Apie voblerių spalvas
Bet iš tiesų nėra nei geriausių, nei blogiausių spalvinių variantų, yra tam tikri jų deriniai, kurie orientuoti žūklei tam tikromis sąlygomis. Kita vertus, kai kada vobleriai dažomi kažkokios firmos turimais ir išbandytais spalvų deriniais, jie nesugalvojami „iš lemputės“. Taip būna nuspalvinti visi tos firmos vobleriai iš įvairių serijų. Spalvinės variacijos turi firmos kataloguose pastovius numerius. Gal sudėtingai aš čia aiškinu, galbūt žvejams tokios detalės nerūpi, jiems verčiau norisi žinoti, kada kokia spalva tinka, kokios žuvys kokius spalvinius derinius mėgsta ir panašiai. Bandysiu tada aiškinti paprasčiau.
Kad dar aiškiau būtų, pasirinksiu Lucky John „Shad-X“ seriją, nes joje rastume praktiškai visus šios firmos spalvinius variantus. Kai kurie vobleriai bus išdažyti pereinamomis spalvomis arba spalvų bus keletas, bet viena – dominuojanti, todėl konkretus spalvinis akcentas lieka.
Geltona. Tai yra viena geidžiamiausių spalvų tiek stovinčių, tiek tekančių vandenų plėšrūnėms. Ji puikiai tinka dieną ir prietemoje, gylyje ir spiningaujant paviršiuje. Visgi, esant labai skaidriam vandeniui ir itin giedrai dienai, nedideliame gylyje geltona gali būti ne visai perspektyvi. Tokia spalva grobuonių labiau pageidaujama pavasario pabaigoje ir vasarą, šaltame vandenyje – giedromis dienomis. Patys geriausi geltonos spalvos deriniai yra su juoda, raudona, oranžine, žalia.
Skaisti geltona spalva puikiai pasiteisina spiningaujant naktį, ji smarkiai išryškėja tamsaus dugno fone, turi provokuojančių savybių, gera, kai reikia išerzinti apatiškai kimbančias grobuones.
Tačiau sodri geltona kitaip vertinama plėšriųjų žuvų. Tokia spalva puikiai tinka spiningaujant rudenį (ypač jo pradžioje), kuomet vanduo būna skaidrus, vasarą irgi gera giedrais pavakariais. Ją mėgsta šapalai, meknės, lydekos. Ypač patrauklūs plėšrūnėms vobleriai, kurių šonai yra sodriai geltoni, nugarėles – dažytos rudai arba juodai, neblogas variantas ir mėlynai žalios nugarėlės. Skaisti geltona labiau dera su žalia ir samanų spalvomis, taip pat jai „į porą“ tinka ir raudona spalva. Kadangi imu konkrečius pavyzdžius, tai ir vardiju Lucky John „Shad-X“ voblerių spalvinę numeraciją. Šiuo atveju tai būtų 005, 007, 008, 009, 011, 012.
Raudona. Ypač dažnai meškeriotojų naudojama spalva. Ja dažomas natūralus žuvų maistas. Tačiau spiningaudamas su tokios spalvos dirbtiniais masalais itin gerų rezultatų nepasiekdavau. Galbūt ji labiau traukia lydekas ir ešerius (pastaruosius – garantuotai), tinka gaudant šapalus. Iš esmės raudona spalva tinkamiausia kaip priedas ir vobleriuose ja spalvinama dirbtinių masalų nugarėlės, atskiros detalės, masalo priekis arba jo uodeginė dalis, ypač dažnai – masalų pilvai. Geriausi deriniai su ryškia geltona, oranžine, salotine ir žalia. Neblogas efektas kartais gaunamas ir derinant su balta spalva, šis variantas yra šaltam vandeniui. Mažiausiai tinkama žvejoti giedromis dienomis leidžiantis saulei, o geriausiai – vidurdienį. Tai, kad pusė mano velkiauti skirtų voblerių turi raudonus ar ryškius oranžinius pagurklius, tikrai ne bereikšmis pagražinimas.
Išskirčiau 001, 003, 007, 009 spalvinius derinius.
Oranžinė. Nors ji labiausiai panaši į raudoną spalvą, visgi jos panaudojimas ir deriniai gali skirtis. Oranžinė taip pat dera su raudona ir skaisčiai geltona, tačiau vietoj baltos jai geriau tinka juoda. Pačiam dažant dirbtinius masalus, efektyvu yra violetinio ar tamsiai mėlyno voblerio papilvę nuspalvinti oranžine spalva. Oranžiniai vobleriai kibūs naktimis. Faktiškai oranžinė yra raudonos spalvos pakaitalas šiltesniam vandeniui, pakankamai perspektyvi gaudant naktimis. Masalus su oranžinės spalvos detalėmis arba voblerius, kuriuose ši spalva dominuoja, labiausiai mėgsta sterkai, ešeriai, šapalai, lydekos.
Tai būtų 005, 006, 011, 017 spalvinės variacijos.
Žalia. Labai neblogos kombinacijos gaunamos šią spalvą derinant su skaisčiai geltona ir ryškiai raudona (tipiniai „lydekiniai“ masalai). Tokia spalva ypač tinka smarkiai apaugusiuose vandens telkiniuose, „žydint“ vandeniui vasarą. Vobleriai tamsiai žalia nugarėle ir baltais, pilkšvais šonais yra geras lydekų, ešerių vilioklis vėlų rudenį. Ši spalva apskritai labiau tinkama voblerių bei guminukų nugarėlėms dažyti, bet gali būti dažomi ir masalų šonai, nes skaidriame vandenyje gaudant netoli žolių, tokios spalvinės variacijos atrodo natūraliausiai.
