Kaip išsirinkti boloninę meškerę
Nesuklysiu tvirtindamas, kad nemaža dalis mūsų meškeriotojų dar ligi šiol gana šnairai žiūri į boloninę ir žvejodami su plūde įranga mieliau renkasi populiarią tolimojo užmetimo match meškerę. Kiekvieno teisė rinktis įrangą, su kuria jam žuvauti patogiau, visgi norėčiau plačiau apžvelgti boloninės privalumus ir patarti, į ką reikėtų atsižvelgti perkant tokio tipo meškerę.
Tačiau pirmiausiai derėtų sudėlioti ant „i“ taškus ir paaiškinti, kam toks įrankis apskritai reikalingas, kada su juo žvejoti bus patogiausiai.
Nors esu parašęs straipsnių apie boloninės panaudojimą žuvaujant stovinčiuose vandens telkiniuose, bet, reikia pripažinti, jog ši meškerė visas savo geriausias savybes atskleidžia upėse.
Ne viskas taip, kaip „piešiama“
Tai dar ne viskas – perspektyviausia žūklė bolonine būna tuomet, kada meškeriojame itin aktyviai, t. y. nuolatos kontroliuojame plūdę, sistemėlę, masalą, ir tai kažkuria prasme man netgi primena spiningavimą. Gal palyginimas ir ne pats geriausias, visgi tiesos tame rastume. Reikėtų dar pasakyti, kad žūklavimas prilaikant plūdę, kuomet ją leidžiame pasroviui, yra klasikinis meškeriojimas su bolonine, o match meškerė tokiu atveju – tik jos pakaitalas.
Daugelis meškeriotojų mano, kad ilga meškerė sukurta tam, o boloninė, kaip žinia, gali siekti 5, 6, 7, 8 ar net 9 m ilgį, jog patogiau būtų užmesti ilgą sistemėlę. Sakydamas sistemėlė, turiu omenyje atstumą nuo nejudomai prie valo pritvirtintos plūdės iki kabliuko. Neva su šitokia meškere nekils problemų, jei žvejosime tėkmėje nors ir 4–5 m gelmėje. Tiesos tame yra, tačiau šis faktorius nebus vienintelis.
Ne ką mažiau svarbus plūdės atleidimo nuo meškeriotojo atstumas, kuomet įmanoma be problemų kontroliuoti plūdę ir visa, kas yra po ja. Jei remtumėmės profesionalių žuvų gaudytojų bolonine patarimais, maksimalus variantas atleidinėjant plūdę yra trys tokios meškerės ilgiai. Matematika bus paprasta – jei meškerykotis 5 m ilgio, tuomet rekomenduojama sistemėlę plukdyti nuo savęs ne toliau nei 15 m, jei boloninė 7 m, tada pravedimo atstumas viršys 20 m.
Iš tiesų minėtas nuotolis gali būti, o dažnai ir būna gal net pusantro karto didesnis, jei atsižvelgsime dar ir į žvejo ūgį, jo rankų ilgį, taip pat žūklavietės pobūdį. Kada meškeriojame nuo stataus kranto, faktas, jog galime atleisti nuo savęs plūdę toliau, bet giliai įsibridus tas atstumas ženkliai sumažės. Tiesa, niekas netrukdo žuvauti su bolonine ir atsisėdus, jei tik meškerės ilgis yra pakankamas ir plūdę nereikia atleidinėti labai toli.
Kaip matote, boloninė taip pat turi tam tikras savo panaudojimo ribas ir jos jokiu būdu nėra begalinės. Kita vertus, meškeriojant bolonine, kaip ir bet kokiu kitu įrankiu, jos panaudojimo galimybes įtakoja pašaliniai veiksniai. Pučiantis smarkus priešpriešinis ar šoninis vėjas menkins kontaktą su plūde, masalu ir koreguos, suprantama, ne meškeriotojo naudai, pravedimo atstumą.
