Meškeriojimas su waggler. Adapteriai, stop mazgai, plūdžių antenos
Kažkada esu rašęs, kad niekam tikusios yra tos waggler plūdės, kurių korpuse įtaisyta valui slinkti auselė pagaminta iš plastiko. Šis plastikas dažniausiai būna ne pats kiečiausias ir todėl slenkantis valas patiria gana didelę trintį. Galiausiai tokia auselė susibraižo ir tuomet gija plūdė slankioja dar blogiau. geriausiai, jei auselė pagaminta iš nerūdijančios vielos.
Kiekvienas meškeriotojas pasakys, kad kuo auselė yra platesnio diametro, tuo lengviau ir greičiau pro ją slinks valas. Bet tokiu atveju pro auselę gali pralįsti ir stop mazgas.
Ar visada reikalingas adapteris?
Tačiau šios mano mintys buvo publikuotos daugiau nei prieš dvidešimt metų, kuomet žvejojau waggler plūdėmis nenaudodamas adapterių. Tiesą sakant, kai kada taip meškerioju ir dabar, tad visgi tų minčių neatsisakau.
Kas yra waggler adapteris? Apibūdinti vienu sakiniu gana sudėtinga. Nežinau ar tiksliai išsireiškiau: tai detalė, kuri laisvai slankioja valu ir prie jos tvirtinama plūdė (ar priešingai – adapteris prie plūdės?).
Adapterių privalumas tas, kad naudojant šiuos patobulinimus, galima laisvai pasikeisti waggler neišardžius visos sistemėlės. Kita vertus, naujai plūdei neretai reikia ir kitokio svarelių išdėstymo, kitokios gramzdų masės, tad ne visada adapteris šiuo atžvilgiu bus naudingas.
Adapterių yra įvairiausių tipų, tai gali būti detalės, kurių pagrindą sudaro trumpas vamzdelis, karoliukas su kiauryme, paprasčiausias suktukas (pro jo vieną auselę ir slenka valas). Plūdė prie adapterio tvirtinama dviem būdais, tai priklauso nuo adapterio konstrukcijos: arba įmaunama į adapterio guminį, silikoninį, plastikinį vamzdelį, arba prisegama karabinu.
Pirmojo tipo adapteriai, mano nuomone, mažiau patikimi, nes plūdes laikančių vamzdelių kiaurymės ilgainiui išplatėja, kuomet guma, silikonas ar plastikas išsitampo, arba jau išsyk prastai apspaudžia waggler kylį, o jei tai yra vamzdelio formos tokio tipo plūdė – jos korpuso apačią. Dėl šių priežasčių plūdę smarkiai sviedžiant galima pamesti, ji gali išsinerti iš vamzdelio traukiant žuvį per vandenžolių tankmę.
Adapteriai, kurie turi prisegėjus, tvirtai laiko plūdę, čia negali kilti jokių abejonių. Tačiau ir pastarieji ne visai tobuli, nes tokie adapteriai neretai būna palyginti masyvūs. Kita vertus, bet kokio tipo adapteriai turi kažkokį svorį, o tai gali trukdyti labai tiksliai subalansuoti nedidelio plūdrumo plūdes. Na, bent jau konstruojant sistemėlę tenka atsižvelgti į šias papildomas detales. Dėl to kitąsyk adapterių vengiu, nors iš principo tai gana patogus dalykas.
Pats elementariausias adapteris gali būti paprasčiausias suktukas su segtuku, tokių komplektų rasite kiekvienoje žūklės parduotuvėje, juos neretai naudoja spiningautojai, dugnininkai, suprantama, kitiems tikslams. Kai kurie kiti meškeriojimui su waggler tinkami adapteriai irgi gali turėti universalesnę paskirtį – jie taikomi žūklaujant dugnine meškere, kuomet montuojamos įvairiausios sistemėlės – prie tokių konstrukcijų tvirtinami svareliai, šėryklėlės ir panašiai.
