Su plūdine ir dugnine pavasarį. Žvejo ekipuotė
Vis rašau apie įrangą, masalus, jaukus ir panašius dalykus. Tačiau ne ką svarbiau meškeriotojui patogiai jaustis krante, įsibridus, valtyje, galiausiai – net ir einant, vykstant į žūklę ar grįžtant namo. Su laimikiu ar be, čia jau kitas klausimas, jo nesvarstysiu.
Kaip matote iš straipsnio pavadinimo, kalbėsiu daugiau apie plūdininkus ir dugnininkus, nes pastarųjų žūklės būdų atstovo ekipuotė turi daug ką bendro – tai yra daugiau arba mažiau sėsli žūklė. Ne visada, suprantama, toks meškeriojimas gali būti netgi labai aktyvus, tačiau dabar pasirenku būtent sėslųjį variantą, kadangi jis dažnesnis.
Beje, šį straipsnį paskatino rašyti ne tik pavasaris, bet ir faktas, kad jį rašau šiek tiek atsinaujinęs savo aprangą, pirkau ir dar šį bei tą, žodžiu, leidau sau paišlaidauti. Tiesą sakant, išsirinkau ekipuotę, kuri tinka ir sėsliai, ir gana aktyviai žūklei ir, kaip pamatysite vėliau, skirtą būtent pavasariui arba rudeniui.
Nesiplėsiu rašydamas apie senus laikus, kuomet meškeriotojai eidavo žvejoti apsirėdę kaip pakliuvo, kuo pakliuvo, geriausiu atveju (o, tai jau lygis!) užsivilkdavo kamufliažinę karišką uniformą.
Skaitau savo paskutinį sakinį ir net patį juokas ima – veikiausiai man dar nuo tų laikų liko žvejybinės aprangos „lygio“ etalonas, kadangi įsigijau kelnes Norfin Sigma Canvas Camo. Atvirai pasakius, nežadėjau pirkti būtent jas, bet kuomet pasimatavau, nebesinorėjo nusimauti. Aš visada maniau, kad tik moterys linkusios neatsispirti pagundai nusipirkti gražų drabužį. Hm, veikiausiai priklausomybė tokiems dalykams yra ir pas vyrus. Gal ne visus, bet daugumai meškeriotojų tai būdinga. Kaip, tarkim, devintas spiningas ar aštunta dugninė meškerė, nes... galbūt reikės. Bet nenukrypsiu su filosofijomis ir neanalizuosiu žmogiškų priklausomybių.
Norfin Sigma Canvas Camo, kaip supratote, turi kamufliažinių akcentų. Iš pirmo žvilgsnio kelnės žūklavimui gal šviesokos, kadangi plūdininkams ir dugnininkams vis tiek tenka „terliotis“ su sliekais, uodo ar musės lervomis, kitais natūraliais masalais bei jaukais, todėl ir medžiaga kamufliažinė. O jei smarkiau išsipurvinsite kelnes – nesunku išsiskalbti. 100 proc. medvilnė skalbiasi puikiai, tik nereikia skalbimo mašinos pirmus sykius plaunant nustatyti iki virimo temperatūros, čia jums ne kokios lovatiesės ar staltiesės, todėl kelnės gali susitraukti.
Sakau „gali“, nes kol kas bandymų neatlikau ir nežinau, tiesiog perspėjau iš ankstesnės patirties. Nors Norfin Sigma Canvas Camo vidinėje įsiuvoje yra parašyta, kad neviršyti 40 °C temperatūrą skalbimo metu. Tačiau lyginti lygintuvu galite, jei norėsite ant kelnių „kantus“ užsidėti. Juokauju... Dėl lyginimo – ne.
O kodėl Norfin Sigma Canvas Camo nesinorėjo man nusiimti? Nes (pavartosiu ne visai tinkamą žodį) yra žiauriai patogios. Tiesiog priglunda prie kūno, smagu jaustis laisvai ir kartu žinoti, kad visgi esi ne tik su trumpikėmis, tačiau dar ir su kelnėmis. Beje, jos pralaidžios orui, tad nesuprakaituosite.
Juosmens srityje Norfin Sigma Canvas Camo įsiūta tampri juostą, todėl tokiems „sliekams“ kaip aš tai yra itin pravartu – kelnės nesmunka, o diržas kitąsyk varžo. Nors turintiems žemiau krūtinės solidesnį „autoritetą“ toks juosmuo irgi gerai, nes kelnės nespaus pilvo.
