimui džerkais rekomenduoja specialius pavadėlius „Lucky John Jerk Leader“ (24 ir 30 cm): iš pirmo žvilgsnio, visiškai nelankstūs pavadėliai iš storokos stangrios vielos atrodo nesimpatiški, tačiau, įsigilinus į džerkų žaismo subtilybes, paaiškėja, kad toks pavadėlis – viena tinkamiausių versijų. Džerkas juda vadinamąją „side-to-side“ trajektorija arba zigzagu, tačiau po truktelėjimo valas nebevyniojamas, o masalas vis dar juda ir dažnai užplaukia ant „pakibusio“ kartu su pavadėliu valo. Tuo momentu didelė tikimybė, kad valas arba pavadėlis užsikabins už ... masalo trišakių. Tenka džerką traukti iš vandens ir užmesti iš naujo; stangrų pavadėlį masalas kaip ieną stumia priekyje savęs, todėl nei valas nei pavadėlis nekontaktuoja su trišakiais.
Džerkinimui tinkantys spiningai pasižymi specialia konstrukcija ir atsparumu apkrovoms
Salmo Elite Silver Jerk 110 (testas – 110g)
Salmo Elite Blue Jerk 200 (testas – 200 g)
Salmo Elite Red Jerk 250 (testas – 250 g)
Salmo Elite Jerk 100 (testas – 100 g)
Salmo Agressor Jerk 70 (testas – 70 g)
Masyviems masalams užmesti rekomenduojamos inercinės ritės:
Salmo Elite Magforce
Salmo Elite Venture