Geriau trumpas ar ilgas kotas? Antra dalis
Šiais laikais gerą spiningą kai kurie žvejai apibūdina keturiais esminiais žodžiais: skambus, kietas, lengvas, trumpas. Aš, kaip suprasite, į tai žiūriu su tam tikromis išlygomis.
Skambus arba kitaip jautrus įrankis gerai bet kokioje žūklėje, gaudant visas žuvis visais įmanomais spiningavimo būdais. Dėl spiningo kietumo arba standumo – susilaikysiu. Kita vertus, čia išties kai kas perlenkia lazdą, tai labiau mados reikalas, nes tokie kotai puikiai tinka džigauti, tvičinguoti, bet nebūtini ar netgi yra prastesni už minkštesnius spiningus žvejojant sukriukėmis, nedidelėmis vartiklėmis, dauguma voblerių. Apie tai jau sakiau pirmoje straipsnio dalyje, šiek tiek užsiminsiu ir šiame rašinyje.
Nuvargusių rankų sindromas
Trumpesnis spiningas mažiau vargina ranką, nes yra lengvesnis. Ir tai dabar pabrėžiama vis dažniau ir labiau. Bet aš iš tokių pasakymų visiškai nesureikšminu, o kitąsyk netgi šaipausi. Kad trumpas kotas lengvesnis, nekyla abejonių. Tačiau dėl nuovargio žvejojant... Juk išties yra priešingai – meškeriotojas labiau pavargsta žuvaudamas tuo trumpesniu, o tai reiškia, jog lengvesniu spiningu. Netikite?
Pabandykite trumpu ir ilgu įrankiu spiningauti kelias valandas, visą tą laiką besistengdami nusviesti masalą maksimaliai toli. Vilioklį trumpu kotu jūs mesite naudodami gerokai daugiau jėgos, nes rankos mostas bus platesnis, staigesnis, stipresnis. Žuvaujant ilgu kotu metimo metu masalas įgauna didesnį pagreitį vien dėl spiningo ilgio, rankos riešas dirba ne taip intensyviai, mostas ne toks stiprus, net jei tas spiningas yra fast ar ultra fast akcijos, jau nekalbu apie itin šmaikščius meškerykočius. Ir visa tai labiausiai išryškės (vėl nustebsite) žuvaujant lengvais, o ne sunkiais masalais.
Kad kalbu tiesą, parodo... sulūžę spiningai. Žvejai, kurie įpranta masalus mėtyti kietais ir trumpais kotais, paėmę į rankas ilgą spiningą (net tos pačios serijos ultra fast kotas, kuris yra ilgesnis, bus lankstesnis), meta masalą pernelyg smarkiai ir staigiai – su tokia jėga, kad ilgas blankas nespėja suamortizuoti ir lūžta kur nors ties viduriu arba netoli rankenos. Beje, tokiu atveju vilioklio masė nelabai turi reikšmės.
Dar vienas dalykas, jį vargu ar kas paneigs. Jei vienodą laiko tarpą mėtysime masalus nevienodu nuotoliu, tuomet tas žvejys, kuris toliau juos nusvies, mažiau kartų tai padarys. Todėl trumpu spiningu jūs švaistysitės daugiau, tad ir pavargsite labiau.
Spiningo masė priklauso ir nuo jo akcijos, anglies, iš kurio pagamintas blankas, tipo, kompozitinių medžiagų kiekio, furnitūros (žiedelių, ritės laikiklio, rankenos ir panašiai) svorio, o ilgis bus tik vienas iš faktorių. Lengvi, bet tikrai tvirti kotai yra patys brangiausi. Tai suprantama, kadangi naudojama itin kokybiška anglis, išlengvinti žiedeliai ir visa kita, kas šiai dienai kokybiškiausia, naujausia, šiuolaikiškiausia.
O štai masalo forma užmetimo nuotoliui reikšminga. Ilgaliežuvį voblerį ar lengvą didelę sukriukę užmesti bent kiek toliau trumpu spiningu žymiai sudėtingiau nei ilgu kotu. Tai susiję su skirtingais rankos mostais ir įgaunamu masalo pradiniu pagreičiu, kuris didesnis mosuojant ilgesniu spiningu. Užmetami ilgu kotu tokie viliokliai mažiau vartosi ore, toliau ir taikliau skrieja.
Teiginys, kad masalus taikliau meta trumpesnis spiningas (turima omenyje vilioklius apskritai) irgi ginčytinas. Trumpas spiningas gerai, kuomet tenka žuvauti nedideliu nuotoliu, tačiau sviedžiant masalą toli, vargu ar jis bet kurį vilioklį užmes taikliau. Gal ir taip, o gal ir ne. Mano nuomone, tai yra įpročio, įdirbio reikalas, be to, taiklumas labai daug priklauso nuo spiningo akcijos. Manau, su trimetriniu kotu aš galėčiau rungtis taiklume ir trumpose distancijose. Tačiau su išlyga – jei nėra labai smarkaus vėjo. Itin vėjuotą dieną trupu kotu netoli masalą svaidysime garantuotai taikliau, nors toliau, suprantama, užmesime su ilgu spiningu.
Ilgo spiningo yra didesnis užmetimo svorio diapazonas. Turiu omenyje, kad su ilgesniu kotu bus galima svaidyti gramu kitu tiek lengvesnius, tiek ir sunkesnius masalus, nei su trumpu, nors nurodytas testas ant abiejų spiningų bus vienodas. Ir tai netgi nepriklausomai nuo tų spiningų akcijos.