Išimtinais atvejais esant itin stipriam gūsingam vėjui žūklė gali tapti netgi neįmanoma. Vėlgi tai liečia bet kurį įrankį, jei jis naudojamas aktyviai žūklei, kada reikia plukdyti masalą tolyn ir jį kontroliuoti, čia irgi boloninė nebus jokia išimtis.
Daugelį žvejų „baido“ gana didelis boloninės meškerės svoris, kadangi, ką vis pabrėžiu, žūklė su tokiu meškerykočiu yra itin aktyvi, įrankis visada (išimčių šiame rašinyje neminėsiu) laikomas rankose. Boloninės svoris tarsi dar labiau padidėja vėjuotą dieną, ir kuo ilgesnė bus meškerė, tuo labiau.
Taip yra išties ir net rašydamas kokius nors reklaminius straipsnius neprisiversčiau paneigti šio fakto. Bet boloninių yra labai skirtingų, šia linkme gamintojai intensyviai dirba, įrankius tobulina, todėl vis pasirodantys naujausi tokio tipo meškerių modeliai yra lengvesni ir lengvesni, blankus stengiamasi gaminti vis iš kokybiškesnio anglies pluošto. Suprantama, kad meškerės bus brangesnės, tačiau ir už pakankamai prieinamą kainą galima įsigyti visai padorią boloninę, kuri nenuvargins rankų žuvaujant visą dieną.
Į ką atkreipti dėmesį
Dažnai meškeriotojui kyla klausimas, kokio testo (užmetimo svorio) boloninę reikėtų rinktis. Vienareikšmiško atsakymo neturėčiau, nes tai tiesiogiai priklausys nuo žūklės sąlygų ir kokias žuvis ruošiatės gaudyti.
Žūklavietės gylis šiuo atveju ir bus pakankamai reikšmingas, jį, galima sakyti, įtakos upės dydis. Juk Nemune žvejojant plūdės atleidimo metodu dažniausiai gaudomi karšiai, o, tarkim, Nemunėlyje meškeriotojai taip veikiausiai vilios kuojas. Todėl bus naudojamos atitinkamo plūdrumo plūdės, kitokios sistemėlės, skirtingi masalai.
Manyčiau, jog pirmoje upėje patogesnė bus 5–30 g testo boloninė, o antrojoje pakaks ir 2–12 g užmetimo svorio meškerės.
Didesnio testo meškerykočiai naudojami ten, kur yra smarkesnė tėkmė, giliau, kai tenka žuvauti su bolo, surf tipo ar didelio plūdrumo boloninei meškerei skirtomis paprastomis plūdėmis. Tuomet ant ritės vyniojamas ir storesnis valas, rišami tvirtesni pavadėliai, pasirenkami didesni kabliukai, ant kurių kabinamas stambesnis masalas ir viliojamos didesnės žuvys.
Mažesnio užmetimo svorio boloninėmis paprastai meškeriojama tik su mūsų žvejams labiau įprastomis plūdėmis (faktas, visada bus geresnės specialios apversto lašo ir skirtos tikslinei žūklei bolonine), jų apkrova neviršija 10 g. Tada ir pagrindinė gija, pavadėlis bus mažesnio diametro, o kabliukai mažesni ir pagaminti iš plonesnės vielos.
Reikėtų akcentuoti, kad gerai suderinta nedidelio užmetimo svorio bolonine galima įveikti net ir labai stambų laimikį nebijant, kad nutrūks pavadėlis ar atsilenks plonas kabliukas, ant kurio buvo veriamos uodo trūklio lervos. Tačiau veikiausiai stipri žuvis nutrūks, jei žuvausite didelio testo meškere, bet su plonu valu ir mažu kabliuku.
Aišku, čia svarbi ir meškerės akcija. Jei kas galvoja, kad visos alei vienos boloninės sulinksta tarsi riestainiai, smarkiai klysta. Tokie žvejai veikiausiai bandė žuvauti ar matė, kaip žūklauja kiti meškeriotojai su pigiais, senos „laidos“ tokių meškerių modeliais.
