Membraninių drabužių priežiūra
Neperšlampamų, kvėpuojančių drabužių svarbiausi techniniai elementai yra fluoropolimerų pagrindu pagamintais preparatais apdorota išorinė (dažniausiai sintetinė – poliesteris arba nailonas) medžiaga ir speciali kvėpuojanti, neperšlampama membrana. Išorinės medžiagos „neperšlampamumo efektas“ (angliškai Durable Water Repellency – DWR) kyla iš to, kad audinio struktūros elementai (fibros), padengti specialiais polimerais, pasižymi chemine savybe atstumti (arba nubėginti lašeliais) vandenį. Kartais tokie paviršiai dar vadinami hidrofobiniais, o jų ne mažiau svarbi savybė yra ta, kad drėgmė garų pavidalu pro tokią medžiagą prasiskverbia išorėn. Membranos paskirtis – aktyviai siurbti išorėn garinamą kūno drėgmę kartu neleidžiant drėgmei skverbtis priešinga kryptimi. Naujo tokios paskirties ir konstrukcijos drabužio nereikia specialiai ruošti naudojimui pagal paskirtį, tačiau dėvint jį reikia periodiškai ir kvalifikuotai prižiūrėti – kad jo specialiosios savybės neišnyktų.
Priežiūros klausimais savo patirtimi ir patarimais dalinasi, ilgametis SALMO darbuotojas, Eugenijus Baltauskas
Taip jau susiklostė mano gyvenimas, kad 80 procentų mano drabužių ir avalynės yra įvairūs techniniai rūbai, pasaulyje žinomi Outdoor pavadinimu. Iš esmės apranga žvejybai irgi patenka į Outdoor ir techninių drabužių kategoriją. Tiek viršutiniai – su „kvėpuojančiomis“ membranomis, tiek įvairūs apatiniai, bei dauguma batų. Ir taip jau gaunasi, kad visi tokie rūbai yra iš esmės brangesni nei dauguma kasdieninių, nepaisant to, kad prekiniai ženklai daugeliui mažai žinomi ar nežinomi visai. Tie, kas susipažinę su tokio pobūdžio apranga, jų technines savybes jau priima kaip savaime suprantamas, tačiau laikui bėgant jos keičiasi ir dažnai į blogąją pusę. Tada kyla daug diskusijų dėl kokybės ir panašiai. Na, bet čia nieko juk naujo.
Šiuo rašiniu noriu papasakoti, kaip teisingai prižiūrint savo Outdoor tipo garderobą, maksimaliai ilgai išlaikyti jų savybes už kurias iš esmes ir mokame papildomai. Žinau žmonių, kurių drabužiai tarnauja neįtikėtinai ilgai. Imkim kad ir bridkelnes. Tai pati „bjauriausia“ prekė, kokią tik galima sugalvoti. Net pačių garsiausių prekinių ženklų gaminiai netarnauja tiek kiek kainuoja. Tačiau tie mano minėti draugai dėvi jas po 4-7 sezonus. Arba avalynė – same shit, sutinki po 3 metų ir galvoji ar jis čia batus vakar nusipirko ar prieš 3 metus (kai jam juos pardavei). Taigi vienas iš faktorių yra priežiūra. Aš nekalbėsiu apie tai kaip džiovinti, kur laikyti, nes ir taip aišku, kad balkone ar bagažinėje nudrėbtas rūbas netarnaus ilgai. Tačiau retkarčiais teisingai skalbiant ir prižiūrint, sutaupysime labai smarkiai.
Pats jau daugel metų naudoju Nikwax skalbiklius ir impregnavimo priemones. Anksčiau, kaip turbūt ir dauguma, skalbdavau tiesiog pagal etiketės instrukcijas su kitais rūbais, naudodamas įprastinius per TV reklamuojamus skalbiklius. Bet ilgainiui pasigirsdavo įvairių legendų, kad membraninius drabužius galima tik sausai valyti. Flisinių drabužių negalima gręžti ir nerekomenduoja skalbti aplamai. Tas tai buvo tikrai kosmosas, nes tai kas yra ant tavęs vaikštant palei upelius daugybę mylių ir neskalbt, kažkaip feeeee. Tada ir susidūriau su Nikwax. Pirmas įspūdis buvo gana keistas. Mes įpratę, kad skalbimo priemonės kvepia, kaip laukinė pieva ar tropikų jūra, o čia lipalas paprastasis. Pamenate tokius popieriaus klijus? Tai va tokį kvapą skleidžia visi mano naudoti Nikwax skalbikliai. Dabar, natūralių ir eco priemonių laikais, nusipirkau dušo gelį natūralų, be kvapų. Ir tas pats kvapas.
