Ką reikia žinoti apie match meškerę
Banalus posakis, kad ruošk ratus žiemą, o roges vasarą, ypač tinka meškeriotojams. Šiuo atveju pirmoji jo dalis, nes ilgi žiemos vakarai prailgsta, todėl galima susitvarkyti įrangą atviro vandens sezonui, kad atšilus orui ir vandens telkiniams išsilaisvinus iš ledo gniaužtų, išsyk pradėtum mielą širdžiai užsiėmimą.
Žiemą „vasariniai“ įrankiai, masalai ir įvairūs žvejybai reikalingi aksesuarai, meškeriotojams skirta apranga daug kur nukainuoti, tad žūklės prekių parduotuvėse, jų galima įsigyti už mažesnę kainą. Galbūt pasirinkimas bus truputį mažesnis, tačiau tai kompensuos laisvas laikas – neskubėdamas gali aplankyti nors ir visas savo miesto ar rajono parduotuves.
Nesiplėsiu pasakodamas apie įvairią šiltajam metų laikotarpiui skirtą įrangą, kadangi tai būtų nesibaigiantis straipsnis, apsiribosiu plūdine meškere.
Ne taip ir ne ten taikomas įrankis?
Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad daugiau nei 90 procentų paprastų statistinių mūsų šalies plūdininkų naudoja tolimojo užmetimo arba kitaip match tipo meškeres. Paradoksas, tačiau daugelis – ne pagal paskirtį. Paaiškinsiu.
Match tipo meškerė, jei jau gilintumėmės į jos sukūrimo ištakas ir tikslinį panaudojimą (tai angliškas „produktas“), yra skirta gaudymui su waggler tipo plūdėmis, kuomet jas reikia užmesti toli arba labai toli. Juk ir prieš tai minėtas pavadinimas aiškiai sako, kad tai yra būtent tolimojo užmetimo meškerė.
Tačiau Lietuvos žvejams tokios nuorodos negalioja ir jie kuo puikiausiai match meškerykočiais žuvauja tiek ežeruose, tvenkiniuose, tiek upėse, tiek ir močiutės baloje su paprastomis stacionariai tvirtinamomis plūdėmis. Beje, aš – irgi, nes tai išties patogus įrankis ir, jei jis atitinka konkrečiai žvejybai ir konkrečiomis žūklės sąlygomis esamus reikalavimus, kodėl gi ne...
O tie reikalavimai žuvaujant neslankiojančia plūde elementarūs – žūklavietės gylis negali viršyti meškerės ilgio, nes kitu atveju paprasčiausiai neužmesi masalo. Jei tiksliau – gylis turėtų būti bent pusmetriu mažesnis už meškerykotį.
Visgi, mūsų plūdininkų akimis, šitoks įrankis yra „visiems gyvenimo atvejams“. Nes jei būtume anglai ar italai, veikiausiai upėje naudotume bolonines meškeres, o tame maurais apaugusiame liūne, kur kažkas kažkada įleido karosų, juos gaudytume paprasčiausia sustumiama meškere be žiedelių ir ritės.
Tačiau užteks mano išvedžiojimų, einame ieškoti tinkamiausios match tipo meškerės, kadangi ir tokie meškerykočiai nėra vienodi, jų yra daug rūšių, todėl visai galimas dalykas, jog veltui išleisime pinigus. Aš dabar kalbu apie pradedančiuosius žvejus, nes seni „plūdinės vilkai“ šito rašinio net neskaitys, o jei ir permes akimis, tai ras kuo papildyti.
Geriau ilgesnė ar trumpesnė?
Pradėsiu nuo to, kad match meškerės paprastai būna trijų dalių ir iš pirmo žvilgsnio primena feeder arba picker dugninę. Tiesa, šioje vietoje galimos variacijos, kiek žinau, dabar Anglijoje pakankamai populiarūs ir dviejų dalių tokio tipo meškerykočiai, būna ir sudėtų iš keturių dalių. Pastarieji ilgesni už klasikinius ir sukonstruoti su mintimi, kad lengviau būtų talpinti į mašinos bagažinę.
Klasikinės match tipo meškerės matuojamos pėdomis, todėl jų ilgiai, kitaip nei, tarkim, spiningų, irgi dažniausiai klasikiniai, t. y. vienodi. Po kablelio, jei pėdas versime į metrus, paprastai paliekamas tik vienas skaičius – suapvalinama. Paprastai būna 12, 13, 14 ir 15 pėdų arba 3,60, 3,90, 4,20 ir 4,50 m ilgio meškerės. Kraštiniai nurodyti variantai retesni, ne visų firmų gamintojų match meškerių serijose šiuos modelius rasime.
Beje, feeder ir picker dugninėms meškerėms taikomi tie patys ilgių standartai.