Kiti Norfin Sigma Canvas Camo privalumai būtų ant šlaunų esančios gana gilios užsegamos užtrauktukais kišenės, ties kulkšnimis – velcro juosta, kurios pagalba susisiaurinsite, jei norėsite, kelnių klešnes ir vasarą neropos per blauzdas visokie vorai, vabalai ar erkės. Juk prikrenta į trumpus aulinukus to „gėrio“ arba įlenda po kelnėmis vaikštant su batais. Atkreipkite dėmesį, kad būtent vasarą, nes jau minėjau, kad kelnės tiks ir esant aukštesnei oro temperatūrai.
Taip pat Norfin Sigma Canvas Camo turi sutvirtintą tamsiai rudą medžiagą ties keliais ir ant sėdimosios dalies iki pat kojų sulenkimo. Kokia iš to nauda, turbūt aiškinti nereikia.
Naujas pirkinys buvo ir bliuzonas Fox Khaki Camo. Nepasakyčiau, kad labai pigus, bet netvirtinčiau, kad būtų baisiai brangus, nes visgi firma Fox, todėl ir kokybė... Čia kaip su tomis kelnėmis – užsivilkai ir jau nebesinori nusivilkti. Bliuzonas irgi yra pakankamai šiltas, sakyčiau, kad net daugiau nei pakankamai, tačiau tuo pačiu ir nesulaiko ant kūno prakaito. Tai labiau būdinga membraniniams audiniams, tačiau 80 proc. medvilnės ir 20 proc. poliesterio audiniui suteikia panašias savybes.
Įsivaizduokite, kad užsivilkęs po bliuzonu tik apatinius Norfin Thermo Line (kažkada juos labai gyriau, bet tikrai ne veltui), o ant bliuzono – žvejybinę liemenę, puikiausiai jaučiausi esant 7 °C oro temperatūrai. Tiesa, diena buvo nevėjuota, švietė saulė, žvejojau aktyviai, bet visgi...
Fox Khaki Camo bliuzono vidus yra iš fliso ar bent jau panašios medžiagos, nes labai švelniai priglunda prie kūno. Išsyk įspėsiu, kad Fox Khaki Camo bliuzonai yra veikiausiai vienu dydžiu didesni. Galbūt ir ne, juolab tai nėra jokia blogybė, gal net priešingai, nes ties pečiais jie gana platūs, o liemens srityje gerokai susiaurėja, todėl patarčiau rinktis atsižvelgiant į šį faktą. Tai ypač aktualu tiems, kurie drabužius perka nesimatavę in
ternetinėse parduotuvėse. Šių bliuzonų rankogaliai bei apačia tampriai priglunda, tad vėjas tikrai neužpūs po drabužiu. Priekyje yra „kengūros“ kišenė, todėl greičiau sušyla rankos, bliuzonas su reguliuojamu virvelėmis gobtuvu. Kaip ir anksčiau aprašytas kelnes, nepatartina skalbti aukštoje temperatūroje.
Nenoriu vardinti aš čia viso savo žvejybinio garderobo, bet pasakysiu, jog žvejybinių striukių turiu daugiau nei tuziną. Vienos jų yra mėgstamesnės, kitas ne taip dažnai apsivelku, daug kas priklauso nuo paskirties, metų laiko ir panašiai.
Todėl pavasarinei žūklei, jei ilgiau užsisėdėsite ant kranto, pradėtų lyti, o gal net snigti, rekomenduočiau sąlyginai ploną ir tikrai nebrangią striukę Norfin Peak Green. Aš tokią nusipirkęs prieš porą metų ir esu labai patenkintas.
Faktiškai Norfin Peak Green yra tarsi demisezoninio, žieminio ir vasarinio drabužio derinys, mano manymu, labai universalus rūbas žvejybai visais metų laikais. Ši striukė, kaip minėjau, ne itin šilta, nors ir turi pamušalą, ji veikiau apsauganti nuo lietaus, šlapdribos ir vėjo.
Tai jau membraninis drabužis, kurio oro pralaidumas, pasak gamintojų, 5000 g/cm²/24 h. Gal nebaisiai didelis, tačiau turint omenyje striukės kainą, toks oro pralaidumas daugiau nei pakankamas. Siūlės klijuotos ir visiškai nepralaidžios drėgmei, kaip, beje, ir impregnuotos didelės krūtinės srityje esančios kišenės.
