Tvisteris – ne toks paprastas, kaip atrodo
Veikiausiai niekas net nebandys prieštarauti, jei pasakysiu, jog patys populiariausi silikoniniai masalai yra taip vadinamieji riperiai, kurie savo forma primena žuvelę. Antri pagal populiarumą būtų tvisteriai. Jei apie pirmuosius masalus kalbama daug, tai apie antruosius kažkodėl gerokai mažiau.
Žvejų nuomone, tvisteris ir lieka tvisteriu, tokie silikoniniai viliokliai daugmaž vienodi, skiriasi gal tik dydžiais. Iš tiesų taip nėra. Šiame straipsnyje paaiškinsiu kodėl.
Noriu to ar ne, tačiau vėl tenka grįžti į senus laikus, kuomet dar tais gūdžiais sovietiniais laikais pirmąsyk mūsų spiningautojai išvydo iš silikono pagamintus vilioklius, kuriems tuojau pat prilipino „guminukų“ pavadinimą. Tai ir buvo mano minėti tų dviejų rūšių masalai – „žuvelės“ ir „kirminai“.
Kaip tiksliau – grub ar twist?
Nežinau ar tvisteriai iš tiesų labai panašūs į tikrus kirminus (pas kiekvieną žmogų savita vaizduotė), nes turi šeivos, torpedos, cilindro formos kūnelį ir didelę iš šonų suplotą uodegą. Visgi žodis „kirminas“, jei išverstume jį į anglų kalbą, labiau atitinka tikrąjį šio masalo pavadinimą.
Užatlantėje, iš kur kilo tokio tipo viliokliai, jie nuo pat pagaminimo pradžios iki dabar priskiriami grub silikoninių vilioklių grupei, kas pažodžiui ir būtų kirmėlė, vikšras, lerva. Bet kodėl mes, ypač vyresnės kartos spiningautojai, juos vadiname tvisteriais?
Ir vėl reikėtų prisiminti praeitį. Pirmuosius tvisterius į sovietų sąjungą mums pristatė Mister Twister kompanija, kuriai šįmet sukako lygiai 50 metų. Kadangi ant pakuočių labiausiai išsiskiria firmos logotipas, tai tokio tipo masalai tuomet ir buvo „pakrikštyti“ tvisteriais...
Kaip matote, „krikštas“ gavosi labai vykęs, tad visose postsovietinėse respublikose kalbėdami su žvejais apie tvisterius būsime reikiamai suprasti. Todėl aš šiuos masalus ir toliau vadinsiu tvisteriais, nes, kaip sako patarlė, įpratimas yra antras prigimimas
Jei apie tokius vilioklius bandytumėte kalbėtis su amerikiečiais, tuomet jau tektų naudoti grub sąvoką.
Visgi, mano supratimu, tvisteris yra labiau tokį masalą apibrėžiantis, tikslesnis pavadinimas, jei ne pagal tiesioginę savo reikšmę (twist – raitytis, kraipytis, vingiuoti), tai bent jau pagal mūsų žvejų įsivaizduojamą. Turiu omenyje faktą, kad į grub grupę pakliūva ir įvairios vabzdžių lervų imitacijos, kurios primena, tarkim, sliekus, laumžirgio lervas, vėžius ar net apskritai nesamus gyvius.
Apie klasikinius ir „įmantrius“ tvisterius
Kita vertus, tvisterių gali būti taip pat įvairių. Jei kalbėtume apie, vėlgi mūsų akimis, klasikinį tvisterį, tai jo kūnelis, ką jau minėjau, turėtų būti tarsi storoka šeiva, rantytas, o uodega – maždaug kūnelio ilgio, smarkiai suplota, gana plati, neretai net platesnė už vilioklio kūnelį, ir smarkiai lenkta žemyn. Jei pažvelgtume į Lucky John katalogą, tokie būtų, pavyzdžiui, Lucky John J.I.B. Tail ar Lucky John Pro Micro Grub guminukų modeliai.
Tiesa, abiejų šių silikoninių masalų skiriasi kažkiek uodegėlių lenkimas, jų ilgiai ir pločiai, lyginant su kūneliu. Pirmųjų guminukų uodegos labiau primins G raidę, o antrųjų bus panašesnės į C, bet tai jau smulkesnės, neesminės detalės, į jas išsyk mažiau patyręs spiningautojas net neatkreips dėmesio.
