Du viename
Puikiai atsimenu tuos laikus, kada pasirodė pirmieji silikoniniai masalai. Tai buvo tikras perversmas spiningautojų pasaulyje ir tuo laiku mūsų žvejai tiesiog negalėjo atsidžiaugti naujųjų vilioklių populiarumu tarp žvynuotųjų. Sterkų, ešerių, lydekų laimikiai pranoko visus jų lūkesčius. Bet tai tęsėsi kokį dešimtmetį. Pasirodo, ilgainiui plėšrūnės įgauna savotišką „imunitetą“ ir ima skirti joms galbūt pavojingus daiktus, primenančius jų aukas. Tą, beje, įrodė ir ichtiologai. Neaišku, ar tokia karti žuvų patirtis perduodama genetiškai, tačiau praėjus geram dešimtmečiui spiningautojų laimikių kreivė ėmė labai smukti žemyn.
Tobulėjant technologijoms silikoninių masalų gamyba, aišku, taip pat pakilo į aukštesnį lygmenį ir žūklės prekių parduotuvėse mes rasdavome pačių įvairiausių spalvinių variantų bei įvairaus minkštumo, formos guminukų. Tačiau kur kas didesnę įtaką vėl padidėjusiam kibimų skaičiui padarė guminukų plūdrumas – atsirado plaukiančiųjų silikoninių masalų, leidusių praplėsti spiningautojų technines galimybes. Beveik tuo pat metu kitos gamintojos pasirinko kitą būdą tokiems viliokliams gerinti – daugiau dėmesio skyrė guminukų kvapui ir skoniui. Taip atsirado vadinamųjų „valgomų“ silikoninių masalų, kuriuos plėšrūnės pajusdavo didesniu atstumu (ne šonine linija pajusdamos virpesius ir ne rega) ir kuriuos ilgiau laikydavo gerklėje. Žodžiu, guminukai savo struktūra tapo panašesni į plėšrūnių aukas.
2016 m. vasario 16–20 d. Pekine vykusioje stambiausioje tarptautinėje žūklės įrankių ir priedų parodoje „Lucky John“ nurungė visas savo konkurentes iš 85 pasaulio šalių (buvo pateikta net 500 eksponatų!) ir laimėjo pirmąją vietą grupėje „minkštieji masalai“. Geriausiu pasauliniu viliokliu buvo pripažintas 2015 m. pasirodęs šios firmos guminukas „Joco Shaker Super Floating“ – plaukiantis ir „valgomas“ silikoninis masalas. „Lucky John“ gamina ne vienintelį tokį vilioklį. Kitas irgi ne ką mažiau žinomas yra „Unagi Slug Super Floating“.
Sliekas, lerva ar žuvis?
„Unagi Slug Super Floating“ negalėtume priskirti silikoninių žuvelių grupei. Tai tikrai nėra joks mums įprastas riperis, nes jau vien žodis Slug sako, kad tai kažkas panašaus į vandens gyvio lervą. Bet esmės tas nekeičia, nes masalo forma tolima ir nuo vis labiau pas mus populiarėjančių silikoninių sliekų, todėl visi Lietuvos žvejams žinomi spiningavimo guminukais būdai šiam masalui tinka.
Apie masalo formą derėtų tarti dar kelis žodžius. Kažkada japonų firma „Imakatsu“ pirmoji pagamino segmentuotą vilioklį, tačiau „Lucky John“ ne tik pasinaudojo tokiu tipažu, bet ir jį patobulino. „Unagi Slug“ kūnelis yra aptakus, ištęstas, tačiau jį galima suskirstyti į dvi dalis. Pirmoji yra vientisa, užima maždaug trečdalį kūnelio (čia ir smeigiamas kabliukas), o toliau eina tarsi trys dalys, galinė – ilgiausia – ir sudaro labai ploną guminuko uodegėlę su nedideliu plokščiu uodegos pelekėliu. Uodegėlės pradžioje ir ant vientisos guminuko dalies yra dar po porą pelekėlių, kurie padeda išlaikyti pusiausvyrą masalui laisvai grimztant – vilioklis nesivarto į šonus, bet lankstosi visu kūnu, vibruoja uodega. Mano akimis žiūrint, toks masalas gal panašus į vijūną, mūsų vandenyse dažną šlyžį, nėgės lervą ar kitą ištęsto kūno žuvelę, nors tai tikrai netradicinis riperis.