Norfin Peak Green užpakalinė dalis prailginta, o apačia, liemuo ir kapišonas reguliuojami bei užfiksuojami. Rankogaliai taip pat užsispaudžia su velcro juostomis, laiko labai tvirtai. Jie turi ir savotišką prailginimą, kuriame yra skylė nykščiui, todėl dengia plaštakas iki krumplių, kas gerai tuomet, kai oras staiga atvėsta, o jūs neturite pirštinių.
Tikriausiai manote, kad paistau niekus, nes kaip gali būti striukė tinkama žiemą ir vasarą? Aišku, jei kepins saulė, tai tikrai su Norfin Peak Green bus per šilta. Tačiau vėsesnį vasaros vakarą ją galima užsivilkti, o sušilus nusivilkti ir įsidėti į mažą kuprinėlę arba netgi į didesnę kišenę. Rimtai kalbu, kadangi striukė taip susilanksto ir susispaudžia, kad užima nedaug vietos ir yra neįprastai lengva. Aš pasakoju apie trečią drabužį ir vis pabrėžiu lengvumą, patogumą bei universalumą.
Kadangi užsiminiau apie kuprinę, tai reikia pasakyti, jog tokios kuprinės kaip Norfin Lagoon 25, Norfin Dry Bag 35, Energy 5 yra nedidelės ir labai patogios pusdienio arba dienos žūklei, kuomet išsiruoši pasėdėti ant upės arba ežero kranto. Į jas daug neprisikrausi, bet pavasarinei žvejybai netgi žuvaujant su plūdine arba dugnine, nereikia kažin kiek įrankių arba jauko, o masalus susidėsi ir į kelnių, striukės arba liemenės kišenes. Ak, taip, kėdutė...
Galima rinktis kuprines su įmontuotomis jose kėdutėmis, turiu tokias net dvi, jos paprastai būna visai nebrangios. Bet kaip taisyklė yra sunkios, kadangi kėdutės pagamintos ne iš aliuminio. Kita vertus, pritaikytos prie kuprinės kėdės neturi atlošo, o sėdėti nuolat įsitempus paskausta nugarą. Todėl aš paprasčiau sprendžiu tokią problemą.
Nusipirkau Norfin Impola Compact kėdę, kurios matmenys neiškleidus kėdės yra 42x12x18, todėl ją laisvai įsidedu į nedidelę kuprinę. Sveria vos 1,45 kg, o išskleidus yra tarsi fotelis, kuris, beje, išlaiko 120 kg svorį. Tiesa, be porankių.
Jei norite dar didesnio komforto, tuomet jau teks pirkti Norfin Rasio NF, bet ji, suprantama, ne tokia kompaktiška, nesudėta bus 23x22x93 dydžio. Tiesa, svers tik vos daugiau – tik 1,6 kg, ir yra, kaip nekeista, pigesnė. Bet čia jau jums rinktis, aš sakiau, ką išsirinkau.
Pamiršau apie batus. Tai gana opus klausimas, aš paprastai pavasarį aviu arba trumpus aulinius, arba su aulais iki kauliukų labiau turizmui nei žūklei skirtus batus. Dažniausiai odinius, su paaukštintais ir gerai kimbančiais prie grunto padais. Tokiu metų laiku žvejodamas plūdine nebraidau, gaudydamas dugnine – juo labiau, todėl nematau prasmės autis kokį kitokį apavą, tarkim, bridbačius arba bridkelnes.
Dabar svarbu nesušalti kojų, nes žemė vis dar laiko įšalą, krantai slidūs, ypač upių, juk vanduo tik po truputį senka, todėl visgi geriausias variantas yra minėti batai. Pavyzdžiui, Norfin NTX Scout, Aku La Val GTX Beige, visiškai atsparūs vandeniui AKU Cimon GTX Grey, AKU Trekker Lite II GTX Olive 8 ar Norfin Missionar BR ir panašūs.
Pavasarinėms išvykoms į žūklę prireiks laikiklių meškerėms, nes kitu atveju teks laužyti krantuose šakas. Laikikliai irgi turėtų būti lengvi, ištraukiami teleskopiniu principu. Tokių į kietą gruntą gal ir neįsmeigsi – sulinks. Bet pavasarį krantai patižę, žemė palyginti minkšta, nors ir pašalas dar neišėjęs...
Romualdas Žilinskas