Kai skubam prie vandens kuo greičiau užmesti masalą, dažniausiai nėra kada pagalvoti, ar įrankis, kuriuo gaudysim žuvis, tinkamas toms sąlygoms ir tam meškeriojimo būdui, kuris pasirinktas? Tik tada, kai iškyla keblumai – nepavyksta pakankamai toli užmesti blizgę ar tenka įsiręžus traukti laimikį, pagalvojam, kad reikia iš anksto pasirūpinti tinkamais įrankiais ir juos deramai parengti žūklei, tačiau to nepadarysi, neturėdamas reikiamos informacijos ir patirties, kuri per pusdienį neįgyjama.
Didelė įvairovė
Neinercinė ritė – populiariausias meškeriojimo įrankis, atveriantis patį trumpiausią kelią į žūklės pasaulį kiekvienam pradedančiajam, nes ja išmokti naudotis galima jau pirmoje žūklėje. Antra, neinercinė ritė – labai universalus įrankis, pritaikomas daugelyje meškeriojimo būdų. Tad neatsitiktinai pirmoji ritė, kurią įsigyja meškeriotojas, būna būtent neinercinė, tačiau ritė ritei nelygu. Todėl dažnai paprasčiausiai juokas suima, kai matai meškeriotoją išsiruošusį gaudyti lašišų su plūdinei meškerei skirta rite arba atvirkščiai stambaus kalibro karpių gaudymo rite užmetantį kelių gramų plūdę.
Šiuolaikinių ričių įvairovė labai didelė – tai ritės skirtos spiningui, specialios ritės plūdinėms, kuriomis masalas užmetamas didelį atstumą, karpių meškeriojimo ritės, ritės žuvų gaudymui jūroje (vienokios reikalingos žūklei nuo kranto ir kitokios viliojant žuvis iš laivo). Žodžiu, dabar specialių ričių epocha. Kiekviena ričių kategorija ir tipas aiškumo dėlei žymimi specialiais ženklais ir simboliais, kuriuos išmanantis meškeriotojas niekada upėtakių gaudymui skirtos ritės nenaudos jūrinėje žūklėje. Deja, tas išmanymas įgyjamas ne iš karto, o informacija dažniausiai prieinama tik užsienio kalbomis.
Svarbios detalės
Apie ką pirmiausia turi pagalvoti meškeriotojas rinkdamasis ritę? Dažniausiai tai daroma, neįsigilinant, kokio tipo ritė parankesnė – su galiniu (RD) ar priekiniu (FD) valo nuslydimo mechanizmu? Svarbiausias neinercinės ritės privalumas – galimybė užmesti masalą, išvengiant vos ne šimtu procentų vadinamųjų „barzdų“ arba, kitaip tariant, valo susipainiojimo, bet ji turi ir kitą privalumą, leidžiantį nuvarginti ir ištraukti stambų laimikį valu, kurio atsparumas apkrovoms žymiai mažesnis nei užkibusios žuvies masė. Tai įmanoma būtent todėl, kad šiuolaikinės neinercinės ritės vienas standartų – tobulas valo nuslydimo mechanizmas arba, kaip jį dažniausiai vadina meškeriotojai, stabdys. Šis mechanizmas leidžia sureguliuoti ritę taip, kad, tiek sukant ritės rankenėlę, tiek laikant įtemptą valą, valo būgnelis ima suktis į priešingą pusę, o valas slysta atgal į vandenį, kai užkimba žuvis, kurios masė didesnė už apkrovą, kurią gali atlaikyti valas. Kai valas slysta nuo būgnelio, stambus laimikis turi nedaug galimybių nutraukti valą. Be to, valo nuslydimo mechanizmą galima operatyviai reguliuoti žuvies traukimo metu ir greičiau ją nuvarginti.