„Unagi Slug“ masalu spiningauti reikia aktyviai. Galima įvairiai lengviau arba stipriau timpčioti, trūkčioti, galimi ir pulsuojantys judesiai. Apskritai šis masalas itin tinkamas žūklei karolinos, teksaso sistemėlėmis, paprastais galvakabliais arba galvutėmis, sumontuotomis kartu su kabliukais. Atkreipkite dėmesį į vieną niuansą – nors masalas yra plūdrus ir visada stengiasi (kaip, tarkim, užkabintas ant kabliuko su švinine galvute) stotis vandenyje į vertikalią padėtį, tačiau pernelyg sunkūs paprasti, ofsetiniai arba dvišakiai kabliukai gali skandinti vilioklį ir jis tokiu atveju neatskleis visų savo gerųjų savybių – praras būdingą plūdrumą. Gaudant įprastais mums šrato formos galvakabliais, derėtų juos rinktis kiek įmanoma lengvesnius arba paieškoti labiau tinkamų spiningauti plūdriais guminukais galvakablių formų.
„Unagi Slug Super Floating“ gaminami 6,3, 7,6 ir 8,9 cm dydžių, jų spalvų gamą sudaro 10 spalvinių variantų. Guminukai prisodrinti krevečių aromato. Tinka visoms plėšriosioms žuvims gaudyti (panaudojus atitinkamas sistemėles – net ir šapalų bei meknių žūklei), tačiau labiausiai juos išskirčiau kaip puikius sterkų ir ešerių vilioklius.
Geriausias šių metų silikoninis masalas
Visiškai kitoks yra „Joco Shaker Super Floating“ guminukas, kurį pagal formą drąsiai galėtume pavadinti klasikiniu riperiu, nors jo kūnelyje yra rantelių, kurie būdingesni tvisteriams. Žinoma, skirtumas nuo daugumos mūsų naudojamų tokių masalų yra akivaizdus, nes tai tarytum dviejų masalų derinys – ir plūdrus, ir „valgomas“. „Joco Shaker“ pagamintas iš itin mažo tankio silikoninių medžiagų, kitaip tariant, iš labai minkšto plastiko (Floating Soft Plastic System), kuris yra gerokai lengvesnis už vandenį. Kad taip yra iš tiesų, galima įsitikinti įmetus vilioklį į vandenį – panirs tik trečdalis jo kūnelio.
Kita teigiama šios medžiagos savybė – guminukas yra labai tvirtas ir jam nebaisus plėšriųjų žuvų kramsnojimas, jis puikiai laikosi užmautas ant kabliuko, nesusidėvi netgi dažnai keičiant galvakablius (paprastuose guminukuose kaipmat atsiranda ertmių, jie plyšta, nuslenka nuo galvakablių kabliukų), blogiausiu atveju galima žiebtuvėliu nesunkiai užlydyti įtrūkusias vietas.
Žinoma, tai nėra vienintelis „Joco Shaker“ privalumas. Antraip jis nebūtų išrinktas geriausiu šių metų minkštuoju masalu. Ir vėl norėčiau pabrėžti jo plūdrumą. „Joco Shaker“ bet kokiu atveju stengiasi atsistoti vandenyje taip, kad jo uodegėlė kiltų į viršų. Panaudojus atitinkamus galvakablius (tinkamiausi būtų stand up), guminukas dugne laikysis nedideliu kampu vertikaliai, jo uodegėlė, jei žvejosime upėje, netgi judės veikiama tėkmės. Tokiu masalu galima žaisti viename žvejybos taške, nors jo galimybės yra gerokai platesnės – labai puikiai pasiteisina džigaujant klasikiniu būdu, traukiamas viduryje vandens laiptuota trajektorija ir netgi vedamas tolygiai.
Kalbėdamas apie žūklę galvakabliais dar norėčiau atkreipti dėmesį į vieną faktą. Kadangi guminukas yra plaukiantis, norint juo pasiekti, tarkim, stiprioje tėkmėje dugną, teks panaudoti sunkesnius galvakablius nei įprasta. Mat dalį galvučių svorio kompensuos masalo plūdrumas. Be to, pats vilioklis (kartu su galvakabliu arba kabliuku, kuriam pritaisyta švininė galvutė) svers daugiau nei įprastai, tad mes jį galėsime toliau užmesti.
Kadangi „Joco Shaker Super Floating“ gali būti didesnis už anksčiau minėtą „Unagi Slug“, be to, jis yra ir kitokio tipo, tai labiau akcentuočiau lydekų, šamų, sterkų žūklę. Žinoma, mažesnieji modeliai puikiai tiks ir kitoms plėšrūnėms, ypač ešeriams gaudyti. „Joco Shaker“ gaminami 5,6, 8,9 ir 11,4 cm dydžių, supakuoti atitinkamai po 6, 4 ir 3 vienetus. Pakuotėse galima laikyti skirtingų spalvų guminukus ir nebijoti, kad jie nusidažys savo „kaimynų“ spalvomis, nes plastikinėse dėžutėse yra specialios ertmės ir jie vienas su kitu nesiliečia. „Joco Shaker“ siūlomi 10 spalvinių variantų, jie yra prisodrinti skumbrės kvapo.
2016-05-02