Ir be reikalo, nes būtent uodegos plotis, ilgis, lenkimo kampas įtakoja tvisterio vibracijos dažnį, kalbat paprasčiau – tokių vilioklių animaciją. Kūneliai šiuo atžvilgiu vaidina kur kas menkesnį vaidmenį, nei, tarkim, riperiams.
Tačiau tiek Lucky John J.I.B. Tail, tiek ir Lucky John Pro Micro Grub, pasikartosiu, bet kokiu atveju yra klasikiniai tvisteriai.
Lygiai taip pat tvisteriais vadinsime ir Curly Tails kategorijos masalus. Jie turi labai ilgas ir bent du sykius persuktas (perkreiptas), tačiau daug mažiau, nei klasikinių tvisterių, nusklembtas (palenktas) žemyn uodegas, jos praktiškai sutampa su kūnelio išilgine ašimi.
Kaip pavyzdys būtų Lucky John 3D Kubira Fire Tail, Savage Gear 3D Burbot Shallow arSavage Gear 3D Hard Eel silikoniniai masalai.
Nuo pastarųjų mažai kuo skiriasi ir Twister Tails tvisteriai, nes jų uodegos perkreiptos tik vieną sykį. Šių tvisterių pavyzdžiai būtų SG Cutbait Herring Kit, SG 3D LB Hybride Pike silikoniniai modeliai. Kaip matote, kol kas minėtuose tvisteriuose kūneliai gali būti įvairūs, jie klasifikuojant šiuos masalus reikšmės tarsi neturi.
Beje, tai liečia ir klasikinius tvisterius, nors „patys pačiausi“ klasikiniai ir yra su tais rantytais torpedos formos kūneliais. Jei kūneliai būtų kitokie, pavyzdžiui, žuvelės formos, tuomet sakytume, kad tai yra tvisterio ir riperio „hibridai“. Tačiau išties tai jokie hibridai, tiesiog mes patys sugalvojome tokių vilioklių apibrėžimą. Bent jau man tada būna gerokai aiškiau, apie kokios formos tvisterį kalbama.
Visgi kūneliai gali lemti tvisterių klasifikaciją. Pavyzdžiui, jei tai bus G-Tails Worms kategorijos masalai. Jų kūneliai yra smarkiai ištęsti ir šiuos vilioklius mes galėtume vardyti tiesiog silikoniniais sliekais su tvisteriams būdingomis uodegėlėmis. Norėčiau pabrėžti, kad su įvairių formų uodegomis, palyginimui, YUM Thump’N Dinger ir YUM Ribbontail masalai.
G-Tails Worms kategorijai galima būtų priskirti ir Lucky John Ballist ar Keitech Mad Wag guminukus. Antrieji silikoniniai masalai faktiškai neturi analogų, tad galbūt aš klystu klasifikuodamas.
Nors bet kokiu atveju jie irgi bus tvisteriai, ko negalėčiau pasakyti apie YUM Genie modelį.
Kažkada, kai pasirodė pirmieji tvisteriai, kai kurie spiningautojai tvirtino, jog geresnis efektas viliojant plėšrūnes gaunamas maunant šiuos masalus ant kabliuko „aukštyn kojomis“, kuomet jų uodegėlės būna palinkusios į viršų. Aišku, vandenyje uodegos nusvirdavo vėl žemyn ir persikreipdavo, kaip tai yra Twister Tails modeliuose.
Galbūt racijos tokiuose eksperimentuose ir buvo, nes faktas, jog tvisterio animacija pakisdavo.
Dabar rastume ir specialiai gaminamų tvisterių, kurie sukonstruoti taip, kad jų uodegėlės užlenktos į viršų. To pavyzdys – SG Cannibal Curltail guminukas. Smulkūs iškarpymai jo uodegėlėje vargu ar turi reikšmės vibracijai, tai veikiau, jei taip galima išsireikšti, estetiniai pagražinimai arba išskirtinis firmos dizainas.
Nors tvisterių uodegėles mes kažkada karpydavome. Juk patrumpinus, susiaurinus „kirmino“ uodegą jo žaidimas gali kisti iš esmės. Beje, taip kitąsyk darau ir dabar, bet paprastai tokius „pagerinimus“ taikau smulkiems mikrodžigavimui skirtiems šio tipo masalams.