Tik du mazgai, o problemų begalė
Mano nuomone, guminiai, silikoniniai ar plastikiniai stop mazgai (stoperiai, stabdžiai) neretai būna niekam tikę, kadangi kliūva už smulkesnių meškerykočio žiedelių – paprasčiausiai per dideli. Ir kol kas neišrasta nieko geresnio, nei nuo pat waggler atsiradimo pradžios naudojami tam tikslui paprasčiausi siūlai.
Beje, šioks toks paradoksas – tolimojo užmetimo meškerės match, kurios faktiškai rekomenduojamos žūklauti su waggler, tai pasako ir jų pavadinimas, dažniausiai yra su mažais žiedeliais. Todėl (tai nėra geriausias patarimas, bet visgi...) norint išvengti stop mazgų kliuvimo, verta naudoti kokią nors nebrangią teleskopinę meškerę, kurios žiedeliai būna gerokai didesni.
Tačiau iš siūlų padaryti mazgeliai irgi ne visuomet pasitaiko kokybiški, nes kai kurie jų silpnai susiveržia ir išmirkę ima slankioti valu, kiti – atvirkščiai – išbrinksta ir „mirtinai“ suveržia valą. Kadangi jie kainuoja tikrai pigiai, stengiuosi mazgelių prisipirkti pačių įvairiausių, nes siūlai, iš kurių jie pagaminti, būna skirtingo storio, o žvejoti tenka taip pat su įvairaus diametro valais.
Jei nepatingiu, ilgais žiemos vakarais jų prisiraišioju ir pats – rišu ant plastikinių vamzdelių, kurie naudojami ausų krapštukams, ir pasidarau iš įvairaus diametro siūlų stop mazgų. Kuomet toks mazgas yra visai siauras, o valas plonas, pasitaiko, jog jis paprasčiausiai pralenda pro plūdės auselės ar adapterio kiaurymę.
Tokiems atvejams kartu su suraišiotais mazgeliais komplekte parsiduoda ir plastikiniai karoliukai su skylutėmis. Jie kartu su plūde slenka valu ir turėdami mažesnio skersmens skylutę užstringa ties stop mazgu. Taip bent jau turėtų būti.
Bet tokius karoliukus kai kurie mazgelių gamintojai parenka bet kaip ir dažnokai šių karoliukų skylutės būna ne ką siauresnės negu plūdės auselė – plonesnis valas labai sėkmingai pro juos pralenda kartu su stop mazgu.
Tad mano atsargose yra kelios saujos įvairių karoliukų, kurių prisiperku bižuterijos krautuvėse. Beje, komplekte randami karoliukai dažnai būna iš minkšto plastiko, o jis, kaip minėjau, turi didelę trintį ir valas pro jį slenka sunkiai. Veikiausiai pagaminti iš minkšto plastiko rutuliukai komplektuojami todėl, kad nenupjautų valo. Bet naudodamas iš kieto plastiko, keraminius rutuliukus, kuriuos, kaip sakiau, perku bižuterijos parduotuvėse, dar nė sykio nesu nutraukęs gijos ties stop mazgu.
Plūdžių auselių ir adapterių ertmė gali būti įvairių diametrų. Ar skylutė tiks jums žvejoti be papildomų karoliukų priklausys nuo naudojamo valo storio. Pagal paskaičiavimus 0,15–0,18 mm valui reikės maždaug 0,3–0,6 mm dydžio skylučių.
Kiek žvejoju, pastebėjau, kad gal tik pusė žvejų, kurie naudoja waggler, teisingai nukerpa užveržto ant valo stop mazgo laisvus galus. Bent vienas iš šių meškeriotojų taip pasielgė todėl, kad... nežinojo, jog juos apskritai reikia nukirpti, o siūlas, iš kurio buvo surištas mazgelis, pasirodė esąs nelabai ilgas. Taigi kalbu apie klaidą, kurią daro absoliuti dauguma mūsų žvejų, kurią anksčiau darydavau ir aš pats.