„Shad-X“ spalvyne išskirčiau 005, 007, 008, 009, 0011, 012 spalvines variacijas.
Salotinė. Tikra priešingybė žaliai. Ji praktiškai turi tokį patį ar labai panašų efektą, kaip ir skaisčiai geltona, oranžinė, derinama irgi su jau minėtomis spalvomis. Šią spalvą galima įvardyti, kaip pavasarinę arba drumsto vandens spalvą, gaudant lydekas, ešerius, sterkus. Tinka ji ir spiningavimui naktį, turi žuvis provokuojančių savybių.
Tokią spalvą arba jos detales turi 007, 008, 009, 010, 011, 012, 017 spalviniai deriniai.
Mėlyna. Ji nėra natūrali vandens telkiniuose, nepaisant to, labai geidžiama plėšrūnių. Ypač pasiteisina giedrą dieną bei tuose vandens telkiniuose, kur gausu meškeriotojų. Patrauklūs mėlynos spalvos kontrastai su geltona bei oranžine. Dažnos taip pat yra mėlynos ir baltos spalvos kombinacijos, kurios puikiai vilioja salačius, o šaltesniame vandenyje – ešerius, sterkus. Vėlų rudenį, apniukus, tačiau labiau įdienojus, siūlyčiau pavelkiauti masalais su tokios spalvos nugarėlėmis – nenusivilsite. Beje, mėlyna spalva matoma giliausiai.
„Shad-X“ spalvyne yra tik vienas modelis su tokia spalva – 001, galbūt galima dar priskirti ir 006.
Žydra. Tarp tamsiai ir šviesiai mėlynų spalvų jaučiamas gana didelis skirtumas. Jei vobleriai su tamsiai mėlynomis nugarėlėmis ir baltais šonais geriau tinka spiningauti salačius apniukusią dieną arba gaudyti sterkus drumstame vandenyje, tai šviesi nugarėlė šiuos plėšrūnus vilioja giedrą dieną ir skaidriame vandenyje. Tai gana keista, mano požiūriu turėtų būti lyg ir atvirkščiai. Taip pat žydra bei šviesi mėlyna spalva daug labiau traukia ešerių dėmesį. Gera ji ir vakarinėje žūklėje besileidžiant saulei.
Tektų minėti prieš tai buvusius spalvinius variantus – 001 ir 006.
Violetinė. Purpuro atspalvio violetinė yra prietemos ir apniukusių dienų spalva. Taip dažyti vobleriai patinka sterkams ir kas labai keista – salačiams, jeigu jie yra šaltibarščių atspalvio. Tačiau dar geresnių rezultatų gaunama dirbtiniams masalams pilvelius dažant oranžine ir geltona spalva, o jų nugaras ir šonus paliekant violetinius. Beje, reikėtų pabrėžti, jog lydekos šią spalvą (tamsią violetinę) šiltame vandenyje nelabai mėgsta. Tačiau atšalus vandeniui ji yra itin patraukli aštriadantėms. Tiesa, violetine spalva turi būti dažomos voblerių nugarėlės, kažkiek gali būti paspalvinti ir šonai. Paradoksalu (tai juk tamsi spalva), bet tamsiausią ir niūriausią rudens dieną, dar gerai neprašvitus ar temstant, tokie masalai – ypač efektyvūs. Juos labai vertina ir ešeriai.
Lucky John „Shad-X“ turi tokių modelių, tai būtų 004, 007, 010.
Balta ir pilkšva. Tinka dideliuose gyliuose bei drumstame vandenyje, nors puikiausiai tokiais vobleriais gaudomi salačiai vandens aukštesniuose sluoksniuose. Šios spalvos geros apniukusią dieną. Universalios dažant voblerių pilvelius ir šonus. Tokie dirbtinių masalų modeliai artimi natūraliai žuvų spalvai, ypač kada balta būna perlamutro tviskesio ar pilkšvi. Pieno ryškumo balti vobleriai (jų šonai ir papilvė) efektyviausi drumstame vandenyje, puikiai tinka žvejoti naktimis. Baltai spalvai tinkamos bet kokių spalvų nugarėlės. Taip pat ji universali visų plėšrūnų žūklei.
Šioms spalvoms priskirčiau 001, 003, 004, 010 spalvinius derinius.
Juoda. Kad ir kaip atrodytų keista, bet ši spalva dažnai tinka naktį bei drumstame vandenyje. Labiausiai vykę deriniai yra su oranžine, geltona, balta spalvomis. Juoda spalva dažomos voblerių nugarėlės arba kartais paryškinamos šonų detalės (tarkim, žvynų imitacijos).
„Shad-X“ spalvų paletėje: 003, 005, 007, 008 spalvinės variacijos.
Ruda. Viena iš natūraliausių spalvų vandens telkiniuose. Ja paprastai dažomos voblerių ir guminukų nugarėles. Geriau tinkama skaidriame vandenyje, taip pat šiltuoju metų laiku. Kažkodėl labai pasiteisindavo upėse su žvyruotu dugnu, kai gaudydavau salačius, sterkus.
Deja, „Shad-X“ yra vos vienas toks spalvinis variantas – 002.
Tai būtų bene visos pagrindinės spalvos. Kaip ir sakiau, jos gali turėti begalę atspalvių, kurie kartais iš esmės keis masalų panaudojimo galimybes. Kita vertus, galima pačiam smarkiai pakeisti tokios pačios spalvos voblerius – tereikia nudažyti nugarėlę kita spalva arba (ir) šonuose vandeniui atspariais markeriais brūkštelėti papildomų brūkšnių, pataškuoti, nuspalvinti masalų papilves ir iš dviejų vienodų masalų gausime du visiškai skirtingus.
Romualdas Žilinskas