Tiesa, boloninių specifikacijose retai kada nurodoma akcija, bet ją galima pasitikrinti net ir nežuvaujant. Ištiesus meškerykoti reikėtų lengvai palenkti jos viršūnę ir stebėti kaip linksta blankas. Nekartosiu visų akcijų lenkimo kampų, nuo kurios blanko dalies ir kaip turi linkti meškerė, šia tema esu rašęs ne kartą, ir visa tai galioja bet kokiam meškerykočiui. Turėkite omenyje, kad didesnio užmetimo svorio boloninė visada links mažiau nei menkesnio testo.
Standesnė, „kietesnė“ boloninė, o tai būtų tarsi spiningo fast analogas, papurtyta daug greičiau išsitiesina ir jos viršūnė nebevirpa, pernelyg „minkšta“ tirta gana ilgai. Reikėtų dar įvertinti ir boloninės ilgį bei testą, tad palyginimui veikiausiai prireiks dviejų panašių modelių, nes kitu atveju tikrąją meškerės akciją tiksliai pasakytų nebent tik itin patyręs plūdininkas.
Renkantis boloninę vertėtų patikrinti slankiojančius žiedelius. Paprastai ant viršutinės dalies jų būna du, ant antros nuo viršaus – vienas. Žiedeliai privalo laisvai slankioti blanku ir gerai užsifiksuoti, tačiau vėl lengvai, nenaudojant didelės jėgos nuslinkti atgal, kai meškerę ruošiame transportavimui. Man yra nutikę, kad slankiojantys žiedeliai užsifiksuodavo taip, jog tekdavo juos lupti per prievartą, kol galiausiai vieną nulaužiau...
Itin prastų teleskopiniu principu sustumiamų meškerių kartais užstringa net atskiros dalys. Bet apie tokias bolonines aš nekalbu.
Kai kuriose net ir pakankamai kokybiškose boloninėse viršutinis žiedelis būna ant vienos kojelės. Gal ne taip išsireiškiau, bet daugmaž įsivaizduojate – žiedelis panašus į visus likusius, turi vieną atramos tašką. Regis, smulkmena, bet ji „piestu atsistos“ bežuvaujant. Ant tokio žiedelio gali užsimesti valas, o jei meškeriosite vėjuotą dieną – taip būtinai nutiks. Kuo gresia panašūs nutikimai, nepasakosiu, patys suprantate.
Žiedelį nesunku pakeisti, juolab, kad žūklės prekių parduotuvėse galima rasti atsarginių. Reikėtų tokio, kuris turėtų dvipusį laikiklį, tačiau žiūrėkite, kad šio žiedelio ertmė nesudarytų kampo su kitu artimiausiu žiedeliu – valas pro juos turi eiti tiesiai.
Kadangi meškeriodami bolonine nenaudojame pintos gijos, žiedelių vidiniai įtvarai nebūtini SIC tipo, svarbu monofilamentinis ar fluorokarboninis valas be problemų praeitų pro žiedelius, niekur nekliūtų. Deja, to parduotuvėje patikrinti neįmanoma.
Tačiau perkant meškerę galima pažiūrėti ar ritės laikiklis tvirtas, nekliba, gerai fiksuoja ritę. Jis privalo ir pakankamai lengvai atsidaryti. Vėlgi kalbu iš praktikos, turėjau boloninę, kuriai keičiant rites, tekdavo peiliu ar kokiu aštriu daiktu atlaužti ritės laikiklio fiksatorių, nes bandant tik rankomis galima buvo likti be nagų...
Sustumtai, paruoštai transportuoti boloninei būtina žiedelių apsauga, kad jų nenulaužtumėte benešiodami ar bevežiodami meškerę. Kiekviena normali tokio tipo meškerė privalo turėti ant žiedelių užmaunamą apsauginę plastikinę movą, kurį apgaubia meškerės galą tvirtai prisispaudžia prie meškerykočio specialiais dirželiais.
Romualdas Žilinskas