Laisvus mazgelio siūlo galus jūs negalite nukirpti visiškai lygiai iki paties mazgelio – tokiu atveju anksčiau ar vėliau iširs mazgas, o be to reikia labai šviesių akių ir tvirtų rankų atlikti tokią subtilią operaciją. Todėl jums vis tiek lieka bent jau milimetro dalies ilgio „ūseliai“ iš abiejų mazgelio pusių.
Kadangi siūlai (jei žinoma jie yra tikrai kokybiški) būna pagaminti iš sintetikos, kuri mažiau išmirksta vandenyje, minėti „ūseliai“ styro ir slenkant valui pro žiedelius už jų kabinasi. Tai sudaro papildomą trintį ir trukdo laisvai slinkti valui meškerės žiedeliais užmetimo metu. Todėl po kažkurio laiko žvejys ima nesuprasti: kaip čia atsitiko, kad dugną lietęs masalas kabo virš jo? Nejaugi kažkokiu būdu pakilo vandens lygis?
Bet nutiko tai, kas ir turėjo nutikti – ilgainiui slankiodamas pro žiedelius mazgelis vis kliuvo už jų ir pasistūmė iš vietos.
Dabar jus nustebinsiu ir, perspėju, kad tai yra ne kokia nors korektūros klaida. Mazgelio laisvi galai turi būti bent po 3 cm ilgio. Ilgesni – dar geriau.
Žodžiu, nusipirkote mazgelių komplektą, užveržėte mazgą ir galite drąsiai žvejoti nekirpdami laisvų siūlo galų. Ilgi jo galai nesimaskatuos, o prilips prie valo. Stop mazgas tokiu atveju bus plastiškesnis ir tikrai nepasistūmės iš vietos.
Jei naudojame labai sunkią plūdę su papildomai įtaisytu svoriu, ji gali irgi turėti įtakos tam, kad mazgelis pasislenka iš vietos. Kad taip neatsitiktų, reikia rišti du stop mazgus vieną priglaudus prie kito. Tačiau šiuo atveju po vieną siūlo galą ties jų susiglaudimu reikėtų nukirpti.
Raudona, juoda, plona ar stora?
Praeitame rašinyje minėjau apie pasunkintas waggler, apie tai, kad būna tokių plūdžių, kuriose korpuso svoriai keičiami, pritaikomi pagal žūklės sąlygas. Panašiai yra ir su antenėlėmis – kai kuriose tokio tipo plūdėse gali būti keičiami antenų galiukai. Priminsiu, kad teisingai subalansuotos waggler iš vandens kyšo ne visa antena, bet tik jos dalis, kuri dažniausiai nudažyta ryškia spalva.
Paprastai atsarginiai antenų galiukai parduodami kartu su plūde komplekte, bet galima tokių pasidaryti ir pačiam, svarbu atitiktų galiukų diametras. Tokie pakeitimai turi racijos, nes skirtingų spalvų antenos geriau matomos esant vis kitokioms žūklės sąlygoms ir nebūtinai geriausias variantas bus ryškiai raudona arba oranžinė spalva, kai kada labiausiai tiks, tarkim, juoda arba balta. Apie antenų spalvas esu rašęs išsamų straipsnį, tad nesikartosiu.
Tačiau antenų galiukai gali būti keičiami ne tik dėl geresnio matomumo. Esant stipriam vėjui, smarkiai banguojant mažesnį poveikį šie pašaliniai veiksniai turės waggler plūdei su plonu antenos galiuku. Faktas, kad tuomet būna prastesnis matomumas, tačiau, kaip mėgstu sakyti, iš dviejų blogybių renkamės mažesnę.
Kai kurie keičiami antenų galiukai turi netgi savotiškus sparnelius, jie reikalingi tolimam ir tikslesniam waggler užmetimui. Arba pastorinti „bumbuliukais“, kas būdinga drifbeater plūdėms. Yra tokių waggler, kuriose vietoje antenėlės galiuko įsistato paprasčiausia švieselė. Meškeriojimui nakčiai galima įsigyti ir specialias šio tipo plūdes. Bet apie visa tai jau irgi esu išsamiai pasakojęs kituose savo rašiniuose.
Romualdas Žilinskas