Trumpai apie drop shot įrankius ir masalus
Kažkada, kai dar drop shot metodas Lietuvoje žengė pirmuosius žingsnius, spiningai šiam būdui buvo naudojami kokie pakliuvo. Na, gal ne visai taip, tačiau specializuotų kotų nebuvo ir teko rinktis trumpus bei jautrius spiningus, kurių paskirtis pati įvairiausia. Tiesą pasakius, to neatsisako daug kas ir dabar, visa esmė – spiningas turi būti kiek galima jautresnis ir gana standus, kad būtų galima jausti kiekvieną žuvies prisilietimą prie vilioklio.
Kadangi vienas iš pagrindinių žūklei drop shot metodu įrankių reikalavimas – jų jautrumas, tai įtakoja ir spiningų ilgį, nes trumpi kotai yra jautresni už ilgus, o standūs, greitos akcijos geriau perduoda kibimą žvejo rankai nei minkšti. Tačiau šiuo atveju susiduriame su nepageidaujamu reiškiniu – varginti stambią žuvį tokiais spiningais sunkiau, nemažai jų nusipurto ir nuo kabliuko. Tad įrankį reikėtų rinktis atsižvelgiant ir į šiuos faktorius – „nenusikietinti“ ir „nenusitrumpinti“ iki maksimumo.
Žvejybai iš valties renkamės iki 2,1 m ilgio standartinius spininginius kotus, kurie atitinka mano išvardytus reikalavimus, o specialius drop shot konstruotus spiningus jau galime naudoti ir ilgesnius. Visgi trumpesni kotai turi ir dar vieną privalumą – jais lengviau valdyti masalą ir reikiamai juo žaisti.
Paprastai kotų testai (užmetimo svoriai) priklauso nuo gaudomų žuvų bei naudojamų masalų joms vilioti. Viename savo straipsnių esu minėjęs, kad pagrindinės šiuo metodu gaudomos žuvys yra sterkai bei ešeriai, logiška būtų manyti, jog ir spiningai joms bus skirtingi, atsižvelgiant į masalus, sistemėles, valo storį ir kitus faktorius. Paprastai drop shot spiningai turi šiek tiek didesnį testo diapazoną, nei nurodyta. Norėjau pasakyti, kad galima naudoti šiek tiek mažesnius ir didesnius svorius už minimalią ir maksimalią užmetimo ribą, kadangi šie kotai yra standūs, todėl nelinks nuo papildomos apkrovos, tačiau tuo pat metu ir jautrūs, kad galėtume žvejoti su lengvesne sistemėle. O pagrindinė mano mintis ta, jog šie spiningai yra daugiau arba mažiau universalūs ir smulkesnių, ir stambesnių žuvų žūklei.
Ritė naudojama mums įprasta neinercinė, nors kai kurie žvejai vis dažniau gaudo ir su multiplikatorinėmis. Ritės turėtų būti nedidelės, atsižvelgiant į spiningo ilgį bei svorį taip pat nesunkios, kitu atveju prarasime balansą ir tuo pačiu jautrumą su masalu.
Dropšotui naudojami silikoniniai masalai skiriasi nuo mums įprastų guminukų forma, tačiau dydžiai gali būti įvairūs. Paprastai drop shot nenaudojami ilgesni nei 10 cm guminukai, nors išskirtinais atvejais sterkus galima gaudyti ir 12 ar net 15 cm dydžio viliokliais. Visgi standartas bus apie 5–7 cm masalai. Jų forma orientuota į laisvą skendimą be papildomo svorio (galvakablio, ofsetinės galvutės), todėl kai kurie bus labai lėtai skęstantys, ištęsti, su laisvai vibruojančiomis uodegėlėmis ar visu kūneliu. Tai įvairūs sliekai, vėžiukai, neaišku ką primenantys gyviai ir, suprantama, taip pat žuvelės. Pastarųjų uodegos, kaip taisyklė, ne kanopėlės formos, o tiesiog plokščios, besibaigiančios viena ar keliomis silikoninėmis atraižėlėmis (nerandu atitinkamo žodžio apibūdinimui). Jų kūneliai irgi dažniausiai yra plokšti, ilgi, dėl ko tokios žuvelės gali vienodai gerai lankstytis visu savo ilgiu.
Spalviniai variantai patys įvairiausi, visgi mūsų žvejai dažniausiai naudoja artimus natūralioms žuvų spalvoms. Beje, drop shot vilioklių gamintojai tokį pasirinkimą galbūt ir nulėmė, nes šiam spiningavimo būdui bent jau žuvelių imitacijos dažnai būna daromos diegiant 3D technologijas, įtaisant „žuvelėms“ akis ir pan.
Gaudant dropšotu galima naudoti ir paprastus tvisterius (įprastiniai riperiai tiks mažiau), visgi specialūs masalai yra geresni. Suprantama, daug kas priklauso ir nuo žvejo gebėjimo manipuliuoti viliokliais. Kita vertus, dabar dauguma tokio tipo masalų pagaminti iš „valgomo“ silikono, o tai ne tik papildomai suvilioja plėšrūnes, bet ir padeda spiningautojui tada, kai žuvys kimba labai atsargiai arba kai jos vilioklius griebia laisvo skendimo metu. Dažniausiai tokiu atveju kibimas jaučiamas prastai, tenka sekti valo pasislinkimą (jei spiningaujame toliau užmesdami masalą), tad prireikia laiko, kad žvejys sureaguotų į kimbančią žuvį ir laiku pakirstų. „Valgomą“ silikoną plėšrūnė bent kelias akimirkas palaiko gerklėje ir tai yra didelis privalumas.
Romualdas Žilinskas