Taigi, kodėl Nikwax? Todėl, kad kenksmingi ir degūs tirpikliai buvo pakeisti vandeniu ir sukurtos vandens pagrindu pagamintos priežiūros priemonės. Nikwax buvo pirmoji kompanija pasaulyje, gaminanti įvairius vandens pagrindo produktus, skirtus atstatyti hidroizoliaciją buitiniams vartotojams. Produktai leido ne tik išvengti kenksmingų tirpiklių patekimo į atmosferą, bet ir yra lengvai naudojami, leidžiantys žmonėms skalbti drabužius tiesiog skalbimo mašinoje. Nikwax produktų asortimentas išaugo ir apima daugybę sričių; nuo virvių iki palapinių, iš tikrųjų, beveik viską, kam reikalinga nuolatinė priežiūra, kad išlaikytų atsparumą vandeniui. Nikwax priemonėse yra elastingų vandenį atstumiančių polimerų, kurie jungiasi prie audinių pluoštų, palikdami atvirus mikro tarpus ir leidžia audiniams kvėpuoti. Jie tempiasi ir juda kartu su audiniu, todėl veikia geriau ir ilgiau. Nikwax priemonės nepakeis audinio išvaizdos, funkcijos ir pojūčių kūnui. Priemonės yra pagamintos vandens pagrindu, todėl yra saugios aplinkai ir nedegios. Juose nėra fluorintų angliavandenilių.
Čia pateiksiu rekomendacijas skirtingiems rūbams:
Apatinių drabužių skalbimas. Nors sintetiniai izoliaciniai pluoštai natūraliai sugeria mažai drėgmės, jie gali išlaikyti daug skysčių mezgimo siūlėse ar audinio sklastymuose. Tai žymiai sumažina drabužio šilumą izoliuojančias savybes. Todėl rekomenduojama juos skalbti su "Nikwax Base Wash" . Taip smarkiai pagerinsite jūsų techninių drabužių efektyvumą, ypač esant drėgnoms sąlygoms.
Drabužiams su vilna arba Merino vilna rekomenduojamas "Nikwax Wool Wash". Mano mėgstamus bambuko pluošto apatinius skalbiu su Base Wash. Tačiau man įdomus naujas Lietuvoje skalbiklis - kondicionierius Nikwax Base Fresh. Jis turi dezodoruojančių ir kvapus slopinančių priedų. Tad jei daugiau sportuojate, bėgiojate ir aplamai prakaituojate, pabandykite "Nikwax Base Fresh".
Antro sluoksnio - fliso drabužius skalbiam su "Nikwax Tech Wash" ir labai patariu naudoti impregnuojančią priemonę "Nikwax Polar Proof". Tada flisas ilgiau išlaikys savo pradinį "pūrumą", taip geriau sulaikys kūno šilumą. Turbūt pastebėjote, kad ilgai dėvimi flisai vizualiai suplonėja, „pūkelis“ sugula, o teisingai skalbdami ir naudodami impregnantus, gana smarkiai atnaujinsite savo mėgstamus rūbus (ypač iš Polartec).
Nikwax priemonės neturės įtakos daikto išvaizdai, šilumos pojūčiui ar kvėpavimui. Idealiai tinka naudoti su PolarTec®, Synchilla®, Chinella®, Thinsulate®, LiteLoft®, Primaloft®, Polarguard / PolarguardHV® ir Hollofill®.
Taigi, prižiūrėkite savo drabužius bei avalynę ir tikrai nereikės jos taip dažnai keisti, kaip, galbūt, darėte iki šiol.