Pasitaikydavo, kad trumpindavau ir tebetrumpinu tvisterių kūnelius. Bet tai įtakos konkretaus modelio žaidimui dažniausiai neturi.
Norėčiau dar sugrįžti prie tvisterių kūnelių ir kai ką patikslinti. Rantyti klasikinių tvisterių kūneliai buvo sugalvoti ne šiaip sau. Jie, pasak gamintojų, vizualiai teigiamai veikia žuvis (nesu tuo tikras), be to kūnelių rantai skleidžia papildomus mikro virpesius.
Dėl pastarojo dalyko nesiginčyčiau, bet visgi suabejočiau, ar tie „mikro virpesiai“ turi bent kiek didesnę reikšmę kibimui. Na, tebūnie taip...
Net ir varlės būna tvisteriais
Rašinyje paminėjau tik labai nedidelę dalį įvairių tvisterių, jų yra begalės ir nemažai tokių, kurių, kalbu atvirai, net nepajėgčiau suklasifikuoti. Silikoniniai masalai kasmet tobulėja, pagaminama vis naujų modelių, todėl ir šių vilioklių rūšiavimas nuolat kinta, plečiasi. Eiliniam žvejui vargu ar įdomu, kokiai kategorijai, grupei ar tipui priskiriamas vienas ar kitas guminukas, jam svarbu, kad juo gerai gundytųsi žuvys.
Visgi apie vienus tvisterius dar norėčiau trumpai šnektelėti, nes jie yra išskirtiniai savo forma. Kalbu apie dviuodegius tvisterius, kuriuos svetur vadina Double Tails. Dauguma spiningautojų juos puikiai žino, nors, kas keisčiausia, mūsų žūklės parduotuvėse pastaruoju metu tokių modelių labai pasigendu.
Tačiau silikoninių varlių netrūksta. Faktiškai kai kurie jų modeliai (bet tikrai ne visi) ir yra Double Tails atitikmenys, kadangi, kaip minėjau, daugeliu atveju tvisterio kūnelio forma neįtakoja šių masalų rūšiavimo. Paimkim, kad ir Balzer Shirasu Clone Frog silikoninę varlę – tikrą lydekų skanėstą. Jos kojelės niekuo nesiskiria nuo dviuodegio tvisterio uodegėlių.
Jei tvisterį galima vadinti bene agresyviausiu guminuku, nes jis skleis stiprią vibraciją net labai lėtai vedamas, tai dviuodegis tvisteris bus dvigubai agresyvesnis. Na, bent jau teoriškai. Praktiškai gal ir ne, kadangi jo uodegos ne nuleistos žemyn, ne stačios, bet savo plokštuma yra horizontalios. Tokia uodegėlių padėtis keičia vibracijos dažnį, manyčiau, kad ne į didesnę pusę.
Tačiau visumoje Double Tails ir jų principu sukonstruotos silikoninės varlės vis tiek bus agresyvesnės už bet kokius kitus tvisterius.
Vieną tvisterių savybę, kuri labai padeda spiningaujant tuomet, kai plėšrūnės yra vangios, žvejai dažnai pamiršta. Beje, ji pravers dabar, nes šaltame vandenyje, kaip žinia, visos žuvys dažnai būna apatiškos.
Neretai pasitaiko, kad džigaujant plėšrūnės nori nedidelio masalo pakėlimo nuo dugno ir tuo pat metu ilgo jo sklendimo. Regis, sunkiai suderinami dalykai, tačiau meškeriotojai randa išeitį – lengvina galvakablius arba ofsetines galvutes. Bet su lengvomis galvutėmis kai kurie riperiai, o juk jie pas mus patys populiariausi, kartais paprasčiausiai nežaidžia, būna tarsi negyvi.
Tvisteriams tokie dalykai negresia, nes šių masalų uodegėlės virpės visada (juk sakiau – tai itin agresyvūs masalai!), nesvarbu, žuvausime tekančiame ar stovinčiame vandenyje. Juos galima vesti itin lėtai ir vienodu tempu sukant ritę, kas tokiu metų laiku taip pat bus labai naudinga.
Tačiau apie žūklę tvisteriais rašiau ir dar rašysiu, ši tema nesibaigianti...
Romualdas Žilinskas