Pačios trumpiausios match tipo meškerės patogios žuvauti, jei krante yra status skardis, medžiai ir panašiai, žodžiu, ten, kur, užsimojus mesti masalą, galima įkabinti kabliuką į už nugaros esančius kliuvinius. Ilgiausi meškerykočiai reikalingi, kada tenka masalą sviesti itin toli, nes logiška, kad kuo ilgesnė meškerė, tuo toliau jį užmesime. Pasak ekspertų, maksimalus užmetimo nuotolis su tokiais meškerykočiais gali viršyti net 70 metrų.
Jei atkreipėte dėmesį, nepasakiau, kad ilgais kotais galima išlaikyti didesnę dalį virš vandens pakelto valo, kas pagerina kontaktą su plūde. Ypač tai patogu, kuomet tenka žuvauti tėkmėje, tarkim, prilaikant masalą.
Ir neminėjau specialiai, nes, jei jau vadovausimės instrukcijomis, match meškerės netgi nėra skirtos tokiai žūklei. Jos, užmetus masalą, dedamos, kaip ir dugninės, ant stovelių, o ne nuolatos laikomos rankose. Aktyviam gaudymui tėkmėje, pasikartosiu, taikomos boloninės meškerės.
Tačiau ir vėl grįšiu prie lietuviškų realijų, kur teorija yra sau, o praktika – sau. Mes juk dažnai žūklaujame šiais įrankiais upėse, todėl pas mus paklausesnės 4,20 ir 4,50 m ilgio match tipo meškerės. Bet čia susiduriama su tam tikromis problemomis...
Match meškerykočiai, lygiai taip pat, kaip ir spiningai, gali būti įvairių akcijų. Pagrindinės būna trys. Nors gal veikiau keturios: slow (S), kuomet blankas linksta praktiškai nuo pat rankenos; moderate (M), kai blanko linkis būna maždaug ties meškerės viduriu; fast (F), kada meškerė linksta aukščiau nei per vidurį, t. y. nuo 1/2 iki 1/3 koto dalies; ir ekstra fast (EF) – linkis iki 1/4 viršutinės meškerykočio dalies. Čia turima omenyje, kad įskaičiavus ir maksimalų meškerės užmetimo svorį, nes testas gali būti įvairus, o jis nepriklauso nuo akcijos.
Šiuolaikinės technologijos leidžia gaminti itin patvarias match meškeres, praktiškai visų jų blankai dabar dažniausiai daromi iš anglies pluošto. Nors gal veikiau iš kompozitinių medžiagų, nes vėlgi pagal tas pačias technologijas tenka naudoti įvairias papildomas rišamąsias medžiagas, bet vieniems blankams jų sunaudojama mažiau, o kitiems – daugiau. Be to ir anglies pluoštai tarpusavyje skiriasi tvirtumu, tamprumu, kitokie jų pynimo būdai. Bet gal nesigilinsiu ten, kur galiu nuskęsti...
Pasakysiu tiek, kad visi tie gamybos niuansai lemia meškerykočio tvirtumą, akciją, svorį ir, suprantama, kainą. Todėl match meškerė gali būti labai lengva, tačiau tuo pat metu ir itin tvirta. Beje, kaip taisyklė tokio paties ilgio slow meškerykočiai bus sunkesni už fast ir ekstra fast.
Štai čia ir iškyla problemos – ilgi lankstūs meškerykočiai (faktas, tai bus slow, nors kai kurie ir moderate akcijos), užmetus masalą, gana ilgai linguoja tiesiogine ta žodžio prasme. Dar blogiau – jie netgi sulinksta nuo savo svorio. Jei 4,20 m ilgio ir trumpesnėse match tipo meškerėse tokių dalykų beveik nejusime, nebent viršutinė meškerės dalis per daug ilgai po masalo užmetimo kratysis, tai ilgesnėms šitaip nutinka neretai.
Bet tikrai ne visoms, šiuo atveju reikia didelį dėmesį atkreipti į firmą gamintoją.
Žiedeliai išdėstomi ne iš „lempos“
Teoretikai mini, kad match tipo meškerėse būna nuo 10 iki 20 žiedelių. Natūralu, kad ilgesni meškerykočiai jų turės daugiau.
Tačiau ir tokio pat ilgio kotuose žiedelių skaičius gali skirtis. Berašant straipsnį paskaičiavau – turiu tris 4,20 m ilgio tolimojo užmetimo meškeres. Dvi iš jų yra vidutinės klasės ir viena, jei taip galima sakyti, prestižinė, firmų neminėsiu. Pirmosiose – po 12, o toje brangioje (pasakyčiau kainą – nepatikėtumėt) yra 14 žiedelių.
Tiesą sakant, žiedelių skaičius kažkiek atsiliepia ir piniginei išraiškai, jei jie pagaminti atitinkamose firmose ir būna itin kokybiški. Nors veikiausiai dar svarbiau, kokiu principu žiedeliai išdėstyti, kadangi nuo to priklauso, kaip riesis blankas traukiant, varginant žuvį, kaip toli užmesime masalą ir panašiai.
Žiedelių kojelės būna trumpesnės ir ilgesnės. Jei žiedelių kojelės ilgos, valas praktiškai niekada nelimpa prie blanko. O taip kartais gali nutikti, kada rytais yra tirštas rūkas ir drėksta meškerykotis. Visgi ilgakočiai žiedeliai kartais irgi trukdo, jei valas pernelyg atpalaiduojamas, po to staiga ištiesinamas, tarkim, užmetant masalą. Tuomet pasitaiko, jog gija užsimeta ir apsivynioja apie antrą nuo viršaus arba viršutinį žiedelį.
Bet ne su visais meškerykočiais būna tokios bėdos, net jei jų žiedelių kojelės ir nelabai ilgos, manding, kad daug kas priklauso nuo žiedelių išdėstymo principo, nuo meškerės akcijos, taip pat nuo valo susisukimo laipsnio.
Skirtingos akcijos meškerėms taikomi kitokios žiedelių derinimo sistemos, nes, tarkim, fast blankas linksta tik ties viršūne, o slow – praktiškai visas. Logiška, jog pirmu atveju didesnė žiedelių koncentracija bus ant meškerykočio viršutinės dalies, o antruoju – jie paskirstyti tolygiau, nes taip blankai bus apsaugoti nuo lūžių, dirbs maksimaliai pagal savo pajėgumus.
Geros nebūtinai brangios
Vienos meškerės gali būti skirtos žvejoti užmetant visai menką svorį, kitos pritaikytos sviesti didelės masės svarelius ir plūdes, o trečios – daugiau arba mažiau universalios. Vėlgi aš nesakiau, kad paskirtis – gaudyti mažesnes ar didesnes žuvis, nes nuo užmetimo svorio juk žvejojamos žuvies dydis gali ir nepriklausyti. Nors, dažniausiai visgi priklauso.
Todėl ant kai kurių match meškerių yra nuorodos, kokio tvirtumo valą galima naudoti ir tai bus rodiklis, kuris leis tinkamai elgtis su įrankiu. Bet pas mus tokių match meškerių reta – jos dažniausiai skirtos Amerikos ar Japonijos žvejams.
Su nusakančiais meškerės testą europiniais standartais viskas daugiau arba mažiau aišku, čia taikomi mums įprasti žymėjimai: light (L), t. y. lengvos klasės meškerykočiai, kurių užmetimo svoris gali prasidėti nuo nulio ar kelių gramų, bet neviršija keliolikos gramų; medium (M) – vidutinio užmetimo svorio, maždaug nuo 5 iki 30 g, labiau akcentuotina viršutinė riba, nors ji irgi varijuoja; ir heavy (H), kur testas prasideda ne nuo vienetų, o nuo 10 g ar kelis kartus didesnės masės iki...
Reikėtų pridurti, jog testas neatspindi akcijos, šiedu apibūdinimai tarpusavyje neturi nieko bendro. Nors faktas, kad „kietas“ kotas bus dar standesnis, jei jis yra didesnio užmetimo svorio, o liauna meškerė atrodys dar šmaikštesnė, jei jos testas yra itin mažas.
Aš visa tai pasakoju, kad išsirinktumėte tikrai kokybiškas meškeres. Jos nebūtinai labai brangios, galima rasti puikių įrankių, kuriuose kainos ir kokybės santykis bus optimalus. Labai brangios meškerės turės specialias tūbas, „užvalkalus“, žiedeliai bus aukščiausios kokybės, ką nurodys ant jų kabančios firmos gamintojos etiketės, ir panašiai.
Kažkada kamštinė rankena būdavo tarsi gero match koto rodiklis. Praėjo tie laikai, dabar gamintojai stengiasi kiek įmanoma labiau „išlengvinti“ įrankius, o juk kamštis yra sunkesnis už EVA medžiagą. Kitąsyk net ir jos sunaudojamas minimalus kiekis – tik tiek, kad nešaltų delnas ir pirštai.
Galima rasti match meškerių, kuriose, panašiai kaip spininguose, yra „apnuogintas“ blankas ties ritės laikikliu. Beje, turiu tokią meškerę. Na, taip, kontaktas su masalu geresnis, geriau ranka juntamas kibimas.
Kita vertus, čia juk ne spiningas, nelabai suprantu, kam to reikia, nes nuolatos spoksai į plūdę. Juolab, match meškerės (jau kelintą sykį pasikartosiu) tikslinė paskirtis – ne aktyvus meškeriojimas.
Bet galbūt aš klystu, nes toks įspūdis, kad ne vien mūsų žvejai, bet ir gamintojai galiausiai suprato, jog šis įrankis yra gerokai universalesnis...
Romualdas Žilinskas