Valo nuslydimo mechanizmas gali būti priekinis arba galinis. Pirmuoju atveju, šis mechanizmas įmontuojamas valo būgnelyje, o antruoju – galinėje korpuso dalyje ant traukos mechanizmo ašies. Atskirti kokiam tipui priklauso ritė labai paprasta: priekinio valo nuslydimo mechanizmo reguliatorius – veržlė, kuria tvirtinamas ant ašies valo būgnelis, o galinio - reguliatorius ritės korpuso gale. Pastaruoju metu ritės su priekiniu valo nuslydimo mechanizmu dominuoja, tačiau greta jų nemažai ričių su galiniu valo nuslydimo mechanizmu. Tokia įvairovė – neatsitiktinė ir ją sąlygoja ričių paskirtis. Didžioji dalis spiningo ričių gaminama su priekiniu valo nuslydimo mechanizmu, nes jos patiria dideles apkrovas, o valo būgnelio parametrai leidžia panaudoti didesnio skersmens frikcinius diskus, kurie atsparesni didelėms apkrovoms. Antra, didelio skersmens frikciniai diskai užtikrina tolygesnį valo nuslydimą.
Kita vertus, galinį valo nuslydimo mechanizmą operatyviai reguliuoti patogiau, todėl šio tipo ritės parankesnės, meškeriojant klasikinėmis ir „match“ tipo plūdinėmis. Todėl žinomi gamintojai populiarių ričių modelius gamina dviejų tipų – su galiniu ir priekiniu valo nuslydimo mechanizmu. Greta šių dviejų tipų neinercinių ričių gaminamos ritės su priekiniu ir galiniu valo nuslydimo mechanizmais. Tai specialūs modeliai, dažniausiai su „baitrunner“ mechanizmais, užtikrinančiais, kad kibimo metu žuvis gali nuvynioti nuo ritės valą, beveik nejausdama pasipriešinimo. Tokiose ritėse kaip tik galinis valo nuslydimo mechanizmas užtikrina šią funkciją, o priekinis skirtas nuvarginti užkibusį laimikį.
Sukasi skirtingai
Šiuolaikinių ričių charakteristikose būtinai nurodoma nepatyrusiam meškeriotojui nedaug ką sakanti formulė, pavyzdžiui, 5,2:1, 4,9:1, 6,0:1... Ką ji reiškia? Pasirodo, pirmoji formulės dalis – 5,2 rodo, kiek kartų valo vediklis apsisuka aplink valo būgnelį, kol ritės rankenėlė apsisuka aplink savo ašį 360 laipsnių, o antroji – būtent tą vieną rankenėlės apsisukimą. Kuo daugiau kartų valo vediklis apsisuka aplink valo būgnelį, tuo greičiau ritė vynioja valą.
Paprastai pardavėjai kaip didžiausią ritės privalumą pateikia didelį valo vyniojimo greitį, paprastai ne mažesnį kaip 5,0:1, tačiau greitaeigės ritės reikalingos ir parankios ne visada. Greitai valą vyniojančias (6,2:1) renkasi plūdininkai, gaudantys žuvis tolimojo užmetimo meškerėmis, nes, taupant laiką, po nesėkmingo pakirtimo reikia staigiai suvynioti valą ir užverti ant kabliuko naują masalą. Minėtos ritės greitis standartinis tokio tipo įrankiams, tačiau yra modelių, kurių greitis siekia 7,2:1 ir 8,0:1. Tokių greitaeigių ričių tipas vadinamas terminu „match“. Greitaeiges rites naudoja spiningautojai, gaudydami salačius, kai blizgę ar voblerį reikia plukdyti pasroviui ir išlaikyti greitą tempą, tokias rites mėgsta upėtakininkai, nes srauniuose upeliuose kartais masalą gali išgelbėti tik žaibiškai suvyniojęs valą.