Nemaža dalis mūsų spiningautojų naudoja tą paprastą masalų traukimą, kada meti, suki ritės rankenėlę ir vėl iš naujo... Tai, galima sakyti, „sekmadieniniai“ ar „atostoginiai“ meškeriotojai, kuriems nerūpi kažkokia įmantresnė masalų pravedimo technika. Ir jie yra ne iš tos kategorijos spiningautojų, kurie dėl 20 g mažesnio koto svorio ar vos geresnio spiningo jautrumo paklotų papildomą šimtą eurų.
Be abejo, yra džigavimas, tvičingavimas, gaudymas įvairiomis sistemėlėmis, kai kurie viliokliai netgi orientuoti į konkrečius spiningavimo būdus. Visgi gana daug šių masalų, kaip sukriukes, vartikles, kone visus voblerius ir guminukus galima sėkmingai vesti be jokių stop&go, twitch ar jig variacijų ir pagauti praktiškai visas gyvenančias mūsų vandenyse plėšrūnes. Todėl ir minėtiems žvejams bene didžiausią įtaką sėkmingai žūklei turi masalo užmetimų skaičius ir nuotolis, nes vadovaujamasi principu: daugiau kartų ir toliau užmesi – daugiau pagausi. Jie, kaip sakiau, į spiningo masę, pirkdami įrankį, veikiausiai net nežiūri.
Apie kontaktą su masalu ir specialistais
Regis, būtų beprasmiška ginčytis, kad žuvaudami trumpu spiningu žvejai geriau jaučia kontaktą su masalu, tai patvirtina net ir moksliniai faktai. Tačiau koto jautrumas yra nustatomas idealiomis sąlygomis, o meškeriojant jos pasitaiko labai retai.
Jei mes toli užmesime masalą nuo lėkšto kranto ar giliai įsibridę, kampas tarp vilioklio ir įrankio viršūnės bus labai menkas. Kuo toliau nuo žvejo yra vilioklis, tuo tas kampas mažesnis, tuo didesnė valo dalis liečia arba gula ant dugno.
Tokiu atveju visos teorijos nueina šuniui ant uodegos, kadangi ir vaikui aišku, jog kontaktą su masalu greičiau prarasime žuvaudami būtent trumpu spiningu. Galbūt užmetimo nuotolį kažkiek kompensuos jo trumpesnis, todėl ir jautresnis blankas. Bet tik kažkiek, nes ties tam tikra užmetimo nuotolio riba pranašumą įgis ilgas įrankis. Reikia turėti omenyje, jog dugne yra augalų, akmenų, todėl visi šie kliuviniai tik dar labiau trukdys jausti masalą ir čia net pats „skambiausias“ spiningas nepadės, jei jis yra labai trumpas.
Lygiai tą patį pasakyčiau apie tai, jog su trumpu spiningu lengviau valdyti vilioklį. Jei masalas užmestas netoli – taip ir bus. Tačiau jei jį nusviesime maksimaliu atstumu, vargu ar galėsime viliokliu žaisti, kaip pridera. Tarkim, kuomet džigausime nuo kranto užmetę masalą pusšimtį ar daugiau metrų, o šioje žūklėje jautrumas ir kontaktas su masalu itin svarbūs, vilioklį pradžioje tiesiog vilksime dugnu negalėdami normaliai jo „šokdinti“, dalies silpnesnių kibimų trumpu kotu veikiausiai net nejausime. Tai ypač išryškės žuvaujant tėkmėje.
Aišku, jei jūs giminiuojatės su Saboniu, stovite ant kranto skardžio, žuvaujate tvenkinyje, kur dugnas staigiai smenga į gelmę, trumpas įrankis bus gerai. Čia tas pats, kaip spiningauti iš valties. Nors netgi gaudant iš valties kitąsyk praverčia ilgesnis spiningas vien dėl minėtų dugno nelygumų, kliuvinių, nes guminuką tenka kilstelėti aukščiau, kad masalas peršoktų grunto kalnelius, akmenis, šiekštus.
Paprastai rašydamas tokius straipsnius konsultuojuosi su specialistais. O geriausi specialistai šiuo atveju tie žvejai, kurie ne tik daug bei seniai žvejoja, tačiau dar ir remontuoja įrangą. Šįsyk paskambinau Gintautui Stančikui, jo perdarytus ar suremontuotus spiningus naudoja ne vienas Lietuvos meškeriotojas. Mūsų mintys daugiau nei devyniasdešimčia procentų sutapo.
Beje, Gintautas itin akcentavo valo stangrumą, tai jau minėjau. Galiu pridėti jo pastabas, jog tolimose distancijose žuvaujant upėje standus pintukas yra itin pageidautinas, kadangi jį menkiau veikia vandens srautas. Toks valas išlaiko didesnį kampą tarp masalo ir spiningo viršūnės, mažiau linksta lanku srovėje ir tai gali būti tarsi savotiška kompensacija nedideliam įrankio ilgiui.
Visgi, pasak gerb. Gintauto, su trumpesniu nei 2,50 m ilgio spiningu, kuomet masalą reikia šveisti labai toli, jis nuo kranto net nežvejotų. Aš irgi. Bet tai visiškai nereiškia, jog kiti meškeriotojai elgsis taip pat arba jiems trumpi spiningai bus neparankūs, nes priklausys, kur, ką ir kaip bandys spiningauti.
Gal straipsnis gavosi šiek tiek padrikas, gal ir ne su viskuo sutiksite, ką išdėsčiau šiame dviejų dalių rašinyje. Bet, manyčiau, neprieštarausite minčiai, jog ilgesnių spiningų pas mus žūklės prekių parduotuvėse nėra didelio pasirinkimo. Kita vertus, kokia paklausa, tokia ir pasiūla...
Romualdas Žilinskas