Greitaeigių ričių traukos galia paprastai būna mažesnė nei lėtesnių modelių, todėl greitaeigės ritės netinka spiningavimui tokiose upėse kaip Neris, nes masalą dažniausiai reikia plukdyti prieš srovę ir ritė patiria pernelyg dideles apkrovas. Beje, anaiptol ne visi spiningautojai žino, kad ypač greitaeigės ritės nebūtinos spiningu gaudant sterkus, ešerius, lydekas, šapalus ar meknes. Tam visiškai pakanka ričių, kurių greitis – nuo 4,6:1 iki 5,0:1, nes spiningo masalai niekada neplukdomi galvotrūkčiais – atvirkščiai jų animacija palyginti lėta, su pauzėmis, kad masalas imituotų natūralią masalinės žuvelės elgseną.
Tokių pat charakteristikų ritės naudojamos žūklei dugnine, jūrine dugnine, spiningaujant jūros priekrantėje. Dažnai meškeriotojai šnairai žiūri į karpių meškeriojimo, jūrinių dugninių rites todėl, kad jos atrodo labai lėtaeigės (3,6;1-4,6:1), tačiau nepagalvoja, kad greitesnė ritė visiškai nereikalinga. Didelio skersmens valo būgnelius turinčių ričių greitis visada dažniausiai būna neįspūdingas, tačiau dažnai tokia ritė valą vynioja greičiau už greitaeigius modelius. Aplink didesnio skersmens valo būgnelį sukdamasis, valo vediklis vienu pilnu apsisukimu suvynioja daugiau valo nei mažesnių modelių ritės. Ritė su dideliu valo būgneliu vienu rankenėlės pasukimu suvynioja beveik metrą valo.
Lankeliai, vedikliai, guoliai
Šiuolaikinės ritės klasę nusako ne tik minėti standartai, bet ir daugelis kitų: šiandien morališkai pasenusiomis laikomis ritės, kurių valo vediklių velenėliuose neįmontuotas guolis, be to ir pats velenėlis turi būti vadinamosios „antitwist“ konstrukcijos, užtikrinančios minimalų valo susukimą. Valo būgneliai gaminami jau ne vien iš plastiko ar metalo, bet ir aukštos kokybės aliuminio ir sintetinių pluoštų derinių. Ritėje būtinai turi būti momentinis stabdys, neleidžiantis ne šimtąją milimetro dalį ritės rotoriui judėti priešinga kryptimi, joje turi būti įmontuoti ypač kokybiški (CRBB klasės), pageidautina Japonijoje pagaminti guoliai, sumažinantys ritės mechanizmų trintį ir užtikrinantys sklandžią jos eigą.
Net ir tokia, regis, smulkmena, kaip valo lankelis – labai svarbi: šiuolaikinius standartus atitinkančia ritė laikoma tik ta, kurios valo lankelis – „air bail“ tipo, t.y. tuščiaviduris ir pagamintas iš labai tvirto lengvų metalų lydinio. Norint išvardinti ritės standartus prireiktų kelių puslapių, todėl geriau apsilankyti SALMO parduotuvėje ir gauti reikalingos informacijos. Vienas dalykas – pamatyti gyvai ir išgirsti, o visai kitas – perskaityti, nes šiandien, norint išsirinkti reikiamą ritę, be žinių neišsiversi. Štai dar vienas konkretus pavyzdys: dažnai meškeriotojams kyla klausimas, kodėl vienų ričių valo būgneliai – gilūs ir didelio skersmens, o kitų atvirkščiai – seklūs ir palyginti nedidelio skersmens.
Būgnelių forma skiriasi todėl, kad meškeriojimui plonais valais naudojami nedidelės talpos valo būgneliai, nes juose ir taip telpa 150-200 m 0,14-0,16 mm skersmens valo, tokios ritės skirtos plūdinėms meškerėms. Talpūs ir gilūs būna spiningo, jūrinių dugninių, jūrinių meškerių valo būgneliai, nes jie turi talpinti didelę atsargą storo valo.
